1

Temat: Usuwanie znamion

Mam kilka znamion, czyli popularnych pieprzyków, które chciałabym usunąć. Znamiona nie są jakieś niepokojące, bo od lat wyglądają dokładnie tak samo, ale z jednej strony muszę na nie bardzo uważać na przykład podczas opalania, a z drugiej stanowią defekt kosmetyczny. Czy któraś z Was usuwała znamiona? Czy jesteście zadowolone z efektu, czy jednak pozostała po nich blizna? Czy zabieg jest refundowany przez NFZ? Czy potrzebuję skierowanie?

2 Ostatnio edytowany przez Priscilla (2012-10-19 19:53:17)

Odp: Usuwanie znamion

Tak, dwa lata temu usunęłam pięć znamion barwnikowych. Najpierw udałam się do dermatologa, do którego nie jest potrzebne skierowanie, a pani doktor po obejrzeniu pieprzyków (nie stwierdziła nic niepokojącego) uznała, że dla własnego bezpieczeństwa na przyszłość lepiej je usunąć. To od dermatologa dostałam skierowanie do chirurga. Zabiegu dokonałam w prywatnej klinice, która ma podpisany kontrakt z NFZ, więc nic mnie to nie kosztowało (w prywatnych gabinetach płaci się ok. 300-350 zł za każdy pieprzyk), nic też nie bolało i właściwie dziś nie mam po znamionach nawet śladu. Lekarz wykonujący zabieg wybrał metodę, która pozwalała tylko na ścięcie znamion z góry (były one wypukłe) bez konieczności zakładania szwów, z kolei mój brat wykonywał ten sam zabieg u innego lekarza, ale ten wykonał to jakąś inną metodą, a na koniec założył szwy i brat ma całkiem wyraźne ślady, choć same znamiona podobne były do moich. Oczywiście po zagojeniu ranek można blizny smarować specjalnymi maściami do kupienia w aptekach bez recepty, ale tak jak mówię - warto poszukać dobrego chirurga.
Po zabiegu znamiona wysyłane są do badania histopatologicznego, aby wykluczyć w nich zmiany nowotworowe. Generalnie nie ma się czego bać, a dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, a nawet urody skóry, naprawdę warto się temu poddać.

3

Odp: Usuwanie znamion

Nie każde znamię jest pieprzykiem. Miałam specjalistyczne badanie u jednego z krakowskich profesorów. Okazało się, że nie mam ani jednego pieprzyka, są to jedynie znamiona, które nie są niebezpieczne. Jedno jedynie kwalifikuje się do usunięcia, ponieważ odstaje i często zawadzam o niego. Dopiero mam umówioną wizytę na zabieg, ale moja koleżanka usunęła kilka pieprzyków, ponieważ lekarze uznali, że jest ryzyko wystąpienia nowotworu. Zabieg był szybki i w znieczuleniu. Po zabiegu nie odczuwała dyskomfortu, jedynie czegoś jej brakowało, bo przez 35 lat zdążyła się przyzwyczaić do swoich pieprzyków.

4

Odp: Usuwanie znamion

Domi81, a to nie jest przypadkiem tak, że pojęcie znamię i pieprzyk stosuje się zamiennie? Określenie pieprzyk jest po prostu nazwą potoczną, a znamię fachową. I jedne znamiona, ze względu na swoje cechy, które powodują, że mogą ulec zezłośliwieniu, kwalifikują się do usunięcia, a inne nie.

Przy okazji warto zaznaczyć jakie cechy znamion mogą być są niepokojące. Jest to pojawienie się asymetrii kształtu, wyraźne, ostre odgraniczenie od skóry zdrowej, zmiana koloru, zróżnicowanie koloru, pojawienie się koloru niebieskiego, czerwonego, białego lub szarego, świąd, ból lub pieczenie, bardzo szybkie rozrastanie się znamienia lub przeciwnie - zanikanie, pojawienie się w jego obrębie wypukłości lub ranki, powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych.

Każde znamię powinno się przynajmniej raz w roku skontrolować, najlepsze do tego celu jest badanie dermoskopem lub wideodermoskopem, co pozwala wychwycić zmiany niewidoczne gołym okiem oraz sporządzić dokładną dokumentację kliniczną, która w przyszłości posłuży lekarzowi do porównań.

5

Odp: Usuwanie znamion

Każdą zmiane którą chcesz usunąć musi obejrzeć dermatolog. Nie potrzeba do niego skierowania, przyjmuje na nfz wiec bezpłatnie. Tylko czeka sie często kilka miesięcy. Dermatolog po zbadaniu decyduje o tym czy zmiany są niepokojące a nastepnie kieruje do chirurga. Do chirurga juz trzeba mieć skierowanie. Przeważnie potrzebne są minimum 2 wizyty- 1 wstępna lekarz ogląda, ustala jak zostaną usunięte i kiedy sie zgłosić na zabieg. Na drugiej przeważnie usuniecie znamion i założenie opatrunku. W zależności od wielkości czesem założone sa szwy wtedy opatrunki i zdjecie szwów odbywa sie w gabinecie zabiegowym na zlecenie chirurga.

Odp: Usuwanie znamion

W dermatochirurgii za pomocą lancetronu można usuwać łagodne zmiany skórne, gdy nie ma potrzeby wykonywania badania histopatologicznego. Typowymi zabiegami są tu usunięcia włókniaków i brodawek zwykłych. Miejsce po usuniętej zmianie należy traktować jak niewielką ranę oparzeniową. Całkowite wygojenie miejsca poddanego zabiegowi może trwać kilka do kilkunastu dni.

7

Odp: Usuwanie znamion

trzeba usuwać, bo mogą byc niebezpieczne, warto isc z tym do lekarza

8 Ostatnio edytowany przez jmali (2017-12-18 11:45:25)

Odp: Usuwanie znamion

Znamiona nie są zaraźliwe, jednak czasami mają takie cechy, które kwalifikują je do usunięcia:
nierównomierny brzeg znamienia
nierównomierny kolor
powiekszający sie rozmiar
ewentualnie otoczka w kolorze różowym

W takiej sytuacji warto jest skonsultować sprawę z lekarzem dermatologiem albo lekarzem chirurgiem, ktory zdecyduje o tym co robic. Sam zabieg nie jest skomplikowany
http://chirurgplastyczny-krakow.pl/usuwanie-znamion/
Na stronie jest jego opis

Odp: Usuwanie znamion

Polecam zabiegi laserem CO2 UltraFrax 800, którego wiązka jest absorbowana przez wodę i powoduje podgrzanie tkanki i jej odparowanie. Dzięki zastosowaniu głowicy skanującej, uzyskujemy tysiące mikroskopijnych uszkodzeń tkanki otoczonych zdrową skórą. Obszary nienaruszonej strefy odbudowują odparowane miejsca, powodując poprawę gęstości skóry, jej wygładzenie i odmłodzenie.

pulsmed. com. pl

10

Odp: Usuwanie znamion

Moja mama usuwała znamiona na plecach, które były bardzo widoczne w klinice w Warszawie  dr Kepa. Bardzo ładnie zostało to zrobione, bo teraz śladu po tym nie widać. Mama też zadowolona bo może włożyć bluzkę bez rękawów w lecie. Klinka ogólnie bardzo profesjonalna.

11

Odp: Usuwanie znamion

Od zawsze wstydziłam się znamienia na lewym policzku, bo uważałam, że każdy rozmawiając ze mną patrzy właśnie na nie. W końcu odważyłam się i pojechałam do polecanej mi kliniki melitus w Warszawie i usunięto mi metodoą laserową. Zawdzięczam to Pani dr Elżbiecie Kowalskiej.  Po usunięciu znamienia czuję się komfortowo, wszystko przebiegło dobrze, a Pani doktor jest przesympatyczna i wyrozumiała.

12

Odp: Usuwanie znamion

Miałam dwa bardzo brzydkie znamiona na dekolcie z, którymi świetnie rozprawił się dr Krzysztof Sikora - chirurg z Citymedu na warszawskim Wilanowie. Po znamionach ani śladu a bałam się,że zostaną mi widoczne blizny. Co ważne próbki z usuniętych zmian skórnych od razu do badania histopatologicznego.

13

Odp: Usuwanie znamion

A nie laserowo najlepiej? nie wiem czy każde znamię i pieprzyk można w ten sposób usunąć ale sposób polecam, ja swoje tak usuwałam. Oczywiście trzeba się skonsultować z lekarzem bo są przeciwwskazania. W Warszawie a raczej kawałek pod bo w Starych Babicach w CM Arnica polecam, ja właśnie u nich byłam już dwukrotnie. Pani dermatolog która mnie przyjmowała wszystkie pieprzyki mi obejrzała, będziemy w miarę możliwości usuwać. Laser o tyle lepszy niż wycinanie że tego szycia i blizny nie ma, tam gdzie miałam mały pieprzyk to jakby go tylko po wierzchu wypaliło, nic nie widać.

14

Odp: Usuwanie znamion

Teraz po wakacjach, po opalaniu się koniecznie trzeba sprawdzić czy z naszymi pieprzykami wszystko jest okej. Nie wiem skąd jesteście ale jak z Warszawy to polecam udać się do dermatologa do Wilmed. Ja tam chodzę każdego roku się przebadać.

15

Odp: Usuwanie znamion

ja usuwałam swoje znamię w klinice melitus w Warszawie. bylam pod czujnym okiem Pani doktor Elżbiety Kowalskiej, która usuwała mi to laserem frakcyjnym- myślę, że to najlepsze rozwiązanie. zabieg przebiegł szybko, bezstresowo. jak dla mnie warto zrobić coś dla siebie, a jeśli czujemy się niekomfortowo to nie ma nad czym się zastanawiać.

16

Odp: Usuwanie znamion

Usuwanie znamion barwnikowych wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale to też świetna prewencja raka skóry. Jeśli wybierzesz zabieg na NFZ musisz uzbroić się w cierpliwość i liczyć z kilkumiesięcznym oczekiwaniem w kolejce, dlatego jeśli twoje znamiona cię niepokoją lub chcesz pozbyć się ich jak najszybciej, lepszym rozwiązaniem będzie prywatna wizyta w gabinecie dermatologicznym, tym bardziej, że koszt usunięcia np. jednej zmiany nie jest zbyt wysoki, w zależności od gabinetu i wybranej metody, to 150-400 złotych.

17

Odp: Usuwanie znamion

Nie no na NFZ to człowiek się naczeka, ja takie rzeczy wolę ogarniać prywatnie bo szybciej, do tego usługi są na wyższym poziomie. Ostatnio usuwałam niepokojącą zmianę u dr Lewczuka w CM Medicum. Fajnie bo blizna żadna nie została a ja już się nie martwię że tu mi zaraz czerniak wyskoczy. Ale tak czy siak bede się starać tak raz do roku chodzić na kontrolne badania bo nigdy nie wiadomo

18

Odp: Usuwanie znamion

Orientujecie sie gdzie w Krakowie mozna sie udac na taki zabieg oraz ile to moze kosztowac?

19

Odp: Usuwanie znamion

a co powiecie na laserowe usuwanie znamion?

20 Ostatnio edytowany przez kamila80 (2019-03-28 23:29:28)

Odp: Usuwanie znamion

Patrzac na to co oferuje medycyna estetyczna to nie ma watpliwosci, ze usuniecie takiego znamiona nie bedzie jakims wielkim problemem. Problem znamion jest dosc dobrze znany i dotyczy praktycznie kazdego z nas. Dane statystyczne mowia o tym okolo 20 znamionach barwnikowych u przecietnej, zdrowej osoby. Geneza ich powstania moze byc rozna, tak samo jak czas w jakim zaczynaja sie pojawiac poniewaz u niektorych wystepuje to dopiero w pozniejszych latach. Znamie jest zbudowane z melanocytow przy czym ich zroznicowanie jest dosc znaczne. Trzeba zwrocic uwage na jeden wazny fakt, czy zachodza w nich zmiany w postaci przebarwien bo moze to swiadczyc o jakichs problemach zdrowotnych. Wtedy nalezy miec na to baczna uwage i skontaktowac sie z odpowiednim lekarzem ktory podejmie jakie dzialania nalezy podjac po wczesniejszym zbadaniu z uzyciem dermatoskopu. Najczesciej zabieg odbywa sie metoda chirugiczna o ktorej mozna poczytac chociazby tutaj - https://dworska.pl/usuwanie-znamion-pieprzykow/krakow Jaki moze byc koszt to juz kwestia indywidualna, zalezna w duzej mierze od wielkosci znamion oraz ich ilosci.

21

Odp: Usuwanie znamion

Jak dla mnie możliwości medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są obecnie niesamowite, sama usunęłam pieprzyki, które uprzykrzały mi życie. Pomoc znalazłam u dr Boligłowy, który jednocześnie pomagał mi w innych sprawach zwiazanych z niedoskonałościami mojego ciała. Każdy kto mieszka w Krakowie lub okolicach, a szuka wsparcia w zakresie chirurgii, powinien bez obaw skorzystać z pomocy tego fachowego lekarza. Ja gorąco polecam

22

Odp: Usuwanie znamion

Jak znamiona to tylko laserem, efekty sa naprawde zadowalajace moim zdaniem.

23

Odp: Usuwanie znamion

Najgorsze jest to z pieprzykami że jak tak naprawdę nie usunie się wszystkich to i tak się będą nowe pojawiać sad czasami lepiej po prostu badać a usuwać tylko te co najbardziej przeszkadzają, są wystające. Ja mam sporo i regularnie chodzę do dermatologa, na NFZ do dr Rudnickiej w Przychodni KEN na Warszawskim Ursynowie. Oprócz obserwacji pieprzyków leczę u niej także trądzik, bardzo dobry lekarz i serdeczna osoba, na wizytę zapisuje się z niewielkim wyprzedzeniem.

24

Odp: Usuwanie znamion

Dokładnie. Ja niedawno byłam na laserowym usunięciu w Melitusie- znamię dość duże, wypukłe, bardzo mi przeszkadzało, było nieestetyczne. Fajnie, że teraz są metody, które pozwalają ekspresowo pozbyć się tego cholerstwa. A zabieg wykonywała doktor Tarajkowska-Olejnik. Ma bardzo miłe usposobienie i błyskawicznie zszedł ze mnie cały stres związany z zabiegiem smile

25

Odp: Usuwanie znamion

Jezeli dane znamiona kwalifikuja sie pod usuniecie to najszybciej jest chyba zapisac sie prywatnie do jakiejs kliniki na laser.

26

Odp: Usuwanie znamion

Ja też mam na ciele mnóstwo znamion. Chodzę z nimi regularnie do dermatologa w krakowskiej SCM Clinic i pani doktor ogląda je dermatoskopem. Na szczęście żadne z nich nie okazało się jak dotąd niczym groźnym (a czerniaka boję się strasznie...), więc ostatnio część z nich, tych, które były najbardziej widoczne, usunęłam sobie u nich chirurgicznie smile

27

Odp: Usuwanie znamion

Jeśli czujesz taką potrzebę to usuń. Udaj się do dobrego chirurga, to najważniejsze.

28 Ostatnio edytowany przez Katia (2019-11-06 14:14:32)

Odp: Usuwanie znamion

JA usuwałam pieprzyki 2 dni temu w klinice Salve Medica w Łodzi: https://salvemedica.pl/lekarze-specjali … dermatolog  Daję kontakt. . Bałam się straszliwie ale lekarz miły i sympatyczny. Usuwałam 7 znamion i muszę przyznać że najmniej przyjemne było znieczulenie (ukłucie było bolesne) tym bardziej, że musiał się wkłuć pod każdy pieprzyk. brrrr
No i trochę dziwne uczucie gdy zszywał. Czułam jak ciągnie mi skórę i na początku aż mi się słabo robiło ale powiedziałam doktorowi i trochę delikatniej zakładał szwy. Potem nic nie bolało a za 10 dni zdjęcie szwów. JAk na razie ładnie się goi i mam nadzieję że blizny będą malutkie.
Ale zobaczymy. big_smile