Temat: Osteoporaza - jak leczyć ?

Moja mama ma osteoporozę ( osteoporosis ), czyli zrzeszotnienie kości. Z tego co wiem ta choroba polega na zmniejszeniu się masy prawidłowo uwapnionej kości, co objawia się efektem rozrzedzenia struktury kostnej i staje się przyczyna samoistnych złamań. Choroba więc jet poważna. Czy ktoś z Was zmaga się może z osteoporozą ? Mógłby doradzić jak ją leczyć ?

2

Odp: Osteoporaza - jak leczyć ?

Osteoporoza to rzeczywiście choroba, której nie można lekceważyć. Z wiekiem może wystąpić naturalny proces utraty gęstości masy kostnej. Częściej jednak osteoporoza spotyka kobiety po okresie menopauzalnym, kiedy spada poziom ochronnych żeńskich hormonów. Osteoporoza częściej dotyka drobne, szczupłe kobiety. Czynnikiem ryzyka jest też niska aktywność ruchowa, dieta uboga w wapń oraz witaminę D3, a także przewlekłe stosowanie leków sterydowych. Leki te są często stosowane długoletnio na przykład u chorych na astmę lub choroby autoimmunologiczne. Leczenie osteoporozy jest przewlekłe i opiera się nie tylko o preparaty wypisane przez lekarza. Bardzo ważna jest również doustna suplementacja wapniem, witaminą D3 oraz uzupełnienie swojej diety w białko. Wapń powinien być dostarczany w dawce 1 200 mg/ dzień. Zaleca się także stopniowe usprawnianie  chorego, budowanie masy mięśniowej i regularną aktywność fizyczną, co bardzo dobrze działa na odbudowę tkanki kostnej. Ćwicząc musimy jednak pamiętać o minimalizowaniu ryzyka złamań i kontuzji- najlepiej robić to pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

3

Odp: Osteoporaza - jak leczyć ?

Moja ciocia od kilkunastu lat cierpi na osteoporozę. Wiadomość o chorobie była dla niej jak wyrok. Sama jest lekarzem i zdaje sobie sprawę, że jest to choroba nieuleczalna, można jedynie pomóc choremu przez nią przejść w miarę spokojnie. Od momentu zdiagnozowania osteoporozy rozpoczęło się leczenia farmaceutyczne oraz zajęcia z fizjoterapeutą, oprócz tego ciocia sama starała się jak najwięcej ruszać-spacery, jazda na rowerze stacjonarnym itp. Niestety choroba bardzo postępuje i mimo starań lekarzy, rodziny i samej cioci jest coraz gorzej. Właściwie nie chodzi, jedynie powoli przy pomocy drugiej osoby, lub ściany przesuwa nogę za nogą właściwie nie odrywając ich od podłogi. Choroba jest ciężka, ale dzięki wsparciu rodziny ciocia pozostaje w dobrym humorze i cieszy się każdą chwilą.

4

Odp: Osteoporaza - jak leczyć ?

W ubiegłych latach prowadzono projekt badawczy na temat leczenia osteoporozy. Odkryto wtedy, na jakiej zasadzie ćwiczenia fizyczne wpływają na stan kości. Wyczytałam w jakimś artykule coś o ATP i parathormonie, chyba te dwie substancje maja tutaj istotne znaczenie. Sprawność ruchowa powoduje ich wytwarzanie, te zaś wpływają na układ hormonalny. A jak wiadomo kosci robia się bardziej łamliwe, gdy brakuje m.in. hormonów płciowych. Trochę to zawiłe, ale nie bez powodu wszyscy lekarze każą chorym skupić się na ćwiczeniach fizycznych.

5

Odp: Osteoporaza - jak leczyć ?

osteoporoza stanowi bardzo poważny problem aktualnie to epidemia - nie wykrywalna choroba - a przez złamanie kości wielu ludzi staje się kalekami poradniki24h.pl/863/cichy-zabojca-kosci-osteoporoza/