1

Temat: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

samej przed sobą trudno mi się do tego przyznać, a co dopiero przed otoczeniem, niemniej coraz bardziej zaczynam się bać, że uzależniłam się od alkoholu. Niby odnoszę sukcesy, niby mam ładne mieszkanie i za co żyć, a jednak wracam do pustego domu i wtedy, aby zagłuszyć samotność, sięgam po lampkę wina, czasem drinka, bywa że jest ich więcej. bardzo lubię te chwile. Kiedy przychodzi weekend, to szukam pretekstu do napicia się - wyciągam znajomych do klubu albo organizuję imprezę w domu, nieważne gdzie i z kim, ważne, żeby były procenty. Nie chcę o tym z nikim rozmawiać, bo jak to - ja? taka poukładana, całkiem ładna kobieta sukcesu? To jakby przyznać się do własnej słabości i niemocy... Jak myślicie - czy mam już powód do niepokoju?

2 Ostatnio edytowany przez Priscilla (2012-10-08 22:01:38)

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Janeta, można pić dużo i często i nie być uzależnionym, a można pić stosunkowo rzadko i niewiele, a mieć już poważny problem. Tak naprawdę to zależy od wielu czynników.
Jeśli jednak czujesz, że picie alkoholu wymyka Ci się spod kontroli, możesz sama, we własnym domu, wykonać jakiś prosty test psychologiczny. Jednym z popularniejszych jest tak zwany Test Baltimorski.

Odpowiedz sobie szczerze na zadane pytania - tylko ,,tak" lub ,,nie", jeżeli choćby na jedno z powyższych pytań odpowiesz twierdząco, będzie to dla Ciebie wyraźnym ostrzeżeniem, że jesteś na drodze do alkoholizmu, jeśli twierdząco odpowiesz na dwa z nich, być może już jesteś uzależniona, a jeśli tych odpowiedzi będzie trzy lub więcej - jesteś alkoholikiem.
         
Baltimorski test alkoholowy:

Czy odczuwasz potrzebę wypicia kieliszka wódki czy kufla piwa w określonej porze dnia?
    tak   nie

Czy tracisz na picie czas poświęcony na pracę?
    tak   nie

Czy zdarza się, że siadając do stołu zamierzałaś wypić tylko 1-2 kieliszki, a z chwilą kiedy zaczęłaś pić, piłaś aż do upicia się?
    tak   nie

Czy następnego dnia po pijaństwie musisz wypić kieliszek wódki lub choćby piwo, by poczuć się lepiej?
    tak   nie

Czy pijesz, by czuć się bardziej swobodną w towarzystwie?
    tak   nie

Czy picie zakłóca Twoje życie domowe?
    tak   nie

Czy miałaś po wypiciu zanik pamięci ("przerwę w życiorysie")?
     tak   nie

Czy miałaś kiedykolwiek wyrzuty sumienia po wypiciu?
    tak   nie

Czy picie spowodowało u Ciebie wystąpienie zaburzeń snu (trudności w zaśnięciu, zbyt wczesne budzenie się, sen przerywany)?
    tak   nie

Czy po upiciu się próbujesz znaleźć dla siebie usprawiedliwienie, dlaczego się upiłaś?
    tak   nie

Czy zauważyłaś rano po przepiciu, że drżą Ci ręce?
    tak   nie

Czy picie zagraża Twoim interesom lub stanowisku w pracy (nagany, upomnienia, zwolnienia z pracy)?
    tak   nie

Czy miałaś już kłopoty finansowe z powodu picia (przepiłaś pensję lub premię, zasiłek rodzinny, pożyczyłaś na wódkę, zastawiłaś przedmioty własne lub rodziny)?
    tak   nie

Czy odkąd pijesz, zauważyłaś zmiany w swoim usposobieniu (stałaś się drażliwa, wybuchowa, skłonna do wzruszeń, zawistna)?
    tak   nie

Czy pijesz z osobami poniżej Twego poziomu kulturalnego?
    tak   nie

Czy pijesz, aby uciec od zmartwień i kłopotów np. rodzinnych, zawodowych i innych?
    tak   nie

Czy pijesz sama?
    tak   nie

Czy odkąd pijesz, stałaś się mniej ambitna?
    tak   nie

Czy stałaś się trudniejsza w pożyciu z innymi ludźmi, odkąd pijesz?
    tak   nie

Czy szukasz okazji do wypicia?
    tak   nie

Czy obniżyła się Twoja wydajność w pracy, odkąd pijesz?
    tak   nie

Czy odkąd pijesz, zmniejszyły się Twoje zainteresowania domem i rodziną?
    tak   nie

Czy kiedykolwiek leczyłaś się u lekarza z powodu dolegliwości po piciu (brak apetytu, nudności, wymioty, zły sen, nerwowość itp.)?
    tak   nie

Czy pijesz dla uzyskania wiary w siebie?
    tak   nie

Czy byłaś kiedyś leczona w szpitalu z powodu picia?
    tak   nie

3

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Z alkoholem musisz uważać. Nie jest ciężko się uzależnić, ale ciężko jest potem z tego wyjść. Moja teściowa miała poważny problem alkoholowy. Mąż ciężko pracował w USA, a ona zamiast zajmować się małymi dziećmi, to piła i na dodatek biła dzieciaki jeśli cokolwiek mówiły tacie, który regularnie do nich dzwonił. Mój mąż miał wtedy jakieś 12, 13 lat i wszystko było na jego głowie, opieka nad matką i nad 4 letnią siostrą. Wylewał matce wódkę, wina i piwo do muszli klozetowej i oczywiście obrywało mu się za to dość konkretnie. Na szczęście zrozumiała, że powinna przestać pić i od kilkunastu lat nie miała alkoholu w ustach. Niestety zapomniała jak chodziła pijana i cała wieś na nią patrzyła i teraz krytykuje każdego kto jest choć trochę pod wpływem alkoholu i ciągle mówi "Ja nie wiem jak można tak pić? ", lub "Ale wstyd, taka pijana leżała pod sklepem". Niestety przeważnie tak jest, że u kogoś widzimy a u siebie nie.

4

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Janeta, mam wrażenie, że pijesz z nudów. Piszesz, że wracasz do pustego domu i sięgasz po kieliszek wina. Może w tym domu musiałby najzwyczajniej ktos na Ciebie czekać? Nie wiem ile masz lat, ale to chyba dla Ciebie najwyższa pora na założenie rodziny. Może i dobrze Ci tak jak jest, ale biorąc pod uwagę skłonność do alkoholu, to nie wyjdziesz an tym dobrze. Znajdź sobie faceta, a zobaczysz, że sytuacja się zmieni. Zakochana kobieta nie powinna już mysleć o alkoholu, bo skupia swoją uwagę na czymś lub raczej kimś innym. Nie traktuj tego jednak jak lepsze rozwiązanie i przymus, bo musisz też chcieć się z kimś związać.

5

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Sama zauwazyłaś, że pijesz za dużo alkoholu. To chyba znak, że należy coś z tym zrobić. Jesli mieszkasz w większym mieście, to możesz udać się na spotkania grup wsparcia dla osób z problemem alkoholowym. Można wtedy porozmawiać z osobami z podobnymi uzaleznieniami i przede wszystkim ma się kontakt z terapeutą. Głownie chyba o niego chodzi, bo to osoba, która ma konkretnie pomóc wyleczyć się z nałogu. Taka terapia uzaleznień nie jest tylko dla osób mocno uzależnionych i nie nalezy traktować tego jako ostatnią deskę ratunku. Jesli widzisz, że dzieje się z Tobą coś nie tak, to dobrze, gdy zainterweniujesz jak najwcześniej.

6

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Polecam lekturę artykułu - versusmed.pl/uzaleznienie-od-alkoholu/kryteria-uzaleznienia-od-alkoholu Opisali tu kryteria uzależnienia od alkoholu. Przy podejrzeniu u siebie uzależnienia, przydatne na pewno będzie zadanie sobie pytania z artykułu: "czy jesteś w stanie zagwarantować, samemu sobie, że wiesz, kiedy, jak, gdzie i po jakiej ilości wypitego alkoholu skończy się Twoje picie ? Jeśli nie - utraciłeś kontrolę nad piciem. "

7

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Jeśli uważasz, że masz problem to może warto zgłosić się do terapeuty od uzależnień? Nie musisz od razu zamykać się w szpitalu na obserwacji, można to zrobić o wiele dyskretniej i w lepszych warunkach. Jeśli jesteś z Warszawy to mogę ci  polecić pana Wiesława Nowaka. Pomógł już kilku moim znajomym. Ten pan pracuje w Warszawie, przy ulicy Gocławskiej. Numer to chyba 5. To taka dość znana poradnia psychologiczna. To bardzo pomocny i dyskretny człowiek, a do tego świetny specjalista w swoim fachu.
Psycholog zawsze z większą pewnością określi stopień uzależnienia, będzie też bardziej obiektywny w ocenie niż ty sama. Testy takie, jak podany powyżej są dobre na początek, żeby w ogóle zrozumieć, że można mieć problem, ale diagnozę zawsze powinien postawić ktoś, kto się na tym zna.

Dzisiaj mam ochotę na... smile

8

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Myślę, że najlepszym sposobem, żeby sprawdzić, czy jesteś już uzależniona jest próba wytrzymania choćby miesiąca bez jakiegokolwiek alkoholu. Jeśłi nie jesteś uzależniona, to nie powinno być z tym większego problemu. Wieczorami możesz popijać herbatkę, na imprezach też można się bawić bez alkoholu, co w dobrym towarzystwie nie jest żadnym wyzwaniem. Jeśli poczujesz szybko przymus sięgnięcia po alkohol, no to cóż... Im wcześniej zgłosisz się do psychologa tym lepiej. Skoro nadal odnosisz sukcesy w pracy, to znaczy, że twój problem nie wymknął się jeszcze spod kontroli i możesz wszystko naprawić. Nie mówię, że będzie łatwo, ale z pewnością łatwiej niż osobom, które znalazły się bliżej dna. Uwierz, ja coś o tym wiem. Przez 7 lat leczyłam się w Pracowni Psychorozwoju Izabeli Kielczyk w Warszawie i już do końca życia nie tknę alkoholu. Do tej pory chodzę na mitingi. Myśle, że gdybym zauważyła problem w porę, tak jak ty, mogłoby mi być dużo łatwiej.

9

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ludzie uzależnieni mają silną potrzebę wypicia alkoholu, jak zacznie pić to nie umie przestać do puki butelka nie jest pusta, w życiu tych ludzi obecność alkoholu jest najważniejsza, każdy pretekst jest dobry by sie napić a co gorsza oni nie  zdają sobie sprawy i nie uważają że mają problem, wypierają to ze swojej świadomości, piją po kryjomu przed rodziną, mają wytłumaczenie że alkohol jest dla ludzi,problem wychodzi kiedy nie potrafią tego ukryć. Znajoma zauważyła na imprezie gdzie inni wypili po lampce wina a jej mąż 6 lampek i wtedy sie wydało,ale na leczenie nie chciał iść wyprowadził się z domu, posprzedawał wszystko co można było, pociągnął rok i po człowieku..Dla tego rodzina powinna bacznie przyglądać sie domownikom czy nie nadużywają alkoholu póki nie jest za późno, ci którzy mają silniejszą wole wydostają sie wspólnymi siłami z tego letargu, i chętnie pomagają innym uzależnionym.

10

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja nie mam problemu z alkoholem i mam nadzieję, że nigdy mnie to nie dopadnie. Chociaż w mojej rodzinie wielokrotnie zdarzały się problemy z alkoholem. Mój ojciec leczy się w aa

11 Ostatnio edytowany przez Katia (2016-04-04 14:52:36)

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Moj mąz był uzależniony od alkoholu i nie chciał się do tego przyznać. Dopiero jak zagroziłam mu,że odejdę postanowił się leczyć. Nie był typowym awanturującym się alkoholikiem. Nikt by nie powiedział, że jest chory na alkoholizm ale rzeczywistość przedstawiała się inaczej. Dzień bez kieliszka czegoś mocniejszego ( a w zasadzie kilku kieliszków) byl dla niego stracony.
Ciężko jest pokonać ten nałóg a praktycznie zupełnie nie można go pokonać samodzielnie. Konieczna jest terapia w ośrodku.

Na stronie jest opisane jak przebiega proces leczenia alkoholizmu:
http://medox.org.pl/alkoholizm/leczenie.html

Mąż na szczęście ma to za sobą.

12

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Zdrowi ludzie tego nie zrozumieją. Nie różnic między schizofrenią a alkoholizmem jeżeli chodzi o ciężar choroby. Alkoholicy widzą świat inaczej, nie racjonalizują swoich zaburzeń myślenia i spostrzegania. Mój partner jest alkoholikiem, podobnie jak Katia postawiłam ultimatum. Kocham go, jednak nie chciałam marnować sobie życia i być świadkiem Jego upadania. Początkowo zdecydował się na tzw. "terapię", bardzo nieskuteczną. Dopiero gdy trafił na profesjonalny ośrodek odniósł sukces. Ważne aby nie dać zwieść się pseudoterapeutom. Alkoholizm to ciężka choroba, którą należy leczyć pod nadzorem lekarza psychiatry. Wielu pacjentów wpada w pułapki zastawione przez pedagogów i resocjalizantów lub chirurgów i anestezjologów, którzy rzekomo leczą chorobę alkoholową.  Pozdrawiam i życzę sukcesów.

13

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja żeby sprawdzić w jakim stanie jestem, czy nadaję się już na leczenie zamknięte, czy pomogą mi raczej mitingi, spotkania grupowe to skierowałam swoje kroki do Centrum Terapii Wiosenna w Krakowie na Ładnej 7. To było coś w rodzaju konsultacji, analizy tego jakie kroki powinnam podjąć dalej i jak bardzo jestem uwikłana w nałóg. Bardzo pomocne, takie spojrzenie specjalistycznym okiem na sprawę, które wymaga działania.

14

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Alkoholik nie dopuszcza do siebie myśli że ma problem, to jest najgorsze, trudno nakłonić go do pójścia inną drogą, do leczenia, o wiele łatwiej zgodzi się na rozmowę z terapeutą jeśli zrobi to za pośrednictwem szukamterapeuty.pl , dyskretnie i na takich warunkach jakie mu odpowiadają.

15

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Myślę, że uzależnienie to nie jest JESZCZE, ale miej się na baczności, może odwiedź psychologa i pogadaj o swoich problemach- bo to mogą być tylko stany depresyjne z ktorych łatwiej wyjść zanim wpędzisz się w alkohol na serio

16

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja byłam na odwyku. Moje życiowe ZŁE decyzje sprawiły, że nie miałam wyboru. Musiałam przecież o siebie walczyć  i swoją rodzinę rzecz jasna. Zdecydowałam się na Ośrodek Terapii Wiosenna w Ściejowicach. To była dla mnie trudna droga, nie ukrywam. Ale też pomogło mi to rzucić nałóg. Już zawsze będę alkoholiczką, ale nie będę piła.

17

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Najłatwiej to po prostu powiedzieć sobie od dziś nie pije.
I sprawdzić czy rzeczywiście wytrwasz w tym

18

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja już sobie mówiłam różne rzeczy i to tysiące razy. Niestety nie wszystkie pamiętam, bo kończyło się jak zawsze... Trudno szukać winnych mojego uzależnienia, kilka spraw się przyczyniło , a najbardziej rzecz jasna ja. Jak się chce o siebie jednak walczyć to warto pójść na terapię odwykową. Wiele kobiet jakie znam z tym problemem zdecydowało się właśnie na Wiosenną w Ściejowicach. Nie wiem od czego to zależy, fakt że traktują tam ludzi z ogromnym szacunkiem, no i przede wszystkim POMAGAJĄ. Mają taką misję, i w moim przypadku im się udało.

19

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

polanka napisał/a:

Ja byłam na odwyku. Moje życiowe ZŁE decyzje sprawiły, że nie miałam wyboru. Musiałam przecież o siebie walczyć  i swoją rodzinę rzecz jasna. Zdecydowałam się na Ośrodek Terapii Wiosenna w Ściejowicach. To była dla mnie trudna droga, nie ukrywam. Ale też pomogło mi to rzucić nałóg. Już zawsze będę alkoholiczką, ale nie będę piła.

Mogę zapytać ile trwał taki turnus?

20

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Podstawowe pytanie brzmi - czy potrafisz przestać? Jeśli nie, to dlaczego? Jaki alkohol ma wpływ na prace, rodzinę, znajomości?
Czy radzisz sobie ze szkołą? Co ze zdrowiem? Czy Twoje życie po prostu wygląda normalnie?

21

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Michał Bartkiewicz - terapueta, który wyprowadził mojego ojca z poważnego problemu. Telefon - 500 834 402
Alkoholikiem jest się przez całe życie, ale o tym czy nim jesteś, może już świadczyć rozmowa z fachowcem.
Tylko mało kto realnie chce się na nią zdecydować.

22

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja mam za sobą i odwyk i aktualnie chodzę do grupy terapeutycznej. Wszystko po to żeby zapobiec ewentualnym nawrotom, z którymi trzeba się liczyć, choć dzięki tym spotkaniom w Centrum Terapii Wiosenna w Krakowie czuję się już o wiele silniejsza psychicznie. Nie ciągnię mnie już do złego.

23

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

pamka napisał/a:

Ja mam za sobą i odwyk i aktualnie chodzę do grupy terapeutycznej. Wszystko po to żeby zapobiec ewentualnym nawrotom, z którymi trzeba się liczyć, choć dzięki tym spotkaniom w Centrum Terapii Wiosenna w Krakowie czuję się już o wiele silniejsza psychicznie. Nie ciągnię mnie już do złego.

Ja znam Ośrodek Wiosenna ze Ściejowic. Byłem tu na terapii odwykowej. Pomogli mi choć to było kilka tygodni ciężkiej pracy nad sobą.

24

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Byłam uzależniona od alkoholu. W moim przypadku skończyło się na odwyku w Ośrodku Wiosenna w Ściejowicach. Kilka tygodni zamkniętej terapii zrobiło swoje. Na szczęście.

25

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Ja kontynuuje nadal terapię. Uważam, że jest mi to potrzebne. Jako mieszkanka Krakowa zasugerowałam się opiniami i zdecydowałam się na Centrum Terapii Wiosenna, które jest tu bądź co bądź znane, a o ich metodach słyszałam wcześniej same dobre rzeczy. Mi to pomaga, niezależnie od tego, co inni sądzą o terapii. Powtórzę: mi pomaga.

26

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Jeśli widzisz u siebie takie problemy, samą Ciebie to niepokoi to zdecydowanie jest jakiś problem. Mówi się że większość "alkoholików" to właśnie osoby z wyższej sfery, które mają dobre życie, myślą że mogą, albo właśnie jak Ty zapijają problemy.... Jeśli nie zgłosisz się gdzieś do jakiegoś ośrodka, poradni uzależnień nie będziesz znała odpowiedzi. Z pewnością oni wydadzą dobrą diagnozę i pomogą Ci w tym problemie. W Krakowie jest dobra poradnia Wiosenna. Oni stawiają diagnozę i kierują dalej. Jeśli nie trzeba to zostajesz u nich na terapii, natomiast jeśli jest taka potrzeba dają Ci skierowanie do ośrodka leczenia uzależnień. Sami taki również prowadzą w Ściejowicach. Uważam że znają się na tym co robią, są doświadczeni i chętni do pomocy osobom takim jak Ty. centrumterapiiwiosenna.pl osrodekwiosenna.pl

27

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Aleczka napisał/a:

Jeśli widzisz u siebie takie problemy, samą Ciebie to niepokoi to zdecydowanie jest jakiś problem. Mówi się że większość "alkoholików" to właśnie osoby z wyższej sfery, które mają dobre życie, myślą że mogą, albo właśnie jak Ty zapijają problemy.... Jeśli nie zgłosisz się gdzieś do jakiegoś ośrodka, poradni uzależnień nie będziesz znała odpowiedzi. Z pewnością oni wydadzą dobrą diagnozę i pomogą Ci w tym problemie. W Krakowie jest dobra poradnia Wiosenna. Oni stawiają diagnozę i kierują dalej. Jeśli nie trzeba to zostajesz u nich na terapii, natomiast jeśli jest taka potrzeba dają Ci skierowanie do ośrodka leczenia uzależnień. Sami taki również prowadzą w Ściejowicach. Uważam że znają się na tym co robią, są doświadczeni i chętni do pomocy osobom takim jak Ty. centrumterapiiwiosenna.pl osrodekwiosenna.pl

Bliska mi osoba była w Ściejowicach, nie jesteśmy wcale żadną klasą wyższą. Nie ma reguły jeśli chodzi o nałóg. Problemy mają ci z kasą i ci, którym jej brakuje. Tutaj naprawdę nie ma reguły, ale dobrze, że są takie miejsca, tacy ludzi niosący pomoc.

28

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Po terapii odwykowej zdecydowałam się jeszcze na terapię uzupełniającą i to był bardzo dobry wybór, bo dopiero po tym poczułam się w pełni pewna siebie i tego, że na dobre skończyłam z nałogiem. Polecam Centrum Terapii Wiosenna w Krakowie.

29

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Potwierdzę tu, że Wiosenna to naprawdę dobra poradnia terapeutyczna. Bardzo mi pomogli w Krakowie, kiedy podejrzewałam u siebie początku nałogu lekomani. Jak się okazało początki to nie były, a już zaawansowana forma, ale i tak dobrze że się do nich zgłosiłam. Z Krakowa wysłali mnie do Ściejowic do ich ośrodka a potem po wyjściu zaczęłam dalej chodzić do nich na terapię w Krakowie aby poradzić sobie z realnymi problemami po wyjściu. Jak dla mnie to lepszej poradni znaleźć nie mogłam.

30

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Jak sprawdzić? Nie ma czegoś takiego... przynajmniej w moim rozumowaniu. Jeśli się cały czas pije, nie przerwanie, regularnie albo czuje się sam pociąg do alkoholu to już są objawy alkoholizmu....Warto zwracać na takie rzeczy uwagę... Na wymówki dlaczego chce się ktoś napić itp. Jednak to niestety nie jest wyznacznik. Najlepiej udać się do psychoterapeuty,który jednoznacznie określi czy to już uzależnienie. Ja widziałam po mojej mamie, że jest uzależniona, ale ona tego do siebie nie przyswajała. W końcu dla spokoju poszła na wizytę i okazało się- uzależnienie. Leczyła się  w Wiosennej w Ściejowicach przez miesiąc. Ale jednak gdyby wcześniej posłuchała mego narzekania to obeszło by się tylko zwykłymi wizytami u psychoterapeuty, a tak musiała się leczyć.

31

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Wiem, że temat jest już stary, ale to jest ważny temat. Poza tym bliski mnie, jako osobie przyglądającej się członkowi rodziny zmagającemu się z alkoholem. Mam nadzieję, że znalazłaś pomoc, bo skoro zauważyłaś pierwsze symptomy, które mogłyby na to wskazywać, to znak, że czas było się zgłosić do specjalisty. Szczególnie, gdy próbuje się znaleźć wymówkę, by się napić.
Akurat w tym przypadku nikt nie da sobie rady uporać się z tym samotnie, potrzeba stałego nadzoru specjalisty, który nie tylko będzie przepisywał leki, ale też angażował do szukania i zwalczania problemu. Uzależnienie od alkoholu jest trudne do wyleczenia, zwłaszcza, jak osoby w najbliższym otoczeniu piją okazjonalnie. Ale moim zdaniem większą satysfakcją jest potem odmawiać, jak już ktoś upora się z problemem, bo to nie lada sztuka wypracować sobie silną wolę.
Poza tym odniosłam wrażenie, że piłaś, bo brakowało Ci czegoś w życiu i nie widziałaś alternatyw. Zawsze twierdzę, że lepiej jest zagospodarować taki czas na robienie jakiegoś nowego hobby niż popadać dalej w nałóg. Wtedy umysł jest zajęty czymś innym i w końcu przejdzie ochota na sięganie po alkohol.

32

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Jest wiele różnych sposobów na sprawdzenie czy osoba, z którą mamy do czynienia jest uzależniona od alkoholu. Widać to po zachowaniu. Każda okazja związana z alkoholem to dla niego wymówka by wypić, szuka sam okazji do tego, aby wypić. Stara się to kryć, ale jednak jego myśli wracają do alkoholu. Częściej wychodzi "napić się" itd... Jest wiele podobnych zachowań... Alkohol w domu... Najlepiej jeśli nie masz pewności to iść po poradę do jakiegoś specjalisty od leczenia uzależnień albo psychoterapeuty. Na pewno pomogą zrozumieć Ci zachowanie "podejrzanego". Choćby taka Wiosenna tu wspomniana. Ośrodek leczenia uzależnień na pewno wie kiedy dana osoba jest uzależniona i jest w stanie to rozpoznać.

33

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Wiele osób tak ma. Samotność potrafi dobić. Nie ważna wtedy praca, fajne mieszkania itd... Jak jest się samym to szuka się wyjścia z tej samotności i czasem rozwiązaniem jest właśnie alkohol. Jeśli sama zauważasz problem, to faktycznie musi być coś na rzeczy, bo alkoholicy z reguły się do tego nie przyznają, szczególnie na samym początku kiedy zaczyna się nałóg.Wiosenna jest idealnym miejscem dla osób uzależnionych. Spokojna okolica, spokojne miejsce to leczenia. Dbają o swoich pacjentów, a Ściejowice nie są daleko od Krakowa i nie ma żadnych problemów z dojazdem itd.

34

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Odstaw i zobacz jak reagujesz

35

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

to jest dobry pomysł

36

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Pomysł jak pomysł, zobaczymy jak efekty

37

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Nie martw się, całe szczęście skłonność do alkoholu można pokonać, sama znam kilka osób, które to przeszły. Skoro się nad tym zastanawiasz, to znaczy, że coś jest na rzeczy, a że chcesz to zmienić to połowa sukcesu. Wiem, że we Wrocławiu działa prężnie poradnia p. Senderowskiej psycholog-ms.pl/poradnia/ na ul. Legnickiej. Myślę, że tak bez wątpienia warto się zgłosić.

38

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

alkohol zawsze jest jakims zagłuszaczem.
Nie jestes uzalezniona ponieważ nie zaniedbujesz innych sfer swojego zycia, ale ewidentnie masz inne problemy, zdiagnozuj je i rób cos w kierunku ich rozwiazywania smile

39

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Kilka podstawowych cech do rozpoznania alkoholizmu:
-złudzenie, iż alkohol odpręża, redukuje niepokój, zmniejsza poczucie winy,
-szukanie okazji do picia alkoholu,
-możliwość wypicia większej ilości alkoholu,
-trudność odtworzenia wydarzeni z dnia poprzedniego, podczas którego spożywany był alkohol,
-spożywanie alkoholu w samotności.

40

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Słuchajcie, są odpowiednie grupy wsparcia, tego typu ośrodki jak ten drogapowrotna.pl
I szczerze mówiac nie musimy zostawac sami z takimi problemami.

41

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Wydaje mi się, że już samo to, że się nad tym zastanawiasz, może być sygnałem, że jest problem. Na pewno nie zaszkodziłąby konsultacja ze specjalistą. On może rozwiać Twoje obawy, albo zalecić terapię. W Domowy Detoks prowadzą terapie grupowe i indywidualne. Nie czekaj, tylko zajmij się tym od razu, zanim wpadniesz na dobre.

42 Ostatnio edytowany przez ua (2017-11-15 19:31:57)

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Dokładnie tak, konsultacja się przyda skoro sama już się nad tym zastanawiasz. Osobiście mogę polecić Leczenie alkoholizmu łódzkie w ośrodku Twoja przystań. Możesz tam pójść na konsultację i podjąć leczenie smile Tutaj masz link do strony internetowej ośrodka http://twoja-przystan.pl/leczenie-uzale … ybunalski/

43

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

hej

44

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

a może spróbuj wytrzymać tydzien bez alkoholu i zobaczyc jak sie bedziesz czula, czy bedzie cie ciagnac

45

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Żadnego uzależnienia nie można lekceważyć. Profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna. Ranking Ośrodków Terapii (osrodkiterapii.pl) to strona, dzięki której możecie zapoznać się z aktualną ofertą ośrodków z całej Polski, a także opiniami na ich temat.

46

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Praca w grupie przynosi najlepsze efekty - ja brałam udział w terapii grupowej w Psychologgi w Warszawie na Chmielnej. Terapia indywidualna jest tylko dopełnieniem -konsultacją. Członkowie grupy wspierają, jakby zobaczyć ich na ulicy, do głowy by nie wpadło, że są alkoholikami. Polecam. Po pozbyciu się bezpośredniego zagrożenia, w postaci uzależnienia lub osoby uzależnionej, sugerowałbym zgłosić się na rodzinną, profilaktyczną terapię. Ja wraz ze swoją żoną i dziećmi udałem się na ustawienia systemowe i terapię mającą na celu pomoc takim rodzinom jak nasza.

47 Ostatnio edytowany przez beza (2018-07-03 20:37:10)

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Wiesz, może spróbuj porozmawiać z innymi uzależnionymi ? Są chaty, gdzie można się podjąć takich rozmów. Pomoc dla osób uzależnionych znajdziesz na przykład tutaj http://aniolstroz.com.pl/ . To portal wspierający osoby uzależnione. Możesz też zainstalować aplikację, w której będziesz mogła notować swoje nastroje i inne przemyślenia, być na bieżąco z kalendarzem abstynencji oraz wieloma innymi. Warto sobie pomagać smile

48

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

wydaje mi się, że może to być właśnie spowodowane tym, czym mówisz, może powinnaś udać się najpierw do psychologa, żeby rozeznać problem...

49

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Pewnie można wyjść z tego samodzielnie, ale to jest naprawdę trudny nałóg i wiem, że pomoc bardzo się przydaje. Wiem, że  w Krakowie warto pójść na Terapie tu i Teraz pracują tam naprawdę świetni ludzie.

50

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Samodzielne wychodzenie często kończy się powrotem do nałogu.. sad Terapie są bardzo skuteczne.

51

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Może znajdź sobie jakieś zajęcie?Alkohol zamiast partnera życiowego tak średnio.Może opieka jak byś zaczęła charytatywnie zwierzątkom pomagać,są takie miejsca ale pewnie nie wiesz o nich, a pomaganie jest mega fajne:)

52

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

ciężko jest sie przyznac i wyjsc z alkoholizmu ale trzeba podejmowac proby i z tym walczyc. Tez to przerabialem, a motywacje dal mi artykul ktory znalazlem na stronie Adamed.Expert poczytajcie sobie w wolnej chwili (wtedy kiedy nie pijecie) jezeli pragniecie uwolnic sie od tego problemu. Warto walczyc.

53 Ostatnio edytowany przez wanillia (2019-06-01 10:46:16)

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Tak właśnie wygląda uzależnienie i najgorsze, że wcale nie trzebe dużo pić czy się upijać... po prostu chodzi o to że organizm się tego domaga i tracimy nad tym kontrolę. Trzeba szukać pomocy, najlepiej w takich ośrodkach jak ten http://maciejzapala.pl/ im wcześniej zostanie podjęta terapia tym większa szansa na sukces i wyjście z nałogu.

54

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Najlepiej byloby o to zapytac osob, ktore pija razem z toba, pracuja itd. Tobie samej bedzie ciezko racjonalnie ocenic czy masz ze soba problem.

55

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Mój brat cioteczny miał problemy z alkoholem, ale prawda jest taka, że dopóki osoba uzależniona sama nie zda sobie z tego sprawy, że ma problem, niewiele się osiągnie. Jemu pomogła Klinika Kuźnia i świetni terapeuci, którzy tam pracują.

56

Odp: Jak sprawdzić uzależnienie od alkoholu?

Moim zdaniem to jeszcze nie alkoholizm ale krok od niego - jak zaczniesz popijac w np. pracy albo mocno sie upijac po powrocie do domu to juz mozesz sie martwic.