1 Ostatnio edytowany przez Priscilla (2012-09-15 23:09:20)

Temat: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Na rozwój cukrzycy wpływ mają predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe, w tym nieprawidłowy sposób odżywiania się i stres. Zasadą współczesnej terapii jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, czyli zachowanie właściwej wagi, zwiększenie aktywności fizycznej, zachowanie odpowiedniej diety, leczenie częstych zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych. Jak widać jest to cały szereg czynników, które warunkują zmniejszenie ryzyka powikłań i niebezpiecznych następstw choroby.

Co prawda znalazłam już na tym forum wątek na temat cukrzycy, ale tutaj nie chodzi mi o to, żeby opisywać czym jest ta choroba, ale o podzielenie się doświadczeniami jak sobie z nią radzicie? Czy udaje Wam się z cukrzycą w miarę normalnie funkcjonować, czy też wprowadziła do Waszego życia tak dużo ograniczeń, że raczej trudno jest poczuć tę normalność?

2

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Mój wujek choruje na cukrzycę. Lekarz zaleca mu przy każdej wizycie jak najzdrowszy tryb życia, pokarmy ubogie w cukier, więcej ruchu itd itd. Odkąd pamiętam, wujek to  "olewa" i robi wszystko według własnego uznania. Powinien brać insulinę 2 razy dziennie. A jak się zapomni to bierze ją tylko raz i nie czuje się źle. Zalecano mu, żeby pił wodę zamiast słodkich napojów. Tak się składa, że nałogowe wręcz pochłania normalna coca-colę z cukrem, nawet nie ta dietetyczną. Ogólnie nie jest człowiekiem który lubi narzekać i uzalac się nad sobą. Ruchu ma pod dostatkiem, bo często łapie jakieś prace dorywcze, fizyczne. Gdybym go nie znała, w ogóle nie powiedziałabym, że jest cukrzykiem. Sa co prawda o wiele gorsze przypadki, kiedy nie wyglada to tak dobrze jak u niego.

3

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

ja też niedawno dowiedziałam się, ze mam cukrzycę i było to dla mnie dosyć duże zaskoczenie, bo nigdy bym nie podejrzewała, że będę chorować właśnie na tę chorobę. No, ale skoro mi się ona przydarzyła, to trzeba sobie jakoś z nią poradzić. Najgorzej jest prowadzić te wszystkie statystyki i zapisywać pomiary.

4

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Prawidłowe kontrolowanie cukrzycy jest niezwykle ważne, a wyrobienie w sobie od początku nawyku notowania wszelkich pomiarów w przyszłości procentuje i sprawia, że jesteśmy w stanie przedstawić lekarzowi prowadzącemu rzetelne dane i informacje. Z myślą, o tym, aby kontrolować cukrzycę powstał m.in serwis Limiko, możemy tam w bardzo łatwy sposób rejestrować i śledzić nasze wyniki, a nawet udostępniać je naszym bliskim, czy lekarzowi. Dostęp do serwisu jest zarówno online, jak i offline (synchronizacja wyników następuje w momencie odzyskania połączenia internetowego), a aplikacja mobilna pozwala na dodawanie wyników z każdego miejsca.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.

5

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Szanowni Państwo,

cukrzyca z roku na rok dotyczy coraz większej liczby osób, a ryzyko zachorowań wciąż wzrasta. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i braku ruchu to jedne z najczęstszych przyczyny tej dolegliwości. Pierwszymi objawami choroby jest zmęczenie, uczucie senności, spadek formy i niechęć do działania. Charakterystyczna jest także suchość w ustach i zmiany skórne. W obniżeniu ryzyka zachorowania pomóc może przede wszystkim zmiana naszego trybu życia. Sport i wszelkiego rodzaju zajęcia ruchowe mogą być pomocne w kontrolowaniu cukrzycy i zmniejszaniu ryzyka jej powikłań. Istotna jest także odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w niskokaloryczne produkty. Cukrzykom coraz częściej pomagają także naturalne metody leczenia. Trudno gojące się rany i owrzodzenia można na przykład wyleczyć za pomocą światła. Bioharmonizer Fotonowy to aparat, który działa na organizm za pomocą promieniowania podczerwonego. Może ono pobudzać przepływ wewnętrznej energii i stymulować organizm do radzenia sobie z takimi powikłaniami jak stopa cukrzycowa. Niewątpliwą zaletą aparatu jest jego niewielki rozmiar i prosty sposób użycia, dzięki czemu możemy z niego samodzielnie korzystać w domowym zaciszu.

BIO-MEDEX

6

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Mam pytanie dotyczące powikłań cukrzycy, czy któraś z Was posiada jakieś informacje na temat neuropatii cukrzycowej ?

7

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

domi_nika81 neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy, polega na odcinkowym uszkodzeniu nerwów, w internecie możesz znaleźć wszystkie informacje na ten temat, nie widzę sensu w kopiowaniu ich tutaj.

8

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Przeszukałam już dokładnie internet... Lekarz stwierdził neuropatię u mojej mamy, która od lat choruje na cukrzyce. Jestem załamana, strasznie się o nią martwię. Nieustannie, jak magnes przyciąga jakieś choroby, teraz jeszcze te powikłania. Miałam nadzieję, że może ktoś na forum wie coś więcej na ten temat, może z autopsji, może z doświadczenia znajomych..

9

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Rozumiem, Domi_nika81 nie załamuj się, najważniejsze jest pozytywne myślenie ! Przyjaciółka mojej mamy choruję na cukrzycę. Pamiętam, że już jakiś czas temu zdiagnozowano u niej powikłania. Dzisiaj wieczorem będę rozmawiać z mamą, podpytam ją o szczegóły i wszystko Ci napiszę.
Pamiętaj, że nerwy nie pomogą !!

10

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Z góry dziękuję, każda informacja jest dla mnie cenna.

11 Ostatnio edytowany przez izka-200 (2014-02-07 12:11:52)

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Rozmawiałam z mamą dopiero dzisiaj, niestety zabrakło mi wczoraj czasu sad Domi_nika81, mama specjalnie podpytała znajomej, wydaje mi się, że mam dla Ciebie dobrą wiadomość! "Nie taki straszny diabeł, jak go piszą", Pani Grażyna jest w super formie, mówiła, że neuropatia zdarza się bardzo często i nie przeszkadza jej w normalnym funkcjonowaniu. Ona łyka dwa razy dziennie jakieś tabletki "alaprolipon". Trzeba się dobrze odżywiać i nie przemęczać. Mam nadzieje, że pomogłyśmy, i chociaż troszkę podniosłyśmy Was na duchu! W razie jakiś  pytania, chętnie w dalszym ciągu będę pośredniczyć smile

12

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Dziękuję za informacje, poczytam o tym leku. Moja siostra zgodziła mi się pomóc, razem jakoś będzie zajmować się mamą. Do tej pory mieszkała sama, niemniej jest już na tyle schorowana i wiek, też zrobił swoje, że nie możemy już jej zostawić samej sobie.

13

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Dokładnie, nie zostawiajcie mamy samej. Samotność jest dla człowieka najgorsza, wszystkie choroby się wtedy powiększają i przede wszystkim podupada on na psychice. Moi rodzice mieszkają razem, w dwójkę żyje im się zdecydowanie łatwiej.

14

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

izka-200, byłam dzisiaj z mama u lekarza, też będzie przyjmować alaprolipon, to jest dostępne bez recepty.

Dzięki jeszcze raz, za wszystkie informacje smile Po spotkaniu z lekarzem, mam zdecydowanie lepszy humor, niepotrzebnie się tak negatywnie nastawiłam.

15

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Tak jak pisałam, najważniejsze jest pozytywne nastawienie !! smile
Nie masz za co dziękować smile Dużo zdrowia smile

16

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

domi_nika81, co u mamy? Samopoczucie w porządku? Jak zdrowie?

17

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

A dziękuję, wszystko wydaje się być w porządku. Łyka alaprolipon dwa razy dziennie, pilnujemy jej diety, nie przemęcza się. Wszystko na szczęście jest w porządku. Samopoczucie też niezłe, i moje i jej smile Staramy się z siostrą spędzać z nią jak najwięcej czasu, poza tym idzie wiosna, pogoda sprzyja smile

18

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

brzmi super! Cieszę się, życze duuuużo zdrówka!! smile)

Pozdrawiam wink

19

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Dziękuję raz jeszcze, nie spodziewałam się, że na tym forum uda mi się tyle dopytać o neuropatii.

20

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

U mnie zaczęła się pojawiać neuropatia, izka-200 możesz mi coś poradzić, co najlepiej pomaga mamie itd?

21

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Ania K. tak jak pisałyśmy poniżej, mama łyka alaprolipon, on pomaga w leczeniu neuropatii. Mamę bolą nogi, wtedy masujemy je, czasami moczy w wodzie, takiej ani ciepłej, ani zimnej. Trzymanie nóg w górze też jej pomaga. No i ważna jest zdrowa dieta,  taka jak przy cukrzycy: dużo ryb, chude mięso (najlepiej wszystko na parze), dużo surówek itp. Oczywiście nie powinnaś się przemęczać, dużo odpoczynku.

22

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Jak będę u lekarza zapytam o to co łyka Twoja mama, u mnie na razie nie jest źle, mam też nadzieje, że tak nie będzie. Ból nóg jest nieprzyjemny, niestety, ale daję rade.

23

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

na codzień z bólem nie da sie normalnie funkcjonować! Organizm początkowo jest silniejszy i się broni, jak zaczyna sie buntować, to oznacza, ze już nie daje rady i trzeba coś zrobić!

24

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

domi_nika81 napisał/a:

na codzień z bólem nie da sie normalnie funkcjonować! Organizm początkowo jest silniejszy i się broni, jak zaczyna sie buntować, to oznacza, ze już nie daje rady i trzeba coś zrobić!

Dokładnie smile Ważne jest też wsparcie bliskich w chorobie!

25

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Za młodu zawsze mogliśmy polegać na wsparciu naszych rodziców w potrzebie. Teraz, gdy jesteśmy starsi, role się nieco odwracają i nie powinniśmy zapominać dzięki komu znaleźliśmy się w miejscu w którym aktualnie jesteśmy.

26

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Nie rozumiem ludzi, którzy "oddają" rodziców do domu starców, zamiast wesprzeć, pomóc, dać nadzieję w chorobie...

27

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Ania K a skąd wiedziałaś, że u Ciebie może pojawić się neuropatia? Wiem coś o tym, bo mój brat dostał i długo nie było wiadomo co mu jest, wcale nie tak łatwo rozpoznać....

28

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Mi przez długi czas niby nic nie było, ot trochę narzekałam na metabolizm. A później jak grom z jasnego nieba stwierdzono u mnie cukrzyce i to gorszą bo od razu z powikłaniami sad

29

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Ania.K  a jak teraz się czujesz? Czy dzięki kontroli lekarzy widzisz jakąś poprawę?

30

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Kontrolować się trzeba samemu i badać, szczedgólnie wcześniej, żeby nie było tak, że wykrywają cukrzyce typu II i od razu z powikłaniami, a to się często zdarza.

31

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Jakie są objawy cukrzycy? Mój dziadek choruje, czy to może przejść jakoś w genach?

32

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Cukrzyca nie jest chorobą, która dopada nas z dnia na dzień. Jej objawy pojawiają się stopniowo. Pierwsze symptomy cukrzycy łatwo przeoczyć. Na przykład zmęczenie,senność, kłopoty z koncentracją, zwiększony apetyt w,zmożone pragnienie,zaparcia nawracające infekcje,wypadanie włosów,  nieświeży oddech,świąd skóry, pogorszenie wzroku i przekrwienie spojówek...

33

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Niemalże wszystkie z wymienionych przez Ciebie symptomów się zgadzaja ;/ Gdzie można zbadać cukier? I czy to odpłatne? Trzeba mieć skierowanie?

34

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Geny mogą podwyższać ryzyko zachorowania - w przypadku cukrzycy typu II.

35

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Oczywiście inne czynniki też mają kolosalny wpływ np nadwaga ....

36

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Co mam robić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę? hmm

37

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Pierwsze co to idź do lekarza i zrób kompleksowe badania, on poinstruuje Cię co do odpowiedniej diety.

38

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Czy to może być obojętne jaki lekarz? Przepraszam, że zadaję takie pytania, może dla kogoś są one oczywiste, ale dla mnie to niecodzienna sytuacja, nie chcę martwić rodziców, wolę ich dodatkowo nie stresować jeśli okaże się że wszystko ok.

39

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Idź do lekarza pierwszego kontaktu, on najpewniej skieruje Cię na badania. Nie zwlekaj, idź jak najprędzej!

40

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Może powinnać odwiedzić również endoktrynologoa... Czasem mogą to być problemy z hormonami, te tez w naszym organizmie mogą nieźle napsocić. Objawy które opisujesz, mogą również wskazywać na problemy z tarczycą.

41

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Popieram moją poprzedniczkę, leć do lekarza, nie ma na co czekać!

42

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

ja bym się wybrała do poradni diabetologicznej, są takie w wielu miastach

43

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Jestem od jakiegoś czasu chora na cukrzycę typu drugiego. Na początku nie mogłam sobie z nią totalnie poradzić. Nie wiedziałam jak się odżywiać, cukier skakał mi raz wysoko raz spadał tak nisko, że mdlałam.
Byłam u wielu lekarzy.  W końcu bardzo pomogła mi pani Katarzyna Jusiak, która na co dzień pracuje w Centrum Medycznym WellMed w Warszawie przy ulicy Długiej. Lekarz przez duże L. Dokładnie wyjaśniła mi jak stosować dawki insuliny, jak powinnam się odżywiać, czego unikać a na co mogę sobie pozwolić. Dzięki temu udało mi się okiełznać chorobę. Teraz wiem , że można z tym żyć. I wcale nie trzeba ograniczać przyjemności. No może teraz nie jem już tylu ciastek wink

44

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Słyszałem ostatnio o tym, że trafiły pare miesięcy temu do ministerstwa wnioski o refundacje leków przeciwcukrzycowych, typu II, tzw leków inkretynowych, które są znacznie nowocześniejsze niż insulina i jak wszystko pójdzie dobrze to będą refundowane. W końcu opłaca sie to wiele bardziej niż późniejsze leczenie wszystkich powikłań cukrzycy, na czym traci się krocie i jeszcze tyle złego ludziom przynosi.

45

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

myślę że odpowiednie żywienie, regularne zażywanie leków powinno pomóc oraz nie załamywanie się

46

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

a co to są za te leki i czy pomagają też na powikłania cukrzycy?

47

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Są to leki nowej generacji -
Inkretyny należą do grupy hormonów jelitowych. Są wytwarzane w komórkach K albo L przewodu pokarmowego w odpowiedzi na bodźce pokarmowe. Hormony te działają na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, nasilają wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki, hamując jednocześnie sekrecję glukagonu. Po drugie, spowalniają proces opróżniania się żołądka i hamują apetyt. Ponadto zwiększają insulinowrażliwość. Do opisywanej grupy należą, m.in.: GLP-1 (ang. glucagon-like peptide) oraz GIP (gastric inhibitory peptide)".

A tu inny cytat (Leki na cukrzycę skuteczne, ale drogie, 2012-08-30):
"Leki inkretynowe dzielą się na dwie grupy. Jedną stanowią wstrzykiwane podskórnie analogi GLP-1, naśladujące działanie naturalnego hormonu inkretynowego (tzw. glukagonopodobnego peptydu 1 – GLP-1). Jest on wydzielany w jelitach pod wpływem posiłku i pobudza produkcję insuliny w trzustce. Drugą grupą są tzw. inhibitory DPP4 (inaczej gliptyny), które hamują rozkład GLP-1. Leki te są przyjmowane doustnie".

48

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

i najważniejsze...

"Zażywanie długo działających analogów insulin zalecane jest przede wszystkim tym pacjentom, u których mimo iż regularnie zażywają insulinę dochodzi do dużych wahań poziomu cukru we krwi. Im jest więcej takich wahań, tym większe jest ryzyko groźnych powikłań (np. uszkodzeń małych naczyń krwionośnych powodujących utratę wzroku czy niewydolność nerek). Długo działające analogi cały czas utrzymują jednakowy poziom cukru."

Mam nadzieję, że odpowiedziałem wyczerpująco:)

49

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Walka z cukrzycą zaczyna się od walki z nadwagą!

50

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Geny mogą zwiększać zachorowanie na cukrzycę nawet dziecięciokrotnie - ale w dużej mierze mamy wpływ na to czy na nią zachorujemy czy nie. Duże ryzyko zachorowania może powodować m.in otyłość, niezdrowa dieta czy brak ruchu.

51

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Tak więc odstawiamy papierosy, fastfoody, unikajmy smażonych potraw, jedzmy dużo warzyw, pijmy dużo wody (min 1,5l dziennie).  Walka z otyłością to w 70% deta a tylko w 30% ćwiczenia!

52

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

chyba już tylko w Polsce z całej UE nie są refundowane te nowe leki, a wiadomo, że ułatwiłyby życie, ale trzymam kciuki żeby to się zmieniło!

53

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

wcale nie jest powiedziane, że walka z cukrzycą zaczyna się od walki z nadwagą chyba, że mówisz tylko o cukrzycy typu 2, ja cierpię na typ 1 i on nie ma z otyłością nic wspólnego, oczywiście regularne wizyty u lekarza są nieuniknione ale dużo sama też czytam, głównie szugarfrik i staram się być jak najbardziej zorientowana we wszystkich najnowszych odkryciach dotyczących choroby

54

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Czy ktoś z was pije wode jonizowaną? Ja wyleczyłam się z cukrzycy w 3 miesiące, co dla niektórych może brzmieć abstrakcyjnie, ale poczytajcie o tym, jest bardzo dużo przypadków. Mam znajoma, która sama mi o tym powiedziala. Można też wyczytać o zbawiennym działaniu wody jonizowanej na stronach tego typu, można poczytać o funkcjach różnych jonizatorow np. w sklepie osmoza, z którego ja mam jonizator w domu oraz taki przenośny.

55

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

zmagam się z cukrzycą od roku. Mi najgorzej było się przyzwyczaić do regularnych pomiarów cukru glukometrem, ciągłe nakłuwanie palca.... masakra, ale dałam radę, teraz to już dla mnie rutyna i bez problemu. Jeszcze najgorzej było jak się glukometry psuły i pokazywały wyniki z kosmosu, nie zapomnę tego stresu. Ale teraz mam glukometr z Diagnosis i działa jak należy, to bardzo dobra firma smile

56

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Moja mama od prawie 25 lat ma cukrzycę i radzi sobie z nią według mnie świetnie. Tak naprawdę uważa, że spośród chorób nieuleczalnych i przewlekłych ta jest jedną z najmniej uciążliwych. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio się o siebie dba. No i także to zależy od typu cukrzycy. Mama ma taki typ, przez który musi wstrzykiwać sobie insulinę kilka razy dziennie. Jednak nigdy nie słyszałam, by narzekała, a sama uważa, że nie jest to dla niej jakiś wielki problem i już się na tyle przyzwyczaiła, że żyje z tym normalnie smile. Insulinę musi sobie podawać cztery razy w ciągu doby - przed śniadaniem, przed obiadem, przed kolacją oraz na noc. Bez podania insuliny nie może za bardzo nic zjeść, z kolei nie może też jeść zbyt mało. Takie błędne koło trochę. Jednak jest bardzo dokładna, jada o równych porach (codziennie niemal takich samych), określone porcje (wcale nie są małe i nigdy nie chodzi głodna). Dzięki temu ma 50 lat i figurę nastolatki, bo po prostu odżywia się zdrowo, do tego dochodzi niewielka, ale regularna aktywność fizyczna. Szczerze mówiąc takie nawyki żywieniowo-ruchowe jakie ona stosuje ze względu na chorobę, to powinien nabyć każdy, który po prostu chce być zdrowy i chce mieć ładną sylwetkę. Dlatego ja patrząc na moją mamę wcale nie postrzegam cukrzycy jako szczególnie dokuczliwej i przykrej choroby.

57 Ostatnio edytowany przez cassan (2018-04-27 07:36:05)

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Mi bardzo pomógł artykuł, który znalazłam na stronie portalu https://www.nowafarmacja.pl/blog/dieta- … ego-unikac Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje cukrzycy – cukrzycę typu 1 oraz typu 2. Cukrzyca typu 1 wywołana jest przez zniszczenie komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Występuje ona najczęściej u dzieci i osób młodych. Cukrzyca typu 1 zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm atakuje swoje własne komórki. Jej leczenie właściwie od samego początku polega na podawaniu insuliny, bardzo często przez specjalne pompy insulinowe oraz stosowaniu odpowiedniej diety.

58 Ostatnio edytowany przez olha (2019-07-19 09:25:01)

Odp: Jak radzicie sobie z cukrzycą?

Bardzo ważne jest wprowadzenie do swojego życia kilku zachowań, które pomoga uniknąć problemu stopy cukrzycowej:
codziennie powinno sie myć stopy w ciepłej wodzie i dokładnie osuszać zwracając uwagę na przestrzenie między palcami,
codziennie trzeba zmieniać skarpetki, rajstopy lub pończochy, zwracać uwagę aby były wykonane z naturalnych materiałów,
chodić w wygodnych butach wykonanych z naturalnych materiałów,
no i warto jest codziennie oglądać swoje stopy i zwracać szczególną uwagę na najmniejsze skaleczenia, otarcia, pęknięcia,

Do pielegnacji stóp przyda się ten krem https://diabetyk24.pl/diabetegen-40ghtml - jest on rekomendowany przez polskie stowarzyszenie diebetologiczne.

Dzisiaj mam ochotę na... smile