Temat: Borelioza

Borelioza jest chorobą znaną również pod nazwą „choroba z Lyme” lub „ krętkowica kleszczowa”. Ciężko jest ją zazwyczaj zdiagnozować, gdyż nie ma ona konkretnych objawów a sposobów jej leczenia jest również kilka. Wiadomo jednak, ze jest to choroba przenoszona przez kleszcze, głownie jeden rodzaj - Ixodes.

Boreliozka jest to choroba, której sprawcami są właśnie kleszcze. Największe ryzyko zachorowań występuje w okresie od maja do listopada, a przeważają czerwiec i lipiec. Choroba ta jest niebezpieczna jeżeli nie dojdzie do jej szybkiego rozpoznania. Bolerioza objawia się zazwyczaj rumieniem. Bywa jednak tak, ze choroba rozwija się przez długi czas bez żadnych objawów. Wtedy zazwyczaj jest już w zaawansowanym stadium. Przy wczesnym wykryciu choroby, jest ona uleczalna. Niestety jeżeli zastanie wykryta za późno może powodować uszczerbek na zdrowiu.

Objawy boreliozy

W przypadku boreliozy trudno jest o konkretne objawy. Najbardziej charakterystyczny jest pojawiający się rumień wędrujący. Na początku ma on bardzo regularny kształt koła i często występuje w inny miejscu niż miejsce ukąszenia. W późniejszym etapie rumień powiększa się i zaczyna zanikać od środka do krawędzi. Innymi charakterystycznymi dla boreliozy objawami są te, związane z układem nerwowym, np.: chwilowe zaniki słuchu lub szum w uszach, nagłe bóle, naprzemienne uczucie zimna i gorąca, jednostronny paraliż twarzy, dygotanie, skurcze, osłabienie mięśni, zdenerwowanie a czasem nawet depresja, zaburzenia wzroku oraz wymowy. Objawem są też zmiany stawowe, które przy niewyleczeniu choroby mogą wiązać się z powikłaniami polegającymi na zniekształceniu stawów. Reszta objawów występuje również przy innych schorzeniach. Borelioza to choroba wielonarządowa, która wywołuje rozmaite reakcje atakując różne organy.

Diagnostyka

Boreliozę nie jest łatwo zdiagnozować, gdyż na początku rozwoju nie stanowi większych problemów. Kiedy jednak osoba chora zauważy ukąszenie przez kleszcza i jej objaw w postaci rumienia, wtedy sama może stwierdzić, czy choroba dostała się do organizmu. Choroba jest tak ciężka do rozpoznania, że nawet morfologia krwi nie wykazuje znaczących zmian. Jedynym pewniejszym sposobem wykrycia jest wykonanie testu – test Elisa oraz Western-blot. Test Elisa identyfikuje przeciwciała IgG oraz IgM, z których te pierwsze utrzymują się tez  po wyleczeniu infekcji, a na podstawie tych drugich, infekcję można stwierdzić dopiero po kilku tygodniach obecności. Western-blot natomiast, poprzez pozytywny wynik testu  może zapewnić, że bakterie znajdują się w organizmie.

Leczenie:

Leczenie boreliozy, objawiającej się rumieniem zazwyczaj rozpoczyna się od przepisania przez lekarza antybiotyków, najczęściej doksycykliny. Pacjent przyjmuje lek od tygodnia do kilku miesięcy. Takie właśnie leczenie daje efekty zazwyczaj, gdy jest rozpoczęte we wczesnej fazie choroby. Jeżeli choroba jest już zanadto rozwinięta, antybiotyki mogą nie być wystarczające. Ważne w walce z chorobą jest wspieranie układu immunologicznego po to, aby żaden krętek kleszczowy nie mógł przetrwać. Pomocne w walce są suplementy i odpowiednia dieta. Trzeba dostarczać organizmowi cynk, kwas foliowy, magnez, jod oraz witaminy A, B, B12, C, D3 i E. W przypadku boreliozy przewlekłej leczenie trwa kilka tygodni i charakteryzuje się objawami poboreliozowymi. Najpoważniejsza jest jednak neuroborelioza.

Powikłania boreliozy

Zbyt późne rozpoczęcie leczenia może doprowadzić do wystąpienia naprawdę ciężkich powikłań. Trzy najcięższe i najbardziej niebezpieczne formy to powikłania mózgowe, sercowe i stawowe. Najgroźniejszymi są chyba te dotykające ośrodkowego układu nerwowego, gdzie występuje pod postacią zapalenia opon mózgowych, może dotykać nerwy czaszkowe oraz obwodowe, a niekiedy prowadzi nawet do zapalenia mózgu. Neoborelioza może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego lub niedomykalności powiek na nawet do porażenia mięśni lub uszkodzenie nerwów czaszkowych. Ta odmiana choroby może nawet prowadzić do stanów depresyjnych u osoby chorej. Jeśli chodzi o powikłania sercowe to wiążą się one z nierównym biciem serca i niewydolnością serca. Powikłania stawowe związane są z zapaleniem stawów, głównie  kolana i biodra. Chory narażony jest także na zniekształcenie stawów. Warto pamiętać, że borelioza wykryta i leczona we wczesnym stadium nie pozostawia poważniejszych zmian w organizmie.

2 Ostatnio edytowany przez olha (2016-08-23 06:26:50)

Odp: Borelioza

Sama pozwolę sobie jeszcze dać link do strony, na której jest o wiele wiecej artykułów na temat tej choroby:

http://wyleczborelioze.pl/

Jakiś czas temu czytałam w jakimś arttykule,ze w Polsce ponad 50% kleszczy jest nosicielem tej choroby co jest zatrważające. Kleszczy jest o wiele wiecej w Polsce niż jeszcze kilka lat temu. Moje dzieciaki jeszcze kleszcza nie miały ale po tym co czytam w gazetach oraz oglądam w telewizji to trochę boję się je wysyłać do lasu aby niczego nie złapały.

Dzisiaj mam ochotę na... smile

3

Odp: Borelioza

Test Elisa nie jest "pewniejszym sposobem", jest wiarygodny raptem w 20-30% przypadków. A w przypadku boreliozy przewlekłej leczenie nie trwa kilka tygodni, a kilka do kilkunastu miesięcy! Sama diagnoza polskim lekarzom zajmuje niekiedy całe lata. A leczenie refundowanymi w Polsce metodami mija się z celem. Znam kilka przypadków boreliozy i każdy, kto chce się wyleczyć, robi na własną rękę, płacąc grube pieniądze za leczenie skutecznymi, ale nierefundowanymi metodami. Dlatego, mimo iż jestem przeciwna podawaniu antybiotyków bez potrzeby, to w przypadku ugryzienia kleszcza, będę się upierać, żeby ten antybiotyk dostać od razu, na wszelki wypadek. Bo rumień nie pojawia się w każdym przypadku zarażenia, więc nawet jeśli nam się wydaje, że wszystko ok, to już mogliśmy zostać zarażeni. A jednak wolę 3 tygodnie antybiotyku nawet niepotrzebnego, niż rok leczenia wieloma lekami i suplementami za kilka tysięcy miesięcznie.

4 Ostatnio edytowany przez stapka18 (2016-11-23 12:13:40)

Odp: Borelioza

Najbardziej wiarygodny jest chyba Vega Test (http://ebiocare.pl/index.php/diagnostyka), można go zrobić w kilku miejscach w Polsce, w większych miastach.

5

Odp: Borelioza

Borelioza jest bardzo poważna chorobą, która jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia i życia. Dlatego po ukąszeniu przez kleszcza powinniśmy jak najszybciej poddać się odpowiednim badaniom (na przykład jak wykryć boreliozę tylko one są w stanie w 100 procentach wykluczyć chorobę.

6

Odp: Borelioza

Miałam ogólnie utrudniony dostęp do wykonania jakiegokolwiek badania w laboratorium. Ostatnio lekarz zaobserwowawszy moje objawy zalecił mi wykonanie badanie na boleriozę. Znalazłam najodpowiedniejszą dla mnie opcję.  Zamówiłam badanie na zdrowegeny.pl i wykonałam je samodzielnie z domu. Wynik otrzymałam szybciutko bo po 3 dniach. Wynik wyszedł pozytywny niestety, ale teraz przynajmniej  wiem co mi dolega.

7 Ostatnio edytowany przez ua (2016-12-28 00:21:29)

Odp: Borelioza

Czytałam na innym forum że przez długo nie leczoną boreliozę chora nawet przestała chodzić. Testy nie są niestety refundowane a zobaczcie jak wiele ich jest! http://www.biorezonanswarszawa.pl/testy-na-borelioze/   . Ale pamiętajcie że trzeba zrobić kilka miesięcy po obecności kleszcza bo potem ciężko z tego wyjść.

8 Ostatnio edytowany przez cassan (2017-02-13 14:02:09)

Odp: Borelioza

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego że borelioza jest bardzo groźna choroba, która powoduje cały szereg powikłań. Nie wiem dlaczego, ale Polaków można podzielić na dwie grupy: hipochondryków a także na osoby, które bagatelizują bardzo dużo niepokojących objawów, nie udają sie do lekarza, bardzo rzadko robią nawet ogólne badania. Może nie należę do grupy hipochondryków, ale staram się przynajmniej raz w roku wykonywać ogólne badania krwi, żeby mieć pewność, że nic niepokojącego nie dzieje się w moim organizmie. Nie mam boreliozy, ale jedna osoby z mojej rodziny na nią cierpi. Zbagatelizowała objawy i doprowadziła do powikłań. Poczytajcie sobie ten artykuł https://rodzinazdrowia.pl/uwaga-na-kles … boreliozie , znajdziecie tam informacje o objawach choroby a także powikłaniach.

9

Odp: Borelioza

Warto zrobić sobie badania na tą chorobę.

10

Odp: Borelioza

Redakcja napisał/a:

Borelioza jest chorobą znaną również pod nazwą „choroba z Lyme” lub „ krętkowica kleszczowa”. Ciężko jest ją zazwyczaj zdiagnozować, gdyż nie ma ona konkretnych objawów a sposobów jej leczenia jest również kilka. Wiadomo jednak, ze jest to choroba przenoszona przez kleszcze, głownie jeden rodzaj - Ixodes.

Boreliozka jest to choroba, której sprawcami są właśnie kleszcze. Największe ryzyko zachorowań występuje w okresie od maja do listopada, a przeważają czerwiec i lipiec. Choroba ta jest niebezpieczna jeżeli nie dojdzie do jej szybkiego rozpoznania. Bolerioza objawia się zazwyczaj rumieniem. Bywa jednak tak, ze choroba rozwija się przez długi czas bez żadnych objawów. Wtedy zazwyczaj jest już w zaawansowanym stadium. Przy wczesnym wykryciu choroby, jest ona uleczalna. Niestety jeżeli zastanie wykryta za późno może powodować uszczerbek na zdrowiu.

Objawy boreliozy

W przypadku boreliozy trudno jest o konkretne objawy. Najbardziej charakterystyczny jest pojawiający się rumień wędrujący. Na początku ma on bardzo regularny kształt koła i często występuje w inny miejscu niż miejsce ukąszenia. W późniejszym etapie rumień powiększa się i zaczyna zanikać od środka do krawędzi. Innymi charakterystycznymi dla boreliozy objawami są te, związane z układem nerwowym, np.: chwilowe zaniki słuchu lub szum w uszach, nagłe bóle, naprzemienne uczucie zimna i gorąca, jednostronny paraliż twarzy, dygotanie, skurcze, osłabienie mięśni, zdenerwowanie a czasem nawet depresja, zaburzenia wzroku oraz wymowy. Objawem są też zmiany stawowe, które przy niewyleczeniu choroby mogą wiązać się z powikłaniami polegającymi na zniekształceniu stawów. Reszta objawów występuje również przy innych schorzeniach. Borelioza to choroba wielonarządowa, która wywołuje rozmaite reakcje atakując różne organy.

Diagnostyka

Boreliozę nie jest łatwo zdiagnozować, gdyż na początku rozwoju nie stanowi większych problemów. Kiedy jednak osoba chora zauważy ukąszenie przez kleszcza i jej objaw w postaci rumienia, wtedy sama może stwierdzić, czy choroba dostała się do organizmu. Choroba jest tak ciężka do rozpoznania, że nawet morfologia krwi nie wykazuje znaczących zmian. Jedynym pewniejszym sposobem wykrycia jest wykonanie testu – test Elisa oraz Western-blot. Test Elisa identyfikuje przeciwciała IgG oraz IgM, z których te pierwsze utrzymują się tez  po wyleczeniu infekcji, a na podstawie tych drugich, infekcję można stwierdzić dopiero po kilku tygodniach obecności. Western-blot natomiast, poprzez pozytywny wynik testu  może zapewnić, że bakterie znajdują się w organizmie.

Leczenie:

Leczenie boreliozy, objawiającej się rumieniem zazwyczaj rozpoczyna się od przepisania przez lekarza antybiotyków, najczęściej doksycykliny. Pacjent przyjmuje lek od tygodnia do kilku miesięcy. Takie właśnie leczenie daje efekty zazwyczaj, gdy jest rozpoczęte we wczesnej fazie choroby. Jeżeli choroba jest już zanadto rozwinięta, antybiotyki mogą nie być wystarczające. Ważne w walce z chorobą jest wspieranie układu immunologicznego po to, aby żaden krętek kleszczowy nie mógł przetrwać. Pomocne w walce są suplementy i odpowiednia dieta. Trzeba dostarczać organizmowi cynk, kwas foliowy, magnez, jod oraz witaminy A, B, B12, C, D3 i E. W przypadku boreliozy przewlekłej leczenie trwa kilka tygodni i charakteryzuje się objawami poboreliozowymi. Najpoważniejsza jest jednak neuroborelioza.

Powikłania boreliozy

Zbyt późne rozpoczęcie leczenia może doprowadzić do wystąpienia naprawdę ciężkich powikłań. Trzy najcięższe i najbardziej niebezpieczne formy to powikłania mózgowe, sercowe i stawowe. Najgroźniejszymi są chyba te dotykające ośrodkowego układu nerwowego, gdzie występuje pod postacią zapalenia opon mózgowych, może dotykać nerwy czaszkowe oraz obwodowe, a niekiedy prowadzi nawet do zapalenia mózgu. Neoborelioza może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego lub niedomykalności powiek na nawet do porażenia mięśni lub uszkodzenie nerwów czaszkowych. Ta odmiana choroby może nawet prowadzić do stanów depresyjnych u osoby chorej. Jeśli chodzi o powikłania sercowe to wiążą się one z nierównym biciem serca i niewydolnością serca. Powikłania stawowe związane są z zapaleniem stawów, głównie  kolana i biodra. Chory narażony jest także na zniekształcenie stawów. Warto pamiętać, że borelioza wykryta i leczona we wczesnym stadium nie pozostawia poważniejszych zmian w organizmie.



czy ktoś chorował z was na anaplazmozę