1

Temat: Artroskopia kolana - na czym polega ?

Po dzisiejszej wizycie u lekarza,  mój lekarz powiedział ,że  pomoże mi już tylko artroskopia kolana. Jestem przerażona i załamana, ale skoro nie ma innego wyjścia - co mogę zrobić. Na czym polega artroskopia kolana ? Czy jest bardzo bolesna ?

2

Odp: Artroskopia kolana - na czym polega ?

Artroskopia kolana wykonywana jest z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich to diagnostyka zmian zachodzących w stawie. Jest to tak zwana artroskopia zwiadowcza, którą przeprowadza się w przypadku dolegliwości o nieustalonej przyczynie. Drugi cel artroskopii to leczenie zmian stawowych. Zabieg ten może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas trwania artroskopii to zwykle pół godziny do półtorej godziny. Zabieg nie jest bolesny ze względu na znieczulenie operowanego miejsca. Dolegliwości bólowe oraz przejściowe osłabienie kończyny mogą pojawić się po zabiegu i trwać przez kilka dni. Sama artroskopia polega na wprowadzeniu artroskopu ( cienkiej rurki zakończonej kamerą) do stawu przez dwa małe nacięcia. W miejscu tych nacięć można spodziewać się pozostania dwóch niewielkich blizn. Zakładane są również szwy, które należy usunąć po tygodniu.

3

Odp: Artroskopia kolana - na czym polega ?

Nie ma powodu do obaw, zabieg jest bezbolesny i naprawdę skuteczny. Moja koleżanka, która jest instruktorem fitness musiała poddać się takiemu zabiegowi. Była oczywiście przerażona samym zabiegiem i czasem który musiała poświecić na rehabilitację. Sport to dla niej całe życie, więc bała się, że nie będzie mogła już nigdy prowadzić zajęć. Na szczęście udało nam się ją przekonać że warto zrobić coś, aby poprawić swoje życie, bo przecież z kolanami było coraz gorzej. Gdyby nie zgodziła się na zabieg, pewnie już teraz musiałaby zrezygnować z prowadzenia zajęć fitness.

4

Odp: Artroskopia kolana - na czym polega ?

Szanowni Państwo,

artroskopia to małoinwazyjna technika, którą wykorzystuje się w ramach diagnozy i leczenia urazów w obrębie niemal wszystkich stawów, najczęściej stawu kolanowego, biodrowego, skokowego i barkowego. Do jej przeprowadzenia wystarczy wykonanie zaledwie kilkumilimetrowego nacięcia na skórze, przez które następnie wprowadza się artroskop. Przebieg tego procesu lekarz cały śledzi na ekranie monitora, na który przekazywany jest obraz z wnętrza stawu. W ten sposób można dokładnie ocenić stan wszystkich struktur wewnątrzstawowych, a w razie potrzeby także wykonać zabieg leczniczy. Dla komfortu pacjenta artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub odcinkowym. Po takim zabiegu nie jest konieczna długa hospitalizacja, a pacjent szybko przechodzi rekonwalescencję.

Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia