1

Temat: Na czym polega badanie spirometryczne w alergologii

Ze względu na moją chorobę, będę miała niebawem wykonywanie badanie tzw. spirometrem. Chciałabym się dowiedzieć na czym ono dokładnie polega ? Czy jest bolesne ?

2

Odp: Na czym polega badanie spirometryczne w alergologii

Badanie spirometryczne pozwala ocenić wydolność dróg oddechowych. Ocenie podlega pojemność życiowa płuc, a także objętość zalegająca i wydychana. Spirometria nie jest bolesna. Podczas badania pacjent musi natomiast ściśle współpracować z osobą wykonującą pomiar. Chodzi głównie o dostosowanie oddychania do słyszanych poleceń. Wykonywane są głębokie wdechy, a następnie szybkie wydechy, które należy przedłużyć do sześciu sekund. Technicznie jest to trudne do wykonania, dlatego często badanie musi być powtarzane kilkakrotnie. Podczas spirometrii pacjent oddycha do specjalnej rury zaopatrzonej w jednorazową nakładkę. Na nosie chorego znajduje się klips, zmuszający go do oddychania tylko za pomocą ust. Wynik spirometrii uzyskiwany jest od razu po zakończeniu badania.

3

Odp: Na czym polega badanie spirometryczne w alergologii

dokładnie, do tej pory nie mieliśmy problemów z alergią, ale syn od jakiegoś czasu (ok 1.5 roku) miał astmatyczne ataki, trafiliśmy do dr Krauze i bardzo nam pomogła, zaczęliśmy właśnie od spirometrii, reszta badań i teraz jest o nieba lepiej! dobry lekarz to podstawa;)

4

Odp: Na czym polega badanie spirometryczne w alergologii

Miałam to badanie, zupełnie bezbolesne, polegające na odpowiednim wdychaniu i wydychaniu powietrza.