1

Temat: Zrosty na jajnikach

Jestem po operacji usunięcia cyst na jajniku, od pewnego czasu zaczęłam odczuwać taki dziwny ból, przeszłam kilka badań, po których lekarz wykluczył inne choroby, ostatecznie określając to jako wynik zrostów. Ból ujawnia się na przykład po dłuższym chodzeniu, większym wysiłku fizycznym, nie jest może bardzo uciążliwy, ale jednak odczuwam pewien dyskomfort. Przy okazji dowiedziałam się, że zrosty mogą być powodem tego, że nie mogę zajść w ciążę i to stanowi dla mnie największy problem.
Czy któraś z Was miała zrosty i zdecydowała się na ich usuwanie? Czy to nie jest przypadkiem tak, że konsekwencją kolejnej operacji mogą być też kolejne zrosty? Czy pomimo, że nie zdecydowałyście się na operację udało Wam się zajść w ciążę?

2

Odp: Zrosty na jajnikach

Najczęstsza przyczyną niepłodności sa niedrożne jajowody. Zrosty moga być własnie przyczyną takiej niedrożności, ponieważ w tych miejscach występują zgrubienia. Nie jest jednak powiedziane, że rzeczywiście tak będzie, bo w każdym przypadku wyglada to inaczej. Są oczywiście kobiety, które mają po takim zabiegu problem z zajsciem w ciąże, są i takie które odczuwają bóle w okolicy brzucha. Istnieje coś takiego jak operacja zrostów, ale nie daje ona żdanej pewności, ponieważ praktycznie każda ingerencja chirurgiczna zostawia po sobie właśnie takie ślady- w postaci zrostów. Najlpeiej będzie, jak odwiedzisz jeszcze innego lekarza. Czasami dobrze jest tak zrobić, bo przeciez każdy lekarz może się mylić. Byćmoże Twój ginekolog wykluczył coś czego nie powienien, coś pominął? Nigdy nie wiadomo...