1

Temat: Trzaski w szczęce

Przy otwieraniu i zamykaniu ust (szczególnie podczas jedzenia twardych pokarmów) słyszę i czuję przeskakiwanie w stawie szczęki. Co to może oznaczać? Do jakiego specjalisty się najlepiej udać? Jak to można wyleczyć?

2

Odp: Trzaski w szczęce

Takie objawy mogą świadczyć o tym, że przynajmniej w jednym stawie szczękowym wystąpiły zmiany chorobowe. Bardzo prawdopodobne, że aparat więzadłowy otaczający staw uległ z jakiegoś powodu rozciągnięciu i poluzowaniu. Dlatego głowa żuchwy wyślizguje się z panewki - w tych momentach słychać przeskakiwanie. Może to być także bolesne przy jedzeniu. Inną przyczyną tej dolegliwości może być nieprawidłowy zgryz. Jeżeli się go nie leczy ortodontycznie, wtedy dochodzi do silnego przeciążenia w stawach szczękowych i ich prawidłowe funkcjonowanie zostaje zaburzone. Najlepiej wybierz się do chirurga szczękowego.

3

Odp: Trzaski w szczęce

U mnie trzaski w szczęce pojawiły się dopiero po zakończeniu noszenia aparatu na zębach. Niestety muszę uważać przy ziewaniu, bo jak za szeroko otworzę usta to nie mogę potem ich zamknąć. U dentysty też jest problem i strach jaki będzie finał wizyty. Też muszę się wybrać do chirurga szczękowego, ale boje się i zwlekam z umówieniem wizyty.

4

Odp: Trzaski w szczęce

Oj, niestety wiem coś o tym. U mnie problem wystąpił na tle wady zgryzu, co nie tylko powodowało stany zwyrodnieniowe szczęki (a te wspomniane ,,przeskakiwanie"), ale też ścieranie dolnych zębów. Na szczęście moja pani stomatolog wyrównała mi nieprawidłowości (specjalnym materiałem nadbudowała dolne zęby) i problem znikł. Mnie dzięki temu ominęła wizyta u chirurga szczękowego, więc nauczona własnym doświadczeniem wstępnie polecam wizytę u dobrego (!) stomatologa, który jeśli stwierdzi taką konieczność, to sam skieruje Cię dalej. W każdym razie na pewno nie można problemu bagatelizować, bo z czasem będzie się pogłębiał, a tym samym leczenie niewątpliwie okaże się trudniejsze.