1 2012-10-06 19:46:28

Temat: Jak leczyć stany zapalne śluzówki jamy ustnej ?

Dosyć często zmagam się ze stanami zapalnymi śluzówki jamy ustnej. Sporo już się na ten temat naczytałam, stąd wiem, że zapalenie to wywołują wirusy, bakterie i grzyby, a do jego powstania przyczyniają się urazy miejscowe śluzówki, są to między innymi przykład ubytki próchnicze zębów, kamień nazębny, źle dopasowane (kaleczące) protezy zębowe, zbyt twarde szczoteczki do zębów, wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne błony śluzowej, a nawet takie czynniki jak ostre przyprawy, alkohol, palenie tytoniu. Obok wymienionych na zapalenia tego typu wpływ mają przyczyny ogólnoustrojowe, do których zaliczamy cukrzycę, niedobory witaminowe (wit. B i C), ciąża.
Stan zapalny czasem pojawia się w obrębie całej jamy ustnej, a czasem zajmuje same dziąsła, policzki czy język.
Jak skutecznie leczyć stany zapalne śluzówki jamy ustnej?

2 2012-10-06 20:48:49

Odp: Jak leczyć stany zapalne śluzówki jamy ustnej ?

Aby leczenie stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej było skuteczne, przede wszystkim należy zachować bezwzględną higienę jamy ustnej (dokładne i częste mycie zębów oraz języka, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, nici dentystycznych). Oprócz tego należy wyeliminować wszystkie czynniki powodujące podrażnienia oraz zadbać o właściwe nawilżenie błon śluzowych.

Jeśli chodzi o farmakologię, to stosuje się preparaty działające miejscowo oraz ogólnie, przy czym stosowane miejscowo mają za zadanie działać ściągająco i znieczulająco, powinny też nawilżać śluzówkę oraz łagodzić stan zapalny. Oprócz tego aplikuje się leki odkażające i antybiotyki o działaniu miejscowym. Z kolei leki o działaniu ogólnym, to antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, preparaty z witaminą C i wapniem.