1

Temat: Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Mój mąż w pracy dźwiga spore ciężary, w związku z czym od pewnego czasu zaczął skarżyć się na coraz dotkliwsze bóle kręgosłupa. Udał się do lekarza, a po prześwietleniu zdiagnozowano u niego chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Zastanawiam się czy jest ona do wyleczenia? Czy kręgosłup męża ma jeszcze szansę być zdrowy?

2

Odp: Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa powoduje zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw, czyli chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni. Choroba związana jest głównie z wiekiem lub przeciążeniami kręgosłupa. Jej przebieg wygląda w ten sposób, że uszkodzenie stawów i dysków kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do zwężenia kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, a w ich wyniku do powstawania niestabilności i deformacji kręgosłupa. W obrębie kręgosłupa zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć krążka międzykręgowego, trzonów kręgowych lub stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym, piersiowym albo też lędźwiowo-krzyżowym.

Choroby zwyrodnieniowe leczy się w różnoraki sposób, niemniej bardzo ważne jest, aby leczenie odbywało się wielotorowo, czyli aby równocześnie stosować farmakologię (leki), rehabilitację fizyczną (kinezyterapia i fizykoterapia) oraz prowadzić odpowiedni tryb życia - właściwie się odżywiać, zrzucić nadmiar kilogramów, stosować wkładki do obuwia, gimnastykować się w celu zwiększenia masy mięśniowej. Oczywiście im szybciej rozpocznie się leczenie, tym jego rokowania będą lepsze, niemniej każdy chory leczony jest w sposób zależny od rodzaju i przebiegu choroby, tak więc trudno jednoznacznie stwierdzić czy kręgosłup Twojego męża, Marciko, może zostać przywrócony do pełnej sprawności i jeśli tak, to w jaki odbędzie się to sposób.