1

Temat: Pobolewanie, kłócie i ucisk serca od czasu do czasu

Jestem młodą, raczej zdrową osobą. Niestety od pewnego czasu raz na miesiąc , dwa pojawia się u mnie ból w okolicy serca. Nie jest to nic bardzo bolącego - raczej taki ucisk, ukłucie. Trwa chwilkę i przechodzi. Mam dosyć dużo stresu - pocieszam się ,że to może od tego. Czy może to być zapowiedz jakiejś choroby ?

2

Odp: Pobolewanie, kłócie i ucisk serca od czasu do czasu

Objawy, które Pani opisuje nie wyglądają na niepokojące. Warto jednak przyjrzeć im się dokładnie. Ważna jest odpowiedź na kilka pytań dotyczących charakteru bólu. Czy pojawia się on w związku z jakąś sytuacją życiową lub określoną czynnością? Czy nasila się podczas wysiłku fizycznego? Czy jest wywołany przez stres lub silne emocje? Czy ma związek z cyklem miesięcznym, a jeśli tak, to w której fazie cyklu występuje? Czy poza bólami, zdarzają się też inne dolegliwości: kołatanie serca, duszność, zawroty głowy lub omdlenia? Odpowiedź na te wszystkie pytania będzie bardzo ważna dla postawienia prawidłowej diagnozy. Warto, aby udała się Pani do lekarza rodzinnego i wykonała cykl podstawowych badań oraz EKG serca.

3

Odp: Pobolewanie, kłócie i ucisk serca od czasu do czasu

Też miewam takie kłucia w klatce piersiowej. Trwa to już kilka lat i zdarza się też ok. raz na miesiąc. Chociaż otatnio już chyba rzadziej. Też jestem młoda osobą, nie odczuwam natomiast zbyt dużego stresu, więc nie wiem czym to tłumaczyć. Ból jest kłujący i w tym samym czasie cięzko jest mi głęboko odetchnąc bo jakby ściskało mi klatkę piersiową. Kiedyś tłumaczono mi to tak, że byćmoże serce jeszcze rośnie. A jak rosnie to może czasem zakłuć lub zaboleć. Niezbyt się tym przejmuję, ponieważ zdarza się to dość rzadko i nie robi mi to strasznej krzywdy:) Może warto byłoby się jednak przebadać..