Temat: Odklejona plomba

Witam, mam taki problem z plombą w 2 zębie u góry. Ciągle mi się odkleja - tak średnio co 3 lata. Czy moi dentyści się nie znają na swojej robocie czy maja złe materiały na plomby czy może mam pecha ? Czy wam też się coś takiego przytrafiło ?

2

Odp: Odklejona plomba

Wypełnienie ubytku zębowego, popularnie nazywane plombą powinno dokładnie i szczelnie uzupełniać usuniętą tkankę zębową. Jeśli plomby wypadają, winy nie można upatrywać w zębach pacjenta. W takich przypadkach najczęściej zawodzi technika wykonania wypełnienia lub użyty materiał. Warto zwracać uwagę na to, czy stomatolog wykonuje korekcję kształtu gotowej plomby. Odbywa się to zwykle przez wsunięcie między zęby pacjenta małego kawałka przypominającego kliszę fotograficzną. Następnie pacjent jest proszony o kilkakrotne zazgrzytanie zębami. Zbyt wysokie wypełnienie może być przyczyną wypadania plomby. O ile jest to któryś z przednich zębów, nawet niewielkie naddatki mogą powodować obluzowanie i kłopoty ze stabilnością plomby. Dla pewności warto również zmienić gabinet stomatologiczny. Często lekarz nawet nieświadomie popełnia ten sam błąd podczas wykonania plomby, a inny stomatolog wykonując wypełnienie swoim sposobem, ma szansę go uniknąć.

3

Odp: Odklejona plomba

Musisz naprawdę znaleźć dobrego dentystę, żeby problem się nie powtarzał.

Asekuracyjnie powinnaś nosić przy sobie Plomb-R. To jest taki preparat, który "zalepia" dziurę tymczasowo, do momentu następnej wizyty u dentysty (nawet do 2tygodni)

Kiedyś uratował mi wakacje, więc polecam i pozdrawiam gorąco!

4

Odp: Odklejona plomba

Moja pani stomatolog (ze świecą drugiej takiej szukać, bo naprawdę robi cuda wink) zawsze powtarza, że aby plomba naprawdę dobrze się trzymała ząb musi być doskonale wyczyszczony, a ponadto materiał do wypełnień powinien być nakładany cieniutkimi warstwami, wtedy plomba ,,pracuje" i nie wypada. Oczywiście drugą ważną zasadą jest to, o czym wspomniała SylwiaPlusa - plomba na sam koniec musi być dobrze opracowana, tak, aby górne i dolne zęby nawzajem sobie nie przeszkadzały.
Kiedyś też miałam problem z wypadającymi wypełnieniami, ale odkąd trafiłam do wspomnianego gabinetu problem zniknął jak ręką odjął wink.