1

Temat: Problemy z wypróżnianiem

Witam! Do tej pory byłam zdrowa jak ta przysłowiowa rybka. Niestety od pewnego czasu mam ból podczas wypróżniania. Nie jest on spory, ale jednak trochę boli - zwłaszcza jak jest zaparcie takie małe. Wydaje mi się także że sam rytm wypórnień się zmienił. Także wygląd stolca jest od pewnego czasu inny. Taki jest mniejszy jakby. Czy to coś niepokojącego ?

2

Odp: Problemy z wypróżnianiem

Opisane przez Panią objawy wskazują na istotne zaburzenia w pracy jelita grubego. Czy podczas wypróżniania zaobserwowała Pani domieszki śluzu lub krwi w kale? Może to być cenną wskazówką dla lekarza gastrologa. Ważna jest również dieta, a zwłaszcza zawartość błonnika w spożywanym pokarmie. Czy zmieniła Pani ostatnio dietę w znaczący sposób? Czy w ostatnim czasie straciła Pani na wadze? Bez względu jednak na odpowiedzi na te pytania, niezbędna jest wizyta u lekarza. Prawdopodobnie skieruje on Panią na badanie kolonoskopowe. Mimo uciążliwości badania, wciąż pozostaje ono najbardziej wiarygodną metodą diagnostyczną schorzeń jelita grubego i odbytnicy.

3

Odp: Problemy z wypróżnianiem

na www.mniszeklekarski.pl masz  informacje