1 2012-10-23 18:09:46

Temat: Zapalenie dwunastnicy

Po badaniu gastroskopowym u mojego męża stwierdzono zapalenie dwunastnicy. Mąż już od dłuższego czasu bagatelizował problem, po zjedzeniu jakichś cięższych rzeczy lub wypiciu alkoholu dokuczał mu uporczywy ból, a jednak do lekarza zgłosił się dopiero jakiś miesiąc temu, a potem musiał jeszcze czekać na wyznaczony termin badania. Teraz z kolei musi czekać na wizytę u specjalisty, do którego ma przyjść z wynikami, oczywiście dopiero wówczas dostanie też konkretne wytyczne co do dalszego leczenia i postępowania. Chciałabym jednak wiedzieć czego przez ten czas bezwzględnie powinien unikać i jak sobie pomóc? Czy długo trwa leczenie tej choroby? Jakie mogą być jej następstwa?

2 2012-10-23 18:21:40

Odp: Zapalenie dwunastnicy

Wynikiem nieleczonego stanu zapalnego dwunastnicy są nadżerki, potem wrzody dwunastnicy, te z kolei mogą prowadzić nawet do nowotworów, dlatego bezwzględnie należy podjąć kurację mającą na celu wyleczenie zapalenia. Przyczyną choroby jest głównie nadkwasota, stres oraz przyjmowanie niektórych leków, zatem te czynniki należy ograniczyć, a najlepiej zupełnie wyeliminować. Najważniejsza jest jednak lekkostrawna dieta, która umożliwi odbudowę uszkodzonej błony śluzowej, przy czym szczególnie należy uważać, aby nie spożywać ciężkich, tłustych i smażonych potraw, zastępując je duszonymi lub gotowanymi. Poza tym należy zrezygnować z papierosów i alkoholu oraz zażywać leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych lub zobojętniające kwas solny.

3 2014-10-20 08:57:57

Odp: Zapalenie dwunastnicy

Witam serdecznie, narzeczony mój ma podoby problem, od pewnego czasu gdy jadał no barzdiej tłuste jedzenie, a zwłaszcza smażone czuł się źle, bolał go brzuch, czuł się ciężki i tak dalej. Wykonał badania, między innymi własnie gastroskopie, był rano po odbiór badania i zadzwonił do mnie, że ma zapalenie dwunastnicy. Jak czytam wypowiedź paris to się trochę przestraszyłam, że to grozi nowotworem.. a ja o tym wiem tyle ile przeczytałam na tej stronie: http://www.ukladu-pokarmowego.objawy.ne … wunastnicy Czy prócz unikania ciężkich potraw, smazonego jedzenia i tak dalej trzeba zastosować jeszcze jakieś inne zachowania? dobrać odpowiednią diete czy jakieś leki i lekarstwa? dziwne że lekarz go nie zatrzymał ani zwolnienia z pracy mu nie dał hmm/ myślałam że jakieś leczenie tutaj musi być też zastosowane...

Ostatnio edytowany przez pastylka (2014-10-21 08:07:28)

4 2014-10-22 21:01:02

Odp: Zapalenie dwunastnicy

Tak jak w każdej chorobie układu pokarmowego dieta powinna być lekko strawna, posiłki częstsze, ale w mniejszej ilości. Należy pamiętać o wypijaniu dużych ilości wody. Unikać alkoholu, kawy, tłustego jedzenia, potraw smażonych, przetworzonych, tych z konserwantami i barwnikami, napoi kolorowych i gazowanych. Co do długości takiego leczenia, dużo zależy od męża, od jego dyscypliny żywieniowej i reakcji jego organizmu na terapię.