1

Temat: wyniki badania MR

proszę o interpretacje wyników i odpowiedź czy operacja to jedyne rozwiązanie?
Osłabienie sygnału MR w T2 zal obr z obszaru krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 i L5/S1 z obniżeniem krążka międzykręgowego L5/S1 - zmiany dehydratacyjne. wygięcia wałowate i dziobaste  krawędzi przednich trzonów lędźwiowych  na poziomach L4/ S1 oraz krawędzi tylnych trzonów na poziomach L4/S1.
Na poziomie L4/S1 widoczna pośrednia wypuklina tarczy międzykręgowej wpuklająca się na głębokość 4mm i modelujące nieznacznie przednią powierzchnię worka oponowego bez cech ucisku korzeni nerwów rdzeniowych wychodzących na tym poziomie.
Na poziomie L5/S1widoczna pośrednia wypuklina tarczy międzykręgowej wpuklająca się na głębokość 4,5 mm w obręb światła kanału kręgowego i zachyłka bocznego lewego oraz modelująca przednia powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwów rdzeniowych S1 po str. Lewej.
Cech stenozy kanału kręgowego  w odcinku lędźwiowym  nie uwidoczniono. Odczyny osteosklerotyczne ( zapalne i przeciążeniowe ) w obrębie dolnej części trzonu L5 i górnej połowy trzonu S1. Obrzęk szpiku kostnego w górnej części trzonu L5. Poza tym sygnał szpiku kostnego w zakresie struktur kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zachowany prawidłowo. Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych, bez cech ucisku.
    Wnioski:
    Spondylosis lumbalis
    Protrusio paramedialis sin. disci interv. L4/L5
    Protrusio paramedialis sin. disci interv. L5/S1
    Dyscopathia L5/S1