1 Ostatnio edytowany przez Iwka (2012-10-19 17:32:42)

Temat: Problemy z oddychaniem w ciąży

Witam wszystkich. Jestem w ciąży to jest 5 miesiąc i od jakiegoś czasu pojawiają mi się trudności z oddychaniem. Nie wiem czym to jest spowodowane, wcześniej mi się to nie zdarzało. Czasami po prostu brakuje mi tchu i tak jakby czuje silny ucisk w klatce piersiowej. Miałam też robione wcześniej badanie ekg, po konsultacji z ginekologiem, ale brak jakichkolwiek zmian.

2

Odp: Problemy z oddychaniem w ciąży

Ciąża to taki czas, bardzo ciężki dla organizmu, wszystko się w nim przestawia. Możliwe jest, że te problemy z oddychaniem spowodowane są jakimś uciskiem w obrębie klatki piersiowej, brzuszek rośnie, w organizmie wszystko się zmienia. Zbadaj się może jeszcze w kierunku tarczycy, a zobaczysz jaki będzie rezultat, mogą to być też np. pewne problemy trawienne co prowadzi własnie do trudności oddechowych.

3

Odp: Problemy z oddychaniem w ciąży

Po prostu czasami się tak dzieje, głównie dlatego, że dziecko rośnie, uciska na przeponę. Jak Ci się źle śpi, to spróbuj położyć się na dwóch poduszkach, tak żeby głowa była wysoko, mi to pomogło. Mi lekarz powiedział, że tak może się dziać w ciąży, dziecko podchodzi coraz wyżej i stąd te problemy. Musisz to po prostu przeczekać. Skoro ekg nic nie wykazało, to nie ma powodu do zmartwień.

4

Odp: Problemy z oddychaniem w ciąży

Ja na szczęście nie miałam problemów z oddychaniem, ale moja kuzynka właściwie od 4 miesiąca miała duszności. Najprostsze czynności sprawiały jej trudności, szybko się męczyła i traciła oddech. Lekarze po zrobieniu wszystkich badań wykluczyli jakiekolwiek nieprawidłowości. Stwierdzili jedynie, że zbyt poważnie wzięła sobie do serca teorię, że jak jesteśmy w ciąży to możemy jeść wszystko i w każdej ilości. Będąc w 4 miesiącu ciąży przybrała na wadze ponad 10 kg i to był jej problem. Zalecili jej ograniczenie w jedzeniu.

5

Odp: Problemy z oddychaniem w ciąży

Duszność w ciaży jest dość częsta i jeżeli tylko wykluczymy inne możliwe przyczyny możemy być spokojne. Tak jak już któraś z Pań stwierdziła- duszność bierze sie z ucisku dziecka na przeponę. Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, że aby móc prawidłowo oddychać potrzebujemy pracy mięśni- miedzyżebrowych- unoszenie klatki piersiowej oraz przepony -mięśnia który napinając sie zwiększa powierzchnię przestrzeni w której znajdują się płuca-rozciągając je sprawia że do płuc trafia powietrze. Gdy założymy np. gorset czyli ściśniemy klatkę piersiową nie pozwolimy na pracę mięśni międzyżebrowych-źle nam sie oddycha, płytko, szybciej sie męczymy. Ciąże można porównać do takiego stanu- gdy dziecko rośnie 'rozpycha' się na boki smile a w jamie brzusznej znajdują sie już różne narządy które maja swoje miejsca. Dziecko naciska na narządy, one przemieszczają sie w określonym zakresie i w efekcie mogą naciskać na przeponę. Jeżeli narządy naciskają na przeponę nie może się ona napiąć wiec każdy wdech staje sie problemem. Odczuwalne jest to zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciaży oraz w pozycji leżącej- dlatego zalecane jest wysoka pozycja do spania- wtedy grawitacja sprawia ze dziecko jest bliżej miednicy- mniej uciska na przeponę- łatwiej się oddycha.