1

Temat: Przezierność karkowa - ciąża

Przezierność fałdu karkowego to badanie pozwala z dużą dokładnością określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości chromosomowej, wad serca i innych chorób uwarunkowanych genetycznie (zespół Downa, Edwardsa, Patau)
Jestem w ciąży i jest to początek, chciałam zapytać jak ważne jest to badanie i czy muszę je robić? Czy któraś z Was takie badanie wykonywała? Ja wcześniej o nim nie słyszałam, jakie jest Wasze zdanie? lepiej wiedzieć czy nie?

2

Odp: Przezierność karkowa - ciąża

Witam ja NT miałam robione w 14 tygodniu. Mam 28 lat i jestem to moja druga ciąża. Już pisałam wczesniej moje NT wynosiło 2.79. Zrobilam testy i wyszły ani dobrze ani źle więc stwierdzili dla mojego spokoju, że powinnam zrobić aminopunkcję. Choć pani genetyk nie widziała nic niepokojącego. Zrobilam bo nie dawalo mi to spokoju, ciągle plakalam. Jestem szczęśliwa że zdecydowałam się na to teraz mogę spokojnie cieszyć się ciążą.

3

Odp: Przezierność karkowa - ciąża

Amniopunkcja da ci pewność w 100%, tylko czy Ty wiesz co zrobisz jak będzie źle, ja byłam zdecydowana i wiedziałam co zrobie, a jeżeli chcesz urodzić bez względu na nic, to czy dalsze badania wraz z amniopunkcja są konieczne.? Ja w ogóle nie jestem za robieniem tych badań a już w szczególność tego kłócia. Nie robiłam ich w swojej ciąży i urodziłam zdrowe dziecko. Po co od samego początku już się czymś takim zadręczać. Co ma być to będzie.

4

Odp: Przezierność karkowa - ciąża

Tak jeszcze dla informacji. Prawidłowy wynik badania przezierności karkowej to taki którego wartość nie przekracza 2,5 mm.
Każda wartość wyniku przezierności karkowej która przekracza 2,5 mm jest traktowana jako wartość nieprawidłowa, co nie oznacza jeszcze że Twoje dziecko jest lub będzie chore na któryś ze wspomnianych zespołów wad genetycznych. Wynik wskazuje jedynie na podwyższone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych.

5

Odp: Przezierność karkowa - ciąża

Jest to bardzo ważne badanie. Mogłaś o nim nie słyszeć ponieważ jest to jeden z elementów badania USG w ciaży. Czyli gdy Pan doktor wykonuje badanie USG w odpowiednim tygodniu ciąży po prostu ocenia przezierność karkową. Wylicza to sam aparat po ustawieniu przez lekarza znaczników w odpowiednim miejscu obrazu. Czemu badanie jest ważne. Bo warto być przygotowanym, świadomym ewentualnych wad/nieprawidłowości w budowie naszego dziecka. Żeby potem nie było to straszne zaskoczenie podczas porodu. Z resztą jeżeli podczas badania wykryje sie wade serca- część z nich operowana jest jeszcze w łonie matki! A częśc wymaga prowadzenia ciaży przez specjaliste, lub porodu w specjalnych warunkach.