1

Temat: Moje chrapanie w nocy

Niestety mój mąż ostatnio zauważył, że zaczęłam chrapać w nocy. Na początku robił z tego żarty, teraz twierdzi, że to go budzi i marudzi na to chrapanie moje. Przyznam, że nigdy wcześniej nie chrapałam, mam 55 lat i dopiero zaczęło się to od roku. Jak się pozbyć tego problemu ? Z czego może wynikać ?

2

Odp: Moje chrapanie w nocy

Chrapanie związane jest z zaburzeniami przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zdecydowanie częściej chrapią panowie, ale także panie nie są wolne od tej dolegliwości. Sami chorzy rzadko widzą problem, częściej do wizyty u lekarza namawia ich współmałżonek lub partnerka życiowa. Chrapanie może być wywołane zaburzeniami anatomicznymi, na przykład krzywą przegrodą nosową. Jest to jednak zmiana pierwotna, a pod jej wpływem chrapanie ujawnia się znacznie wcześniej. Czy zauważyła Pani u siebie ostatnio przybranie na wadze? Nadwaga może przyczyniać się do zmiany przepływu powietrza skutkującego chrapaniem. Mogły tez zaistnieć inne przeszkody w drogach oddechowych: polip lub zmiana pozapalna. Prawidłową ocenę dróg oddechowych przeprowadzi lekarz laryngolog. Bardzo ważne jest wykluczenie epizodów bezdechu sennego.