1

Temat: wysokie wskaźniki alat i aspat?

Witam! Mam pytanie: czym spowodowane mogą być i co mogą oznaczać wysokie wskaźniki AlAT i ASPAT?

2

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

podwyższony czyli jaki? Mam rozumieć, że robiłaś sobie badania enzymów wątrobowych, tak? Z jakiego powodu? Ale może zacznijmy od początku: Aspat (aminotransferaza asparaginianowa) i Alat (aminotransferaza alaninowa) to enzymy o znaczeniu diagnostycznym. są szeroko rozpowszechnione w organizmie: w sercu, wątrobie, mięśniach szkieletowych i nerkach. W diagnostyce istotne znaczenie ma stosunek aktywności aspat do ala. Tyle pokrótce. Napisz może coś więcej

3

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

przyczynami wzrostu wartości aspat i alat mogą być: choroby wątroby, stany patologiczne w obrębie mięśnia sercowego, stany patologiczne w obrębie mięśni szkieletowych, niewydolność układu krążenia, mononukleoza, zapalenie trzustki. Bardzo znaczny wzrost alat obserwuje się w wirusowym zapaleniu wątroby i w ciężkiej niewydolności krążenia. Umiarkowany - w marskości, żółtaczce zastoinowej, chorobach mięsni szkieletowych i mononukleozie zakaźnej.

4

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

To może ja tak bardziej przystępnie napiszę, że w surowicy zdrowego człowieka te enzymy występują w niewielkich ilościach. W przypadku gdy komórki ulegną uszkodzeniu, enzymy te mogą wydostawać się poza nie i przechodzić do surowicy krwi. Dlatego znacznie podwyższona aktywność aminotransferaz w surowicy świadczy o tym, że komórki, w którymś z narządów uległy uszkodzeniu. Mam nadzieję, ze zrozumiale to wyjaśniłam

5

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

a jakie choroby wątroby?

6

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

No to ja trochę rozwinę ten wątek o podwyższonych wskaźnikach AlAT i AspAT przy chorobach wątroby. z tego co mi się przypomina, to choroby związane z nimi to wirusowe zapalenie wątroby -bardziej rośnie aktywność AlAT niż AspAT. Następna choroba to autoimmunologiczne zapalenie wątroby - choroba opisywana już na tym forum- występuje w niej znacznie zwiększone stężenie immunoglobulin G w surowicy oraz obecność autoprzeciwciał (przeciwjądrowych, SMA, anty-LKM-1). Mamy jeszcze: uszkodzenie wątroby przez leki i toksyny – np. nadmierne zażywanie paracetamolu powoduje wzrost aktywności aminotransferaz w surowicy. Również zatrucie na przykład muchomorem sromotnikowym może mieć taki skutek oraz niedokrwienie wątroby – poza  aminotransferazami, w surowicy wzrasta także aktywność LDH.
Poza tym są jeszcze cholestaza czyli zablokowanie wydzielania/przepływu żółci (jej objawem jest znaczne podwyższenie we krwi aktywności enzymów: GGTP i ALP, a także stężenia bilirubiny) i hemochromatoza - w tej dziedzicznej chorobie dochodzi do nadmiernego gromadzenia żelaza w organizmie, co powoduje uszkodzenie szeregu narządów, m.in: wątroby.

7

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

NORMY ASPAT I ALAT to 5-40 U/I

8

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

Witam, oto moje wyniki:
AST: 54
ALT: 108
GGTP: 100

O czym to może świadczyć? Czy 3 ciąże w ciągu 5 lat się do tego przyczyniły? Plus zmęczenie, nieprzesypianie w nocy itd jak przy dzieciach... I dodam, że karmię piersią.
Pozdrawiam!

9

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

Podwyższone wyniki GGT, AlAt, AspAT i MCV mogą też występowac u osób uzależnionych od alkoholu

10

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

witam robilam wyniki bo jestem 3miesiace po porodzie i brzuch mnie boli piecze w brzuch..Alat mam 44 a norma jest 33,Aspat 34 a norma 33 i CRP 7,2 a norma 6,o i GGTP mam 18 ale jest dobry wynik...czy am powody do paniki?/
Morfologia: MCV 77 niski, MCH 24,8 niski RDW 16,2 a norma jest 16,0 prosze o odpowiedz pilnie

11

Odp: wysokie wskaźniki alat i aspat?

Mi wyszło ze aspat 120 a alat 237, kwasy zółciowe są ok i bilirubina w normie.  Co to oznacza???