1 Ostatnio edytowany przez joasiap1 (2012-12-06 21:07:55)

Temat: Higiena jamy ustnej

Witam,
Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna dla naszego ogólnego samopoczucia.
Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom przed ich pojawieniem się. Taka metoda zapobiegawcza jest także mniej bolesna, tańsza i mniej niepokojąca niż leczenie zębów u dentysty.
Ważna dla kondycji zębów jest również prawidłowa dieta - bogata w wapń, którego źródłem jest nabiał, rośliny strączkowe i ryby oraz fosfor np. pestki dyni, słonecznika. Trzeba także ograniczyć jedzenie słodyczy, a po ich spożyciu zawsze dokładnie umyć zęby.

Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, oraz jakie preparaty stosować?
Czekam na pytania:)

2

Odp: Higiena jamy ustnej

Wstyd sie przyznac ale nigdy nie uzywalam nici dentystycznej, chcialabym to zmienic, ale nie wiem czy jest jakas w nich roznica, jaka jest najlepsza?

3

Odp: Higiena jamy ustnej

ktosik napisał/a:

Wstyd sie przyznac ale nigdy nie uzywalam nici dentystycznej, chcialabym to zmienic, ale nie wiem czy jest jakas w nich roznica, jaka jest najlepsza?

MAm pytanie również dotyczące nici dentystycznych. Kiedy tak  naprawdę powinno się je stosować? przed myciem czy po myciu zębów?

4

Odp: Higiena jamy ustnej

Witam, jakie preparaty są najbardziej skuteczne na nadwrażliwe zęby?

5 Ostatnio edytowany przez joasiap1 (2012-12-06 21:10:23)

Odp: Higiena jamy ustnej

Przestrzenie między zębami to miejsce, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł. Miejsca te są trudno dostępne i nie da się ich oczyścić szczoteczką. Pozostaje w nich sporo resztek pokarmu oraz gromadzi się płytka nazębna, to one są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.
Dodatkowym, przykrym efektem zalegania resztek pożywienia między zębami jest nieświeży oddech.
Do czyszczenia miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka należy koniecznie używać nici dentystycznych. To jedyny sposób, aby dokładnie oczyścić ciasne przestrzenie międzyzębowe.
Są różne rodzaje nici dentystycznych:standardowe oraz specjalistyczne (do zębów protetycznych). Nici mogą różnić się od siebie kształem przekroju, materiału z jakiego są wykonane oraz grubością. Mogą być woskowane lub nasączone substancją odświeżającą oddech.
W wyborze nici dentystycznych najważniejszy jest komfort ich używania. Wypróbuj kilka rodzajów i wybierz takie, które będą dla Ciebie najwygodniejsze i łatwe w użyciu.

Jeżeli chodzi o czas stosowania nici dentystycznych, to obydwie pory są odpowiednie. Osobiście polecam stosowanie nici dentystycznych zarówno przed (usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych aby szczoteczka mogła tam dotrzec) jak i po szczotkowaniu zębów.
Pozdrawiam

6 Ostatnio edytowany przez joasiap1 (2012-12-06 21:24:39)

Odp: Higiena jamy ustnej

U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie szyjek zębowychpoprzez cofanie się dziąseł.
Oddziaływanie na nie ciepła, zimna lub ucisku powoduje powstawanie bólu.
Nie leczenie nadwrażliwości zębów może być przyczyną innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dzieje się tak, gdzy człowiek szczotkuje zęby niestarannie i krótko, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy zębów i choroby dziąseł. Zazwyczaj nadwrażliwość zęba można skutecznie wyleczyć. Należy przy tym stosować pasty do zębów o niskiej zawartości środka ściernego, specjalnie przeznaczone dla zębów nadwrażliwych.
Pamiętaj o myciu zębów we właściwy sposób, gdyż w przeciwnym razie powierzchnia Twoich zębów może ulec starciu, co spowoduje ich nadwrażliwość. Przyczyną może być także zbyt energiczne szczotkowanie, klamra protezy częściowej oraz aparaty korekcyjne.
Polecane preparaty i wypróbowane osobiście przez mnie to przede wszystkim pasta do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej meridol.Dezaktywują bakterie tworząc płytkę nazębną i hamują tworzenie się nowej płytki,zwiększa naturalną regenerację podrażnionych dziąseł i jednocześnie zapewnia efektywną ochronę przed próchnicą.
Godne polecenia mogą być również od niedawna na rynku polskim pasty do zębów wypełniające ubytki, które mogą wywoływać nadwrażliwość zębów np. colgete sensitive pro-relief

7

Odp: Higiena jamy ustnej

Profilaktyka jest jednym z głównych sposobów walki z próchnicą, bardzo ważna jest higiena jemy ustnej- myjemy co najmnie 2 razy dziennie po posiłku (30- 60 min ),odpowiednią metodą  UWAGA!- złe szczotkowanie może zaszkodzić! szczoteczkę wymieniamy raz na 3-4 miesiące , albo jak zauważymy, że włosie rozchodzi się na boki straciło sprężystość ( jednym słowem robi nam się wycior zamiast szczoteczki ), pasta najlepiej z fluorem ( nie wolno stosować przy fluorozie )
Bardzo ważne jest czyszczenia przestrzeni między zębowych można to robić specjalnymi szczoteczkami, nitką do zębów, wykałaczkami chociaż prawidłowe użycie tych ostatnich wymaga niesamowitej wprawy. Czyszcząc jamę ustną pamiętamy o języku szczególnie o jego tylnej części bo właśnie tam znajduje się większość bakterii.  Po posiłku płuczemy usta albo żujemy gumę ( najlepiej z ksylitolem lub sorbitolem) nie żujemy pół dnia tylko 5-10 min, kiedy nie mam takiej możliwości możemy zjeść coś co oczyszcza zęby twarde pokarmy jabłka, pomarańcze, ser żółty itp  Więcej info możecie znaleźć na blogspot Uśmiech Twoją wizytówką

8

Odp: Higiena jamy ustnej

Najlepiej uzupełnić higienę o irygator dużo łatwiej go obsługiwać w porównaniu do nici

Profilaktyka chorób jamy ustnej sklep http://spadental.pl

9

Odp: Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej? Tylko systematyczność, miękka szczoteczka zmieniana odpowiednio często,  pasta bez fluoru, najlepiej ajona, i wszystko powinno wyglądać idealnie.
Wiadomo, że wiele zależy od Was samych, ale generalnie, można uzyskać fajne efekty podstawowymi metodami dbania o zęby!

10

Odp: Higiena jamy ustnej

I koniecznie pasta bez fluoru. Nie sądziłam, że różnica może być aż tak duża, ale rzeczywiście tak jest. Fluor chyba jednak nic nie daje.
Z pasty bez fluoru korzystam już 2 lata - to już moment, żeby powiedzieć, że ajona faktycznie daje rzeczywiście fajne efekty.

11

Odp: Higiena jamy ustnej

Hmmm... skoro fluor nic nie daje, to po jaką cholerę mówią o nim przy każdej paście do zębów w TV?
Jakoś średnio chce mi się wierzyć, że to jedno wielkie oszustwo i chcą nas zrobić w konia, bo tak naprawdę - po co?

12

Odp: Higiena jamy ustnej

Bo to marketing. Wyobraź sobie, że w magazynach korporacji znajdują się w tym momencie dosłownie miliony tubek past do zębów.
Myślisz, że co? To nagle zniknie? Korporacje na coś takiego nie pozwolą. Pozytwne jest tylko to, że na tubkach pojawia się już informacja o możliwej szkodliwości fluoru.

13

Odp: Higiena jamy ustnej

Przecież już oficjalnie informacje o szkodliwości fluoru pojawiają się na tubkach past, ale małym drukiem, no i kto czyta takie rzeczy?
I niestety z tego głównie wynikają problemy...

14

Odp: Higiena jamy ustnej

Polecam przede wszystkim systematyczność, zdrową dietę, bardzo dużo daje również pasta ajona. O ile faktycznie będziecie potrafili o siebie należycie zadbać, to efekty z pewnością nadejdą. U mnie efekty przyszły z czasem, ale teraz barwę mam na prawdę ładną, zęby wyglądają zdrowo, estetycznie i właśnie o coś takiego chodziło.

15

Odp: Higiena jamy ustnej

Używajcie odpowiednio i systematycznie ajony - wtedy poprawa na pewno będzie widoczna. U mnie wszystko przychodziło stopniowo, trzeba było systematycznie działać, jednak docelowe efekty zdecydowanie nadeszły. W tym momencie nie ma się czego czepiać - mam zdrowe zeby.

16

Odp: Higiena jamy ustnej

Chcąc mieć zdrowe zęby istotne jest nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej, ale również regularne wizyty u dentysty. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać problemom, ale jeśli już się pojawią to warto żeby zostały jak najszybciej wyleczone. Dzięki temu unikniemy później bolesnych zabiegów.

Galeria Uśmiechu - gabinet stomatologiczny Częstochowa

17

Odp: Higiena jamy ustnej

Zgadzam się z GaleriaUsmiechu niestety po za kupnem i używaniem nowych produktów do pielegnacji zębów, nalezy również regularnie odwiedzać dentystę i wtedy będzie kompleksowe dbanie o zęby.

18 Ostatnio edytowany przez konik (2018-09-28 14:11:31)

Odp: Higiena jamy ustnej

Ja się przerzuciłam na bardziej naturalniejsze odpowiedniki past do zębów. Ostatnio zresztą było bardzo głośno na temat szkodliwych substancji zawartych w pastach do zębów. Na dzień dzisiejszy używam tylko czarnej pasty z węgla drzewnego i tego płynu https://www.listerine.pl/p%C5%82yn-do-p … nced-white Swoją drogą, ten płyn jest naprawdę świetny jeśli chodzi o wybielanie zębów. Listerine ostatnio wypuścił też wersję odbudowującą Nightly reset, dla osób z wrażliwymi dziąsłami najlepszy.

19

Odp: Higiena jamy ustnej

Nooo trzeba uwazac na te wszystkie szkodliwe dodatki. Ja tez czytam zawsze sklad nim wybiore jakis produkt, dlatego bardzo spasowala mi seria iwhite - jest w pelni bezpieczna dla zebow a dodatkowo daje efekty wybielajace o kilka odcieni smile

20

Odp: Higiena jamy ustnej

Regularne mycie zębów to podstawa, nie można jednak zapominać o wizytach u stomatologa. Tylko w taki sposób możemy mieć gwarancję, że z naszą jamą ustną jest wszystko w porządku. Sama nie lubiłam chodzić do dentysty, lecz odkąd zmieniłam placówkę na Dentala na Lwowskiej - całkowicie zmieniłam nastawienie. Jestem z Lublina i kilka placówek już przerobiłam. Bez dwóch zdań - Dental jest na pierwszym miejscu.

21

Odp: Higiena jamy ustnej

Też chodzę do Dentala w Lublinie, wow nie wiedziałam, że ktoś tu jeszcze będzie o nich pisał. Jak najbardziej podbijam to co powiedziała poprzedniczka. Dentyści tam, to jakaś nowa, lepsza bajka. Serio, jak nienawidzę tego dźwięku wiecenia, piłowania, itp. tak i tak do nich na kontrolę lecę w podskokach, polecam.