1

Temat: Przepuklina brzuszna

Mam przepuklinę brzuszną. Ten rodzaj przepukliny występuje najczęściej (inne powstają w okolicy przełyku, mózgowe, oponowe lub przepukliny dysków kręgosłupa), stwarza ogromne zagrożenie zdrowotne, nigdy też samoistnie nie ustępuje, dlatego jedynym sposobem jest operacja. Jej objawem jest elastyczne uwypuklenie jamy brzusznej występujące w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny bądź wybrzuszenie rozwijające się w ranach pooperacyjnych. Uwypuklenie to powiększa się w chwili kiedy kaszlemy lub po wykonaniu jakiegoś wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji jest też odczuwalne coś na kształt charakterystycznego, dziwnego ,,ciągnięcia" w jamie brzusznej.

W mojej sytuacji, i tak dzieje się chyba rutynowo, lekarz zadecydował o wspomnianej operacji, zastanawiam się jednak co będzie potem – czy operacja wystarcza raz na całe życie czy może przepuklina ma zwyczaj pojawiać się ponownie? Jak powinnam w przyszłości postępować?

2

Odp: Przepuklina brzuszna

Rzeczywiście jedynym sposobem rozprawienia się z przepukliną brzuszną jest poddanie się operacji. Obecnie medycyna doskonale sobie z tym radzi, a operacje przepukliny są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Operacja ma na celu głównie wzmocnienie w ich najsłabszych miejscach powłok brzusznych, w tym celu stosuje się mocne szwy, a także specjalne siateczki z tworzyw sztucznych.

Po ingerencji chirurgicznej chory powinien się oszczędzać, ale potem stopniowo może już powracać do normalnego życia i aktywności. Mogą jednak zdarzyć się zarówno powikłania, jak i nawroty, niemniej samodyscyplina, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz poddawanie się jego stałej kontroli ryzyko to właściwie minimalizują. Oczywiście warto trzymać rękę na pulsie i jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast zgłaszać się na wizytę. Ponadto można i należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz dbać o utrzymywanie masy ciała w normie.