1

Temat: Rak jamy ustnej?

Dopiero niedawno dowiedziałam się, ze jest coś takiego jak rak jamy ustnej. Mój wujek na to zachorował. Wszyscy w rodzinie twierdzą, że to wzięło mu się od papierosów, Czy to prawda ? Sama palę czasem też papierosy, ale bardzo rzadko. Czy mogą one przyczyniać się do rozwoju raka jamy ustnej ? Czy rak jamy ustnej jest wyleczalny ?

2

Odp: Rak jamy ustnej?

Rak jamy ustnej to jeden z rzadszych nowotworów. Dotyka najczęściej osoby nadużywające alkoholu oraz posiadające przewlekłe zmiany zapalne w jamie ustnej. Palenie papierosów to czynnik, który wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania niemal każdego nowotworu. Szczególny związek ma ono jednak z nowotworami płuc, przełyku oraz jamy ustnej. Spotęgowane ryzyko występuje w przypadku nałogu nikotynowego połączonego z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Rak jamy ustnej nie zawsze oznacza wyrok. Rokowanie co do przeżycia i uleczalności stawia się na podstawie badania histopatologicznego wycinka zmiany. Wczesne wykrycie zmian znacznie polepsza przeżycie pacjenta. Duże znaczenie ma również obecność lub brak przerzutów do węzłów chłonnych, w momencie postawienia diagnozy. W przypadku raków jamy ustnej najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne i/lub radioterapię.

3

Odp: Rak jamy ustnej?

Ojciec mojego kolegi miał raka jamy ustnej. Z tego co się orientuję, to jakieś 10 lat nie pali, ale wcześniej potrafił wypalić paczkę dziennie. Możliwe, że to doprowadziło do raka jamy ustnej-tego nie wiem. Ale wiem na pewno, że chirurdzy usunęli co trzeba i aktualnie czuje się dobrze i wyniki badań za każdym razem są dobre. Od zabiegu minęło jakieś 3 lata.