Temat: Zawroty głowy - co mogą sygnalizować ?

Większość bólów głowy spowodowana jest napięciem mięśni, gorączką, lub zakażeniem. Sam mózg nie odczuwa bólu - ból głowy jest następstwem pobudzenia naczyń krwionośnych lub nerwów w obrębie głowy lub okolicach szyi.

Zawroty głowy są objawem spowodowanym różnymi przyczynami. Nie zawsze jest powiązany z konkretną chorobą. Często bywa jednak ostrzeżeniem o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Przyczyny występowania zawrotów głowy można identyfikować identyfikowane poprzez objawy czyli ich nasilenie, czas ich trwania oraz incydenty, które mogą im towarzyszyć np. utrata przytomności.Zawroty głowy są bardzo częstą dolegliwością u osób starszych u których nierzadko mogą być powiązane z przyjmowanymi przez pacjentów lekami lub ogólną kondycją zdrowotną. Przy zawrotach głowy należy uważać na nagłe skręty głowy, nagłe wstawanie lub zmiany pozycji ciała, kaszel - bowiem pogarszają one stan pacjenta.

Przyczyny powstawania zawrotów głowy :

- wrażliwość na zmianę pogody (meteopatię)
- poważne choroby np.: udar mózgu
- niedokrwienie mózgu związane z niskim ciśnieniem krwi
- zaburzenia związane z uchem wewnętrznym np.: otoskleroza, choroba Meniere'a
- leki np. przeciwzapalne, antybiotyki, leki obniżające ciśnienie
- guz mózgu lub krwotok
- zwyrodnieniowe zapalenie kości i stawów szyi
- zapalenie ucha wewnętrznego lub błędnika
- migrena

Objawy zawrotów głowy:

- subiektywne wrażenie wirowania, kołysania, unoszenia się ciała,
- wrażenie ruchu w przestrzeni

W czasie napięcia mięśni z tyłu głowy symptomatyczne jest uczucie "opaski" ściskającej głowę. Migrena objawia się bólem pulsującym, często zogniskowanym z przodu głowy, któremu może towarzyszyć złe samopoczucie, rozdrażnienie i nudności. Bólom zatok towarzyszy natomiast ogólny ból twarzy, czoła oraz zatkany nos z gęstą wydzieliną.

Diagnostyka:

Przy występowaniu zawrotów głowy, powinniśmy zgłosić się do  laryngologa lub neurologa; lekarz może zlecić badania: USG naczyń szyjnych, rezonans magnetyczny lub tomografię. Będzie także chciał się dowiedzieć czy przyjmujemy określone leki ( np. aspirynę, kodeinę, kofeinę,  leki uspokajające itd ) oraz w którym miejscu dokładnie pacjent odczuwa ból głowy i jaki jest jego charakter.

Leczenie zawrotów głowy:

Często leczenie polega na podaniu środków poprawiających ukrwienie, receptorów histaminowych lub stymulujących tkankę mózgową. Stosuje się również metody chirurgiczne, farmakologiczne lub rehabilitację, w zależności od przyczyny powstawania zawrotów.

2 Ostatnio edytowany przez cassan (2018-10-10 08:12:11)

Odp: Zawroty głowy - co mogą sygnalizować ?

Ja dodatkowo podam wam link do strony https://zycieseniora.com/zdrowie-senior … -seniorow/ Systematyczne starzenie się społeczeństwa wpływa na zwiększenie częstości zachorowań na udar mózgu. Wynika to z częstszego występowania zmian chorobowych w układzie sercowo-naczyniowym. W Polsce osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowią ok. 14% populacji. Według demograficznych prognoz WHO dla Polski, w roku 2030 seniorzy będą stanowić ponad 22% społeczeństwa, zaś w czasie kolejnych 20 lat ok. 30%. Spowoduje to wzrost zachorowań na wiele chorób wiążących się z wiekiem, w tym nadciśnienie tętnicze, na cukrzycę i otyłość, a także na udar mózgu.