1

Temat: Jakie objawy daje chora trzustka?

Dopiero niedawno dowiedziałam się, że w mojej rodzinie bardzo częste były choroby trzustki. Prawdę mówiąc temat jest mi obcy, nie wiem nawet czy te choroby są dziedziczne, ale zaniepokoiło mnie to na tyle, aby zacząć się tym zagadnieniem interesować - choćby po to, aby wiedzieć na co powinnam zwrócić szczególną uwagę, a na co już konkretnie reagować. Jeśli więc same lub ktoś z Waszego otoczenia miał (lub ma) chorą trzustkę, to bardzo proszę o informacje jakie objawy są niepokojące i sprawiają, że powinniśmy reagować?

2

Odp: Jakie objawy daje chora trzustka?

Chora trzustka często jest przyczyną mało charakterystycznych objawów, niemniej wiedząc jakie dolegliwości czy objawy mogą być spowodowane nieprawidłową pracą tego narządu na pewno szybko zareagujesz.

Jednym z pierwszych objawów chorej trzustki jest ból, przy czym początkowo jest on na tyle słaby, że nie stanowi specjalnego problemu, za to w miarę postępu choroby coraz bardziej przybiera na sile. Bardzo charakterystyczne jest pojawienie się biegunek tłuszczowych, które świadczą o zwiększonej ilości tłuszczu w kale. Przy nich stolec oddaje się z różną częstotliwością - raz na kilka dni, raz na dzień lub trzy, cztery razy dziennie, ważna jest jednak nie jego ilość, ale wygląd i charakter wypróżnienia, bo najczęściej są to wypróżnienia bolesne i trudne do powstrzymania, a sam stolec ma jasnobrązowy kolor, nieprzyjemny, gnilny zapach i jest rzadki.  Przy chorej trzustce pojawia się także niewyjaśniony spadek masy ciała, który jest wynikiem nieprawidłowego trawienia i braku przyswajania substancji pokarmowych oraz równocześnie apetyt na słodkości, co z kolei ma swoje uzasadnienie w nieprawidłowym metabolizmie glukozy, wynikającym ze stopniowego niszczenia komórek produkujących insulinę. Oprócz tego chory często odczuwa świąd skóry, nie musi być jednak dokuczliwy, ale ma związek z pojawieniem się tuż pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną.

3

Odp: Jakie objawy daje chora trzustka?

Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale mam poważny problem i mam nadzieje ze ktos mi tu doradzi. Miewam takie objawy jak bol brzucha, straciłam strasznie na wadze, miewam wymioty, takie jestem ospała, mam zaparcia i nawet pojawiła sie krew na papierze jak sie podcierałam. Czy to może być rak jelita grubego? Albo wrzody? A moze wykonac takiee badanie testem Caretest FOB- krew utajona, którego znalazłam na stronie caretest? strasznie sie boje isc z tym od razu do lekarza. hmm

4

Odp: Jakie objawy daje chora trzustka?

zrób test na krew utajoną w kale, jesli wyjdzie zród kolonoskopię a wtedy uzyskasz odpowiedź

5

Odp: Jakie objawy daje chora trzustka?

witajcie mam problem, schudłam 2 kg, mam równieź nawracające bóle w górnej części , nie wiem czy to jeszcze przełyk czy już trzustka......pojawiają się  również nudności, co o tym myślicie?