1

Temat: Czy pacjent musi wyrazić zgodę na ekstrakcję zęba?

Mam takie, być może banalne, pytanie - czy stomatolog musi otrzymać od nas zgodę na usunięcie zęba? Nie mówię o pisemnej zgodzie, takiej jaką podpisuje się przez poważniejszym zabiegiem chirurgicznym czy operacją, ale przynajmniej ustnej, aczkolwiek wyraźnej, że rozumiemy, że nie ma innej możliwości i świadomie zgadzamy się na ekstrakcję? Znam taki przypadek, że wyraźnie niekompetentna lekarka wyrwała dziewczynie czwórkę, a przy okazji uszkodziła sąsiadujący ząb, więc od razu ten ząb również usunęła, o czym pacjentki nawet łaskawie nie poinformowała. Czy miała takie prawo? Czy dziewczyna może dochodzić teraz swoich praw i domagać się naprawienia błędu, czyli na przykład darmowej protezy? Dentystka na pewno jest ubezpieczona, więc poniesione koszty zostałyby pokryte z polisy, ale czy jest taka możliwość?

2

Odp: Czy pacjent musi wyrazić zgodę na ekstrakcję zęba?

Raczej WYPADA, żeby dentysta zapytał, czy może usunąć ząb. Przecież nie może być tak, ze robi z Twoimi zębami co mu się podoba. Żeby chociaż poinformował, że będzie musiał usunąć, to jeszcze da się zrozumieć, ale nie taka samowola. Wkurzyłabym się bardzo, gdybym byla w takiej sytuacji. Czy można domagać się odszkodowania lub jakiejkolwiek rekompensaty-nie wiem. W tej kwestii trzebaby zwrócić się do firm zajmujących się odszkodowaniami. Przepisy sa rózne, a czy obejmuja takze wyrwanie zdrowego zęba-??? Samą mnie to ciekawi..