1

Temat: niedobór żelaza

czym grozi, jak go rozpoznać i jak temu zaradzić? czy niedobór żelaza jest związany tylko z anemią?

2

Odp: niedobór żelaza

po co nam żelazo? Żelazo to podstawowy składnik hemoglobiny., Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie bo odpowiada za przechowywanie i transportowanie tlenu w czerwonych krwinkach. Do głównych przyczyn niedoboru żelaza należą: jego nieprawidłowe wchłanianie (np. w stanach po resekcji żołądka), nieodpowiednia dieta, jego zwiększone zapotrzebowanie (np. kobiety w okresie pokwitania, kobiety w ciąży i karmiące, krwiodawcy, sportowcy), jego nadmierna utrata w wyniku przewlekłych krwawień ( takich np. jak obfite miesiączki, utrata krwi w przebiegu zabiegu operacyjnego lub urazu, wrodzone i nabyte skazy krwotoczne, krwawienie z przewodu pokarmowego, stosowanie leków upośledzających krzepliwość krwi itp.). Jeśli się nieracjonalnie odchudzasz to tez ci grozi niedobór żelaza.

3

Odp: niedobór żelaza

skąd wiadomo, że w organizmie jest za mało żelaza? Ano symptomów może być kilka. Jeśli towarzyszy ci ciagłe zmęczenie i wyczerpanie, kołatanie serca czy duszności, bolesność języka (staje się gładki), trudności z przełykaniem, spadek sprawności fizycznej, obniżenie koncentracji i sprawności umysłowej, niesprawność pamięci, zły nastrój, zmniejszenie odporności na przeziębienia i infekcje, nienaturalnie blada cera, zajady w kącikach ust, rozdwojone paznokcie, bóle głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami to być może brakuje ci wlasnie tego pierwiastka. Aha- przy niedoborach żelaza występuje tez czasem tzw. łaknienie spaczone, czyli apetyt na produkty „niejedzeniowe” np. tynk, lód czy krochmal.

4

Odp: niedobór żelaza

Niedobór żelaza można uzupełnić albo poprzez gotowe preparaty nabywane w aptece albo tez przez zmianę nawyków żywieniowych- często to wystarcza. Znajdziemy je w produktach zbożowych, owocach, warzywach (jego bogate źródło to np. natka pietruszki).poza tym dobrze wchłaniane żelazo wystepuje w chudym mięsie (podroby, wątróbka). Zawierają je tez ryby, żółtka jaj, pieczywo razowe, płatki owsiane, rośliny strączkowe, warzywa liściaste. co ważne to, ze przyswajalność żelaza zwiększa spożywanie pokarmów bogatych w żelazo łącznie z produktami zawierającymi dużą ilość witaminy c, natomiast pokarmy bogate w wapń ją zmniejszają- warto o tym pamiętać przy komponowaniu diety

5

Odp: niedobór żelaza

Z niedoborem żelaza najczęściej kojarzona jest anemia. Do jej objawów zaliczymy: uczucie zimna, duszności, prążki na paznokciach, bladość, łamliwość włosów, zajady, drażliwość. Najłatwiej sprawdzić poziom żelaza robiąc badania krwi- kobiety nie powinny wykonywać tego badania w czasie miesiączki lub zaraz po, bo wtedy wynik może być zafałszowany- stężenie żelaza w surowicy krwi ulega wahaniom w ciągu cyklu. Jeśli zdecydujemy się na suplementację żelazem z gotowych specyfików to przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ilość jonów jaka jest w jednej tabletce. mniej ważne jest to jakiego typu jest to żelazo bo zarówno siarczany, bursztyniany, glukoniany czy jabłczany tj. sole żelaza jakie występują w gotowych specyfikach są dobrze wchłaniane.

6

Odp: niedobór żelaza

Pamiętajmy jednak ze preparaty z żelazem powodują czasem niezbyt przyjemne reakcje ze strony przewodu pokarmowego. Mogą niestety wystąpić nudności, biegunki, zaparcia, kolki jelitowe. W takim przypadku dobrze jest zażywać te preparaty po posiłkach, chociaż wchłanianie żelaza jest lepsze na czczo i między posiłkami. Poza tym zwiększanie wchłaniania żelaza oprócz wspomnianej już witaminy C powoduje kwas foliowy, a zmniejszanie produkty mleczne, duża ilość tłuszczów w diecie, picie dużych ilości kawy i herbaty. Warto tez mieć świadomość, ze związki żelaza mogą mieć niekorzystny wpływ na wchłanianie niektórych antybiotyków i leków przeciwzakrzepowych.

7

Odp: niedobór żelaza

ja polecam wątróbkę i szpinak!

8

Odp: niedobór żelaza

To ja jeszcze polecam zażywanie Multicode. Ta multiwitamina zawiera sporą dawkę żelaza, które jest też dobrze przyswajalna dzięki odpowiedniej formie, co zwiększa jej biodostępność.

9

Odp: niedobór żelaza

Herbata wypłukuje żelazo pamiętać o tym i ograniczyć do minimum!

10

Odp: niedobór żelaza

Polecam w jednym z laboratoriów sieci Diagnostyka wykonać test obciążenia żelazem. Polega on na oznaczeniu jego stężenia we krwi pobranej na czczo oraz w kolejnych próbkach pobranych w odstępach czasu po podaniu doustnym 1g żelaza. Bez zbadania poziomu tego pierwiastka, czyli właśnie oznaczenia tzw. krzywej żelazowej nie należy zażywać preparatów zawierających magnez. Przede wszystkim powinno się stosować zdrową dietę, 5 posiłków dziennie, zbilansowanych, które zawierają wszystkie produkty z piramidy żywieniowej.

11

Odp: niedobór żelaza

a to nawet  nie wiedziałam ze herbata wypłukuje żelazo. A kawa? ja juz probowałam wszystkiego z naturalnych sposobów uzupełnienia żelaza -szpinak , wątróbka, kaszanka, buraki... nie wiem w jakich ilościach trzeba to jeść bo mi nic nie pomogło. Pani w aptece poleciła mi chela ferr i w końcu zelazo wraca u mnie do normy. I zaczęłam czuć sie lepiej odkąd zażywam, bo wczesniej chodziłam jak zombie tongue