Temat: Leczenie biegunek

Gdy dochodzi do przyspieszonego przesuwania się treści pokarmowej, w wyniku czego następuje częste, płynne wypróżnienie mamy do czynienie z biegunką.

Chciałabym przybliżyć jej przyczyny oraz metody leczenia jakie możemy zastosować.

http://kobiecezdrowie.pl/art/biegunki.jpg

Przyczyny powstawania biegunki

Biegunki mogą następować na tle psychicznym oraz emocjonalnym, w sytuacjach stresowych. Przyczyny powstawania biegunek:
- fizyczne- oziębienie lub przegrzanie,
- mechaniczne- upośledzone trawienie, gdy spożywamy ciężkostrawne pokarmy, mamy zmniejszone wydzielanie soku żołądkowego oraz trzustkowego
- hormonalne- przy nadczynności tarczycy
- alergiczne- gdy cierpimy na alergie pokarmowe
-chemiczne- przy spożyciu środków przeczyszczających
-zakaźne- wywołane przez mikroorganizmy
- gdy dojdzie do zaburzenia flory bakteryjnej, np. podczas antybiotykoterapii, gdy nie       wspomagamy się osłoną (florą bakteryjną)

U osób dorosłych biegunka najczęściej spowodowana jest błędami żywieniowymi oraz zatruciami. U dzieci jednak może ona świadczyć o bardzo poważnych chorobach. Jeżeli biegunka się utrzymuje należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż nie leczona przede wszystkim u niemowląt może doprowadzić do śmierci.

Leki zapierające

Mają one za zadanie zmniejszenie ruchów perystaltycznych i wydłużenie przebywania treści pokarmowej w jelitach.

Wyróżnia się dwie grupy leków zapierających:

1. Leki działające objawowo- czyli te, które zatrzymują treść pokarmową w jelitach. Należy jednak pamiętać o tym, że wówczas więcej substancji przedostaje się ze światła jelita do naszego organizmu. Jest to bardzo niekorzystne jeżeli biegunka wywołana jest zakażeniem przez mikroorganizmy, bo więcej przedostaje się do naszego organizmu toksyny bakteryjnej. Do tej grupy należą także środki adsorpcyjne (np. węgiel aktywny). Jest on najbezpieczniejszą formą leczenia. Węgiel nie wchłania się, on jedynie przechodzi przez nasz przewód pokarmowy i zostaje w formie niezmienionej wydalany. Jego działanie polega na tym że adsorbuje na swojej powierzchni toksyczne substancje, produkty przemiany, wiąże je i jest z nimi wydalany. Nawet bardzo duże spożycie węgla aktywnego nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać go z innymi lekami, gdyż po prostu lek ten zwiąże na swojej powierzchni i po prostu unieczynni. Najlepszą formą węgla aktywnego jest zawiesina, gdyż wówczas zwiększamy jego powierzchnię i tym samym pozbędziemy się więcej toksyn z organizmu. Tabletki warto rozdrobnić i zawiesić w szklance wody.

2. Leki działające przyczynowo- należą do nich chemioterapeutyki oraz antybiotyki. Niestety większość biegunek jest wywołanych przez wirusy, na które antybiotyki nie działają!!!

Najważniejsze żeby podczas biegunki stale uzupełniać płyny i utracone sole mineralne w organizmie.

Rodzaje środków przeciwbiegunkowych

1. Środki ściągające- skuteczne środki zapierające, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Denaturują białka śluzu błony przewodu pokarmowego, wyniku czego powstaje ochronna warstwa, która utrudnia wymianę płynów przez ściany jelita. Należy do nich tanina- w biegunkach stosuje się białczan taniny. Prócz tego garbniki roślinne zawarte w jagodach (Borówka czarnica) oraz zw.bizmutu, które działają ściągająco, zapierająco, przeciwzapalnie (zw. bizmutu mogą uszkadzać szpik, dlatego stosuje się go sporadycznie)

2. Środki adsorpcyjne- czyli nierozpuszczalne w wodzie, chemicznie obojętne substancje, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Mają działanie przyczynowe i objawowe. Przykładem jest węgiel aktywny. Jak wcześniej pisałam-wiąże na swojej powierzchni toksyny oraz bakterie, usuwa je z organizmu.

3. Śluzy roślinne i skrobia- pokrywają błonę śluzową izolując ją tym samym przed drażniącymi substancjami. Pośrednio hamują perystaltykę. Działają niestety tylko w początkowym odcinku przewodu pokarmowego, gdyż wchłaniają się do organizmu.  Należą do nich korzeń prawoślazu i siemie lniane, które stosowane są w formie maceratów oraz skrobia pszenna, ryżowa, ziemniaczana, stosowane w formie kleików.

4. Diosmektyt (Smecta)- nie wchłania się z przewodu pokarmowego, tworzy barierę ochronną w przewodzie pokarmowym, zwiększa wytrzymałość śluzówki na substancje drażliwe. Stosuje się ją w leczeniu ostrych i przewlekłych biegunek przede wszystkim u dzieci.

5. Środki działające na mięśnie gładkie- np. difenoksylat-hamuje perystaltykę, słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Loperamid, który stosuje się w leczeniu objawowym, bardzo silnie hamuje perystaltykę, lecz nie wolno go stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Papaweryna- zmniejsza nadmierne skurcze jelit.

6. Sole nawadniające

7. Bakterie kw. mlekowego

8. Środki działające przyczynowo- antybiotyki oraz chemioterapeutyki wydawane na receptę lekarską.

Kilka słów na temat biegunek

Leczenie biegunki zależy od przyczyny jej powstania. Jeżeli przyczyną jest stres, przegrzanie organizmu warto zastosować środki zmniejszające perystaltykę. Jeżeli jednak przyczyną jest zatrucie pokarmowe, to warto zastosować preparaty, które pomogą nam je usunąć np. węgiel aktywny. Biegunkę u dzieci zawsze należy konsultować z lekarzem.

E. Janicka

2

Odp: Leczenie biegunek

Czy w czasie grypy jelitowe, żołądkowej czy biegunki powinno stosować się jakiekolwiek antybiotyki ??

3

Odp: Leczenie biegunek

Antybiotyki stosowane są na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. W przypadku wirusowej biegunki (grypa jelitowa wywolywana najczesciej przez rotawirusy) nalezy nawadniac organizm, jesc male porcjejedzenia oparte o skrobie, mozna zastosowac loperamid w przypadku silnej biegunki.

4

Odp: Leczenie biegunek

Czy ktoś orientuje się jak można nazwać takie zjawisko: po każdym posiłku, spożyty pokarm wypróżniany jest w przeciągu pól godziny od spożycia?

5

Odp: Leczenie biegunek

moim lekiem numer jeden na biegunkę jest smecta, działa na biegunkę każdego pochodzenia, nie hamuje objawów ale leczy rzeczywiście. Od lat ją stosuję , zawsze skuteczna, tania i bezpieczna.

6

Odp: Leczenie biegunek

mi bardzo pomaga Smecta w saszetkach rozpuszczona w wodzie. Piję też od czasu do czasu zioła - miętę, rumianek. One naturalnie łagodzą podrażniony żołądek.

7

Odp: Leczenie biegunek

Pamiętajcie proszę, że to jest mocne wypłukiwanie wartości z naszego organizmu więc trzeba jak najszybciej przeciwdziałać i uzupełnić wszelkie witaminy i wartości odżywcze. W klinice Ivita można przeczytać dużo na ten temat.

8

Odp: Leczenie biegunek

Wiadomo - najlepiej działa Smecta, ale pamiętajcie, że leczenia nie kończycie w momencie kiedy problem przestaje dawać o sobie znać - bierzecie smectę tak jak sugerują w ulotce. Wtedy faktycznie eliminujecie wirusa, problem nie wraca po kilku dniach. Tutaj nie chodzi wyłącznie o zatrzymanie biegunki, tylko jej całkowite wyleczenie.

9

Odp: Leczenie biegunek

Smecta dobrze się sprawdza smile na biegunke lekkostrawne posiłki trzeba jeść

10

Odp: Leczenie biegunek

Jeśli faktycznie mam biegunkę, to raczej średnio mi w głowie mi jakiekolwiek jedzenie.
Ale przy Smekcie to uczucie szybko przechodzi. Nie raz miewałam już dni, w których nie jadłam kompletnie nic właśnie przez biegunkę.
Chyba jednak większości ludzi ma podobnie.

11

Odp: Leczenie biegunek

Smecta, za każdym razem. U nas i u dzieci. Szybko działa, tzn. widać, że ma to jakiekolwiek wpływ, a w sumie to tylko o to chodzi. tylko pamiętajcie, żeby to wybrać zgodnie z ulotką.

12

Odp: Leczenie biegunek

Ale tutaj nie ma się specjalnie nad czym zastawiać - biegunka wymaga szybkiego podania leku.
Jeśli do tego nie dojdziecie, to możecie doprowadzić nawet do odwodnienia.
To nie jest najlepszy pomysł.

13 Ostatnio edytowany przez stapka18 (2018-06-28 10:06:10)

Odp: Leczenie biegunek

Kiedyś mój syn tak się odwodnił przez biegunkę w weekend, że musieliśmy skorzystać z weekendowej pomocy lekarskiej w http://cmp.krakow.pl/weekendowa-prywatn … -zdrowotna

14

Odp: Leczenie biegunek

Ale po co ci pomoc lekarska? Bierzesz najpierw Smectę, a dopiero kiedy nie widzisz efektów działania leku, to kombinujesz z lekarzem. Zdecydowaną większość biegunek leczy się w domu.

15 Ostatnio edytowany przez malinowaen (2018-11-21 17:58:32)

Odp: Leczenie biegunek

Na pewnie z tego co wiem nie można jeść wszystkiego, trzeba przejść na dietę a jak taka dieta powinna wyglądać możecie przeczytać na tej stronie https://adamed.expert/jaka-diete-stosow … -biegunce/ , zdecydowanie powinno się unikać wtedy produktów zaostrzających ten stan czyli np błonnika

16 Ostatnio edytowany przez elizka (2018-12-07 13:31:54)

Odp: Leczenie biegunek

Otóż to, antybiotyki mogą wywołać biegunki bo razem że szkodliwymi bakteriami niszczą też te pożyteczne w jelitach, dobrze jest wtedy podawać dzieciom multilac baby https://www.multilac.pl/multilac-baby/  który pomaga tą florę jelitową odbudować

17

Odp: Leczenie biegunek

Aby uzupełnić braki witamin i minerałów po biegunce polecam Beneganic, chociaż jedną dzienną dawkę, szybko stawia na nogi, można kupić na beneganicpolska.pl nie widziałam jeszcze w  żadnej aptece.