1 2012-10-04 15:31:26

Temat: Gruczolakowłókniaki - objawy

Gruczolakowłókniaki są to niezłośliwe guzki piersi, które powstają na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej. Najczęściej pojawiają się u kobiet przed 20 lub pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, bezdzietnych, nieregularnie miesiączkujących i w rodzinie których odnotowano nowotwór sutka. Gruczolakowłókniaki zlokalizowane są w górnej części piersi i choć nie są groźne, to należy je regularnie badać i obserwować, gdyż mogą się rozrastać, powodując ucisk i ból piersi, a niektóre z nich (złożone i mnogie) wiążą się z nieco podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, zwłaszcza u kobiet starszych i obciążonych rodzinnie nowotworami złośliwymi piersi.
Wciąż nie są dokładnie stwierdzone przyczyny pojawiania się u kobiet gruczolakowłókniaków, niemniej podejrzewa się, że wiążą się z poziomem estrogenów, jak również z zaburzeniami równowagi hormonalnej występującymi u kobiety w wieku rozrodczym, stosującej antykoncepcję lub przyjmującej hormonalną terapię zastępczą.

Wciąż jednak nie wiem jakie są objawy pojawienia się gruczolakowłókniaków? Są one wyczuwalne podczas palpacyjnego badania piersi?

2 2012-10-12 09:55:09

Odp: Gruczolakowłókniaki - objawy

Podobno można je wyczuć podczas takiego właśnie domowego badania, kiedy własnoręcznie sprawdzamy, czy z piersiami wszystko jest w porządku. Mam trochę inne informacje niż Ty, Paris. Wyczytałam gdzies, że te guzki nie sa bolesne, sa tylko twarde i nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi. Ciekawe jak jest w rzeczywistosci. Sama tez wykonuję sobie od czasu do czasu takie badanie i czasami zdarza mi się wyczuć coś a la guzek. Nie wiem czy po prostu nie wmawiam sobie tego. Czy w razie czego ginekolog też może zbadac piersi, żeby potwierdzić albo zaprzeczyć takim domysłom?