1 Ostatnio edytowany przez Cherry (2012-10-16 12:29:38)

Temat: Przewlekłe zapalenie śluzówki

Mój mąż właśnie wrócił z badania gastroskopowego. Kiedyś miał problemy z dwunastnicą (długotrwałe zapalenie), a i teraz stale przyjmuje jakieś leki, więc przynajmniej raz w roku musi powtarzać kontrolne badania - co najmniej gastroskopię i USG. Dziś lekarz dodatkowo pobrał trzy wycinki do zbadania, na pytanie męża po co odpowiedział, że podejrzewa przewlekłe zapalenie śluzówki. Wynik będzie dopiero za trzy tygodnie, a i tak konkrety pewnie poznamy po wizycie u lekarza.
Będę więc wdzięczna za wszelkie informacje. Czy wycinki pobiera się do badania histopatologicznego? Czy przewlekłe zapalenie śluzówki jest niebezpieczne? Jak przebiega leczenie?

2

Odp: Przewlekłe zapalenie śluzówki

Przewlekłe zapalenie żołądka najczęściej przebiega bezobjawowo, tylko czasem pojawiają się bóle w górnej części brzucha, połączone (lub nie) z uczuciem pełności po posiłkach i brakiem apetytu. Dolegliwości mogą się być szczególnie odczuwalne po spożyciu tłustych pokarmów i alkoholu. W zapaleniu śluzówki żołądka błona śluzowa jest obrzęknięta i przekrwiona, co może prowadzić do powstania nadżerek czy owrzodzeń, a te z kolei do krwawienia, a nawet raka żołądka. Powikłaniem jest także niedokrwistość, która powstaje z powodu niedoboru witaminy B12.

Przyczyną choroby najczęściej jest zakażenie bakteriami Helicobakter pylori, poza tym zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka lub choroby z autoagresji, które objawiają się produkcją przez organizm przeciwciał przeciwko własnym komórkom.

W takiej sytuacji należy ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, ciężkich i tłustych potraw, picie alkoholu i kawy. Bardzo ważne jest również zaniechanie palenia papierosów. Oczywiście jeśli przyczyną choroby jest Helicobakter pylori, to powinno się zlikwidować te bakterie. Ze środków farmakologicznych stosuje się również leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, przyspieszające gojenie się zmian zapalnych oraz zobojętniające kwas solny. Leczenie przeważnie odbywa się w warunkach domowych, a tylko w przypadku krwawienia pacjent jest hospitalizowany.