1

Temat: Co to jest oziębłość emocjonalna?

Chciałabym dowiedzieć się co to jest tzw. oziębłość emocjonalna. Ostatnio słyszałam o czymś takim. W jaki sposób rozpoznać człowieka który cierpi na taką przypadłość. Może ktoś napisze mi czym taki stan się charakteryzuje i czy jest szansa żeby normalnie funkcjonować z tym w społeczeństwie, czy jednak wymaga to konsultacji psychologicznej czy psychiatrycznej. Czy taką oziębłość nabywa się jako dziecko, czy człowiek już się z tym rodzi?

2

Odp: Co to jest oziębłość emocjonalna?

Z oziębłością emocjonalną człowiek się nie rodzi, jak sama nazwa wskazuje taki człowiek jest wyzbyty ludzkich uczuć i ma problem z ich okazywaniem. Oziębłości emocjonalnej można "nabawić" się i w życiu dorosłym. Bywa, że osoba, która została odrzucona przez partnera/kę później nie potrafi radzić sobie z emocjami, nie okazuje ich i nie może związać się z nikim innym. Czasem oziębłość emocjonalna jest skutkiem przebytej depresji, zaburzeń w relacjach z rówieśnikami, jakichś traumatycznych przeżyć np. gwałtu.

3

Odp: Co to jest oziębłość emocjonalna?

Jestem oziębły emocjonalnie, ale nic z tym nie robię. Po prostu doszedłem do wniosku, że taki już jestem. W przeszłości miałem problem w rodzinie, moi rodzice się rozwiedli. Nie wiem tak na prawdę kiedy stałem sie oziębły. Nie umiem okazać uczuć, wyrazić ich słowami, czynami, wszystko co z tym związane wydaje mi się głupie i bezsensowne. Stałem się zimny jak kamień, odrzucam tym samym wszystkich po kolei... taki mój los.

4

Odp: Co to jest oziębłość emocjonalna?

Spotkałam się z taką oziębłością emocjonalną od strony mojej siostry, odrzucała totalnie wszystkich ludzi, nigdy nikogo nie przytulała, była zawsze odsunięta, nie umiała odnaleźć się w życiu i społeczeństwie. Nie wiem do dzisiaj co miało na nią taki wpływ, domyślam się że dzieciństwo, zazwyczaj w dzieciństwie jakiś czynnik na to wpływa i ciągnie się przez całe życie. Siostra w końcu za moją namową poszła do psychologa, dziś jest innym człowiekiem.