1 2012-09-29 13:38:49

Temat: Brodawki wirusowe

Na dłoniach pojawiły mi się brodawki, popularnie zwane kurzajkami. Są one niebolesne, raczej niewielkie, mają nierówną powierzchnię, nie swędzą. Mam ich kilka, ale bardzo mnie krępują. Czy mogą one ustąpić samoistnie czy konieczne jest leczenie?
Prawdę mówiąc nikt z mojego otoczenia nie ma takiego problemu, więc nie mam się kogo poradzić.

2 2012-09-29 13:57:16

Odp: Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe są dosyć częstą dolegliwością. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego i mogą występować w kilku postaciach, ale najczęściej są to brodawki zwyczajne. 

Ich leczenie polega na wymrażaniu ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu (najczęściej stosowane), przy zastosowaniu elektrokoagulacji lub odparowaniu laserem dwutlenku węgla. Brodawki można też wyłyżeczkować lub wyciąć skalpelem albo elektrochirurgicznie - w znieczuleniu miejscowym. Kolejną metodą jest smarowanie ich środkami keratolitycznymi (kwas salicylowy i kwas mlekowy) i cytostatycznymi (fluorouracyl). Środki keratolityczne zmiękczają i rozpuszczają rogową substancję brodawek, natomiast cytostatyczne hamują wzrost komórek brodawki. 
Tradycyjnie usuwa się je tzw. lapisem czyli azotanem srebra. Metoda ta polega na przykładaniu preparatu do powierzchni brodawki mniej więcej 2-3 razy dziennie, co ma za zadanie jej całkowite, stopniowe zlikwidowanie.

O metodzie oczywiście powinien zadecydować lekarz, który dokładnie obejrzy z jakim rodzajem brodawek ma do czynienia.

3 2013-01-20 22:37:04

Odp: Brodawki wirusowe

Lekarz dermatolog kiedy obejrzał kurzajki mojej siostry od razu dał skierowanie do chirurga na zabieg. Czy to możliwe żeby nie było już innych sposobów na wyleczeniu kurzajki tylko do razu zabieg chirurgiczny?

4 2014-07-01 11:33:35

Odp: Brodawki wirusowe

Niestety bez leczenia kurzajki same nie znikną. Jeżeli są na podłożu wirusowym to większa szansa na to ze zrobi sie ich wiecej lub zarazimy tym kogoś. W sumie to pierwszy raz słycze o zabiegu chirurgicznym na kurzajki. Częsciej jest tak ze dermatolog nam je wymraża lub mozna je usunąć laserem. W aptekach dostępne są też różnego rodzaju specyfiki do smarowania. Jedne działaja lepiej inne gorzej. Zasadniczo im bardziej szczypie/boli po posmarowaniu tym szybciej zadziała. Działanie opiera się na żrących właściwościach preparatu.

5 2014-08-02 23:07:26

Odp: Brodawki wirusowe

W celu usunięcia kurzajek stosuje się wymrażanie czyli krioterapię. Wykonuje się je metodą natryskową lub przy użyciu aplikatorów – wtedy specjalnym patyczkiem owiniętym watką nanosi się na kurzajkę niewielką ilość ciekłego azotu, który wymraża zmianę. W aptece dostępne są także preparaty na kurzajki.

6 2017-08-24 06:21:21

Odp: Brodawki wirusowe

mnie brodawka wyskoczyła na stopie. to jest zaraźliwie wiec sama z siebie nei powstała. pewnie gdzieś na basenie czy siłce złapałam. ale z nią poszłam od razu do Centrum Podologicznego w Rzeszowie. Oni usuwają zabiegami takie rzeczy, najpierw sobie sprawdzają co to jest a później odpowiednią techniką usuwają. Tobie też radzę więc jakiegoś specjalistę.

7 2017-09-25 13:28:30

Odp: Brodawki wirusowe

Współczuję. Pamiętam jak sama użerałam się z niechcianymi kurzajkami. Aż w końcu udałam się do Centrum Podologicznego w Łodzi, tam raz na zawsze usunęli mój problem. Teraz dużo lepiej się czuje. Mam większy komfot.