1

Temat: autoimmunlogiczne zapalenie wątroby

witajcie! Zastanawiam się czy są na tym forum osoby, które zmagają się z tą chorobą lub też mają w rodzinie chorego na AIH. Mam 44 lata i AIH zdiagnozowano u mnie rok temu i od tej pory ciągle walczę. Zarówno ja jak i moja rodzina zdajemy sobie sprawę, że ta choroba wymaga dużo cierpliwości, ale brakuje mi już sił i powoli tracę nadzieję, że moje wyniki się poprawią. Może na tym forum znajdę osoby, z którymi będę mogła porozmawiać o tym, jak żyje się z AIH, jak wygląda wasza codzienność, leczenie itp

2

Odp: autoimmunlogiczne zapalenie wątroby

Przepraszam, że pytam, ale czy możesz coś więcej napisać o tej chorobie? Moja przyjaciółka ma od 3 miesięcy zdiagnozowane AIH, ale staramy się o tym nie rozmawiać- a chciałabym wiedzieć,(choć trochę)co ona przeżywa.. skąd się w ogóle bierze ta choroba? Co ją wywołuje? Czy można ją zupełnie wyleczyć? Wiem, że na chwilę obecna moja przyjaciółka jest leczona sterydami- enkorton to się chyba nazywa. jakie mogą być skutki uboczne tego leku?  Napisz coś więcej- proszę

3

Odp: autoimmunlogiczne zapalenie wątroby

wiesz Kajka- kto pyta nie błądzi… wink najkrócej mówiąc AIH to choroba autoimmunologiczna co oznacza ni mniej ni więcej, że nasz własny organizm zwraca się przeciwko nam- czyli nasz układ immunologiczny reaguje agresją na własne tkanki. Jak każda choroba z autoagresji AIH jest długotrwała i właściwie ciężko mówic o tym, ze można ją calkowiecie wyleczyć- można raczej uzyskać wieloletnią remisję. To na razie tyle. Wroce do tematu jutro bo dziś już późno

4

Odp: autoimmunlogiczne zapalenie wątroby

jeśli chodzi o  przyczyny autoimmunologicznego zapalenia wątroby to nie są one znane. Statystyki jednak mówią, że kobiety chorują częściej. Choroba może przebiegać w sposób zupełnie bezobjawowy. Na AIH mogą również zachorować dzieci (niestety). u osób młodych choroba przebiega bardziej agresywnie- pewnie z tego względu, że organizm jest silniejszy i mocniej walczy (w przypadku AIH z własnymi antygenami). Poza tym autoimmunologiczne zapalenie wątroby często występuje z innymi chorobami z autoagresji

5

Odp: autoimmunlogiczne zapalenie wątroby

Encorton ( czyli prednison) to lek  należący do kortykosteroidów. Zakres wskazań leku jest bardzo szeroki. Jest stosowany także przy leczeniu AIH. Zgodnie z tym, co producent leku pisze na ulotce mogą wystąpić (nie znaczy muszą) skutki uboczne takie jak: trądzik, nadmierne owłosienie, zmiana sylwetki ciała, zaburzenia miesiączkowania, zaćma, jaskra, zaburzenia czucia, snu, równowagi, zaburzenia psychiczne. U mnie akurat nastapił wzrost wagi ciała- ale mam nadzieje ze to się wkrotce unormuje jakos. Innym stosowanym kortykosterydem jest prednizolon. W terapii stosuje się tez azatioprynę