1

Temat: Migrena kręgowo-podstawna

Migrena kręgowo-podstawna jest napięciowym, przewlekłym bólem głowy. Podczas napadu tego rodzaju migreny mogą pojawić się równocześnie bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, bóle w okolicy serca, a nawet drętwienie kończyny górnej, nudności, osłabienie, zmiany nastroju. Moja mama cierpi na migrenę kręgowo-podstawną, bardzo się o nią martwię, bo widzę jaki ma to wpływ na jej samopoczucie i funkcjonowanie, kiedy przychodzi atak jest właściwie wyłączona z życia. Zastanawiam się jaka jest jej dokładna przyczyna?

2

Odp: Migrena kręgowo-podstawna

Bóle wynikające z migreny kręgowo-podstawnej pojawiają się w tylnej części głowy, ale promieniują i rozprzestrzeniają się do czoła i skroni. Mogą być spowodowane uszkodzeniem kręgów szyjnych, zapaleniem kości oraz stawów odcinka szyjnego, zwyrodnieniem stawów odcinka szyjnego albo też zapaleniem mięśni szyjnych, przy czym zmiany te mogą z kolei powodować zaburzenia ukrwienia w tętnicach podstawno-kręgowych mózgu.

Tak jak piszesz - oprócz bólu głowy mogą tutaj występować inne bóle (kręgosłupa w jego górnej części, w okolicy serca), jak również drętwienie kończyn górnych, zaburzenia widzenia, zaburzenia nerwicowe, zawroty głowy, nudności, osłabienie, czasem wymioty, biegunka, osłabienie.

Bóle spowodowane tym rodzajem migreny dokuczają najczęściej rano, mogą trwać krótko, czyli na przykład kilkadziesiąt minut, ale mogą też trwać nawet do czterech dni.

3

Odp: Migrena kręgowo-podstawna

Moja ciocia cierpi na ten rodzaj migreny. Rzeczywiście gdy dopada ją atak właściwie przestaje funkcjonować, na dodatek potrafi cały dzień wymiotować. Niestety należy do tej grupy osób, które unikają lekarzy jak ognia. W końcu moja mama zaciągnęła ją do neurologa. Jest teraz w trakcie badań i mam nadzieję, że lekarze jej pomogą.

4

Odp: Migrena kręgowo-podstawna

A jak wygląda leczenie? Jesli ta migrena jest związana tak jak piszecie zwyrodnieniami lub uszkodzeniem kregów szyjnych to trzeba poddac się jakiejś operacji? Bo jesli chodzi o majstrowanie przy kręgosłupie to jest ryzyko. A jak jeszcze mówimy o odcinku szyjnym, to gdyby coś poszło nie tak, to przecież kalectwo gwarantowane. Samymi lekami nie da się przecież wyleczyć zwyrodnień itp.

5

Odp: Migrena kręgowo-podstawna

Wiktoria22 napisał/a:

Migrena kręgowo-podstawna jest napięciowym, przewlekłym bólem głowy. Podczas napadu tego rodzaju migreny mogą pojawić się równocześnie bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, bóle w okolicy serca, a nawet drętwienie kończyny górnej, nudności, osłabienie, zmiany nastroju. Moja mama cierpi na migrenę kręgowo-podstawną, bardzo się o nią martwię, bo widzę jaki ma to wpływ na jej samopoczucie i funkcjonowanie, kiedy przychodzi atak jest właściwie wyłączona z życia. Zastanawiam się jaka jest jej dokładna przyczyna?

Przyczyny występowania migreny nie są do końca znane, mimo że badania nad nią trwają dość długo. Wiemy że jest chorobą genetyczną, natomiast dlaczego uaktywnia się u wybranych osób jeszcze nie. Prawdopodobieństwo dziedziczenia przez dziewczynki jest większe niż w przypadku chłopców jak wykazują statystyki. Hipotez jest wiele niektóre być może się potwierdzą za kilka lat.