Leczenie kanałowe niezwykle często jest jedyną metodą uchronienia zęba przed usunięciem, dlatego pomimo iż zawsze jest ryzyko, że się nie powiedzie warto je podjąć.
Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, polegająca na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba (tę część zabiegu wykonuje się na ogół w znieczuleniu miejscowym), a następnie na wypełnieniu kanału odpowiednim materiałem. W dobrych gabinetach leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem operacyjnym, jak również pod kontrolą radiologiczną - wówczas stomatolog ma większą pewność dokładnego wykonania zabiegu, a co za tym idzie jego powodzenia.
Niestety leczenie kanałowe jest zabiegiem czasochłonnym, odbywającym się w etapach, czasem wymagającym nawet kilku wizyt. Najpierw następuje otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu), następnie kanał korzeniowy (ewentualnie kanały) opracowuje się specjalnymi narzędziami i obficie płucze (m.in. podchlorynem sodu) - to pozwala na usunięcie z kanalików zębinowych toksyn bakteryjnych. Następnie kanał zostaje osuszony i wypełniony tzw. materiałami biozgodnymi. Ten krok jest o tyle trudy, że wymaga zastosowania różnych materiałów i technik, przy czym część materiałów wypełniających stosuje się tylko czasowo. Na koniec prawidłowo przeleczony ząb kanałowy wypełnia się estetycznymi materiałami kosmetycznymi.