1

Temat: Pęcherzyk Graafa nie chce pęknąć

Wczoraj byłam u lekarza i stwierdził u mnie zespół niepękającego jajeczka. Zażywałam oczywiście leki, bez problemu dostałam także miesiączkę. Po tym jednak znów nie mam miesiączki i boli mnie prawy jajnik. Jakie są skutki i przyczyny oraz leczenie tego zaburzenia?

2

Odp: Pęcherzyk Graafa nie chce pęknąć

Schorzenie, o którym Pani pisze to tak zwany zespół LUF. Może on występować epizodycznie u dotąd prawidłowo miesiączkujących kobiet. W takich przypadkach dolegliwości i zaburzenia cyklu mijają samoistnie. Mogą one zdarzać się jeszcze kilka razy w ciągu życia. Częściej jednak zespół LUF występuje w przypadku kobiet leczących się z powodu zaburzeń płodności. Przyczyną zespołu jest zahamowanie prawidłowo dotąd rozwijającego się pęcherzyka, w wyniku czego nie dochodzi do uwolnienia się komórki jajowej. Fizjologicznie powinno mieć to miejsce około 14 dnia cyklu. Na zahamowanie to może wpłynąć wiele czynników, głównie zaburzenia w przysadkowym wydzielaniu hormonów.i zbyt niskim stężeniem hormonu luteinizującego. Zaburzenie to występuje również w przebiegu zespołu policystycznych jajników. Skutkiem choroby mogą być dolegliwości bólowe oraz trudności z zajściem w ciążę. Chorobę leczy się wspomaganiem hormonalnym, rzadziej zabiegami ginekologicznymi.