1

Temat: Durogesic - czy te plastry uzależniają?

Mam problemy z trzustką. Lekarz zalecił mi stosowanie plastrów przeciwbólowych Durogesic zawierających fentanyl. Stosuje je już od trzech miesięcy i wydaje mi się że coraz bardziej staje się od nich uzależniony. Czasami odczuwam też różne skutki uboczne, zastanawiam się czy takie odczucia mam tylko ja? Czy ktoś z Was chwali sobie te plastry? Bardzo prosiłabym o opinię o nich, bo jeśli będzie gorzej to muszę je zmienić.

2

Odp: Durogesic - czy te plastry uzależniają?

Mi na przeczulice pomagal, chociaz po dluzszym czasie przestal dzialac. bralem durogesic i fentagesic, w dawkach 50, pozniej 100. teraz nie przyklejam go juz ponad pol roku, Słyszalem takze, ze lekarze czasem laczą srodki przeciwbólowe przeciw depresyjnymi i ze zdaje to rezultat, ale nie nie mialem okazji sie przekonac. Mnie te plastry nie uzależniły, bynajmniej czułem się po nich wmiarę normalnie, skutków ubocznych też brak.

3

Odp: Durogesic - czy te plastry uzależniają?

Ogolnie przyjetym schematem leczenia bolu jest tzw drabina WHO. Na tej drabince Durogesic i inne mocne opioidy sa dosc wysoko, wiec w zadnym bolu Durogesic nie jest lekiem pierwszego rzutu. Stosuje sie go po wyczerpaniu innych mozliwosci. 
Z tego co wiem, to te plastry są bardzo często zapisywane przez lekarzy i także mają działanie niestety silnie uzależniające, później ciężko się z nich wykaraksać jak już się zacznie brać.

4

Odp: Durogesic - czy te plastry uzależniają?

Fentanyl ma silniejsze dzialanie przeciwbolowe od tramadolu, ale uwazam, ze dobor postaci leku jest nieszczesliwy, wlasnie ze wzgledu na powolne i dlugotrwale dzialanie. Jesli chodzi tylko o zablokowanie bolu tak, aby mozna bylo lezec w MRI bez ruchu, czyli na jakies 45 minut, to z preparatow fentanylu bylby lepszy niedostepny w Polsce, a i w USA chyba juz wycofany Fentanyl Oralet . Te plastry za całą pewnością mają działanie uzależniające.