1 2012-10-10 15:57:21

Temat: Hospicjum - jak funkcjonuje i dla kogo jest przeznaczone?

Nie znalazłam forum, które poruszałoby tematy onkologiczne, a w związku z tym, że sytuacja, którą chcę opisać dotyczy nowotworu żołądka, to umieszczam go tutaj. Otóż bardzo bliska mi osoba zachorowała na nowotwór złośliwy żołądka. Jest po serii naświetlań, przeszła też chemioterapię. Niestety myślę, że lekarze nie dają już nadziei, bo zakończyli leczenie, wypisali babcię ze szpitala, niemniej w razie gdyby ból był na tyle silny, że plastry (takie zostały przepisane na receptę) okażą się zbyt słabe, to wypisano równocześnie skierowanie do hospicjum. Czy to oznacza, że lekarze wydali już wyrok???

2 2012-10-10 16:27:12

Odp: Hospicjum - jak funkcjonuje i dla kogo jest przeznaczone?

Janeta, bardzo przypomina mi to sytuację, która całkiem niedawno zdarzyła się w mojej rodzinie. Wiesz, hospicjum z założenia jest miejscem, którego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie opieki i wsparcia na ostatnim etapie życia. Idea opieki hospicyjnej związana jest ze społecznym zjawiskiem przeżywania śmierci i procesu umierania, niemniej od pewnego czasu hospicja przejęły też rolę opieki nad pacjentem, który nie kwalifikuje się do operacji lub leczenia szpitalnego - wówczas szpital ma obowiązek taką osobę wypisać, a pozostałe leczenie odbywa się ,,stacjonarnie”, przy czym jeśli odbywa się to poza miejscem zamieszkania, to pacjent otrzymuje łóżko w hospicjum. Nie musi więc oznaczać to wyroku, jeśli jednak Twoja babcia przegrała walkę z chorobę i lekarze nie widzą już sensu dalszego leczenia, to na pewno hospicjum nie należy się w takiej sytuacji bać. Opieka hospicyjna oznacza bowiem aktywną i wszechstronną opiekę, również wsparcie psychologiczne, zwłaszcza, że personel jest doskonale do tego przygotowany i na co dzień ma do czynienia ze śmiercią. Przede wszystkim jednak bardzo ważne jest, aby chory nie cierpiał, bo to pozwala mu na godne umieranie, a niestety w warunkach domowych możliwości są bardzo, bardzo ograniczone.

Ostatnio edytowany przez Paris (2012-10-10 16:33:31)

3 2013-03-21 22:54:33

Odp: Hospicjum - jak funkcjonuje i dla kogo jest przeznaczone?

Ja was wszystkich zachęcam do odwiedzania strony obiecanejutro.pl , która ma na celu wspieranie hospicjów. Naprawdę warto dać coś od siebie, to nic nie kosztuje