1 2012-03-08 18:24:35

Temat: Na czym polega badanie prolaktyny ?

Od lekarza usłyszałam, że powinnam zrobić badanie prolaktyny. Na czym polega to badanie ? Czy to coś bolesnego ? Co można stwierdzić po takim badaniu. Staramy się z mężem o dziecko i zastanawiam się czy to nie dlatego lekarz mnie chce w tym zakresie zbadać.

2 2012-03-12 23:01:25

Odp: Na czym polega badanie prolaktyny ?

Prolaktyna to bardzo ważny hormon w organizmie kobiety. Ma on silny wpływ na prawidłowe miesiączkowanie oraz produkcję pokarmu w okresie połogu. Kobiety, w których organizmie stwierdzono wysoki poziom prolaktyny mogą mieć kłopoty z zajściem w ciążę. Poziom prolaktyny jest jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje się u par bezskutecznie starających się o dziecko. Pomiar hormonu jest prostym badaniem wymagającym jedynie pobrania próbki krwi. W przypadku stwierdzenia wysokich wartości prolaktyny konieczny jest rezonans magnetyczny przysadki. Badanie to również nie jest bolesne. Wymaga jednak cierpliwości od pacjentki, zazwyczaj trwa około 40 minut, podczas których badany leży wewnątrz tunelu urządzenia. Rezonans ma na celu wykluczeniu guzów przysadki produkujących prolaktynę.  W celu obniżenia poziomu hormonu stosuje się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne usunięcie gruczolaka przysadki, jeśli taki stwierdzono.

3 2012-06-06 21:38:53

Odp: Na czym polega badanie prolaktyny ?

U mnie już stwierdzono wysoki poziom prolaktyny. Najpierw pobrano mi krew z palca, a potem podano jakąś tabletkę, po 30 minutach powtórnie pobrano krew z palca. I po kilku dniach dostałam wynik poziomu prolaktyny przed zażyciem tabletki i po. Wynik po tabletce był na poziomie 450, ponoć to jeszcze nie jest tragedia, więc lekarz twierdzi, że uda się wszystko ustabilizować lakami.

4 2013-06-05 19:18:05

Odp: Na czym polega badanie prolaktyny ?

Czy trzeba być na czczo żeby zrobić te badanie?

5 2013-06-05 19:19:06

Odp: Na czym polega badanie prolaktyny ?

Czy trzeba być na czczo aby zrobić to badanie?

6 2014-07-02 20:47:35

Odp: Na czym polega badanie prolaktyny ?

Wiem z doświadczenia że nie jest to bolesne badanie- ani nawet uciążliwe. Zasadniczo ogranicza sie przeważnie do 2 krotnego pobrania krwi. Należy przyjsć na czczo do punktu pobrań- tam pobiorą nam pierwszą próbkę. Następnie podawane są leki które powodują że zwiększa sie chwilowo wydzielanie prolaktyn. Należy odczekać godzinę z tego co pamiętam. W tym czasie nie powinno sie nic jeść ani pić. A następnie pobierają drugą próbkę krwi. Wynik to po prostu 2 stężenia prolaktyny- na czczo i po lekach. Dzięki temu lekarz wie czy zachodzi prawidłowe wydzielanie i ile go ogólnie jest.