Temat: Migrena - co zrobić, aby nie bolała nas głowa

Migrena - dawniej nazywana także globusem- występuje u kobiet cztery razy częściej niż u mężczyzn, pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania. Migrenowych bólów głowy nie sposób pomylić ze zwykłym bólem spowodowanym np. zmęczeniem czy hałasem.

http://kobiecezdrowie.pl/art/migrennik.jpg

Objawy migreny

Migrena to oprócz charakterystycznych i dotkliwych bólów głowy  inne towarzyszące jej dolegliwości. Charakterystycznym objawem jest nadwrażliwość na światło i nagły ból oczu (uczucie jakby oczy zaraz miały wypaść). Często występuje również zbytnia wrażliwość na jakiekolwiek dźwięki oraz zapachy. Podczas silnego bólu mogą pojawić się nudności
i wymioty. W ciężkich przypadkach migreny dochodzi do drętwienia kończyn oraz zaburzeń mowy. Wspomniany wcześniej pulsujący ból głowy sprawia, że chory ma wrażenie jakby jego głowa znajdowała się w imadle a każdy ruch głową albo dotyk powodują coraz większy ból.

Każdy przechodzi migrenę nieco inaczej, zależy to od jej przyczyny, intensywności lub rodzaju. Czasami osoba budzi się już z bólem a innym razem powoduje go jakiś konkretny czynnik. Niektórzy przed nadejściem ataku bólu maja tzw. aurę, ma ją ok. 20% osób cierpiących na migrenę. Podczas aury występują ubytki w polu widzenia, chory jest niespokojny, rozdrażniony.
Wyżej wymienione objawy sprawiają, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować nawet kilka dni po ataku migreny. Okres ten jest bardzo wyczerpujący dlatego chory zazwyczaj przesypia kolejny dzień.

Powikłania przy migrenie

Powikłania nie zdarzają się często, zazwyczaj są one przyczyna zażywanych długotrwale leków. Powodują one skurcz naczyń korowych co objawia się silnym bólem
w klatce piersiowej oraz zwiększenie ciśnienia tętniczego. Zwykła migrena może pogłębić się i przejść w formę migreny przewlekłej gdzie conajmniej15 dni w miesiącu to napady migrenowego bólu głowy. Może dojść także do migrenowego zawału mózgu w którym objawy neurologiczne utrzymują się ponad tydzień
a obraz badania wskazuje na udar niedokrwienny mózgu.

Przyczyny powstawania migreny

Mechanizm powstawania migreny polega na zakłóceniu współpracy między naczyniami krwionośnymi mózgu a systemem nerwowym. Napad migrenowy pojawia się po uruchomieniu generatora migrenowego i uwolnieniu m.in. serotoniny. Nadmierny jej wzrost powoduje duże skurcze naczyń krwionośnych w mózgu. Dziedziczność ma także duży wpływ na powstawanie migreny. Jeżeli migrena odziedziczona jest po ojcu jej objawy są bardziej intensywne.Istnieje kilka czynników które są impulsem do powstania bólu migrenowego.

Ból mogą wywołać niektóre produkty żywieniowe są to przede wszystkim sery pleśniowe, czerwone wino, kofeina, czekolada oraz drożdże. Często spotyka się tzw. migrenę weekendową spowodowaną zbyt długim snem. Sen zbyt krótki lub przerywany także może mieć swoje złe skutki. Powstawanie bólów migrenowych jest ściśle powiązane z żeńskimi hormonami dlatego objawy nasilają się podczas lub przed okresem. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych także zwiększa ryzyko globusa. Osoby, które są wrażliwe na zmiany atmosferyczne częściej nękane są przez bóle migrenowe. Kolejnym wywoływaczem jest stres, duży wysiłek umysłowy oraz zmiany napięcia psychicznego.
Przyczyn migreny jest wiele i tak naprawdę tylko sami metodą prób i błędów możemy ich dojść. Często zdarza się, że gdy kobieta przestaje brać lub zmienia tabletki bóle ustępują.

„Dzienniczek migrenowy”

Dzienniczek to pierwszy krok do walki z migreną. Pomaga nam określić co powoduje napady bólu. Zapisuje się w nim wszystkie istotne dla nas informacje z dnia ataku migreny. Należy w nim uwzględnić co jedliśmy, jak długo spaliśmy, czy byliśmy narażeni na jakiś stres, jaka była pogoda. Warto zapisać także informacje dotyczące samego bólu i dolegliwości jakie występowały.

U lekarza podczas bólu głowy

Pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad oraz zleci wykonanie podstawowych badań – badania krwi, moczu, EKG. Zbada również podstawowe reakcje na bodźce, oraz wykluczy brak zaburzeń równowagi.

Jeżeli bóle głowy występują sporadycznie lekarz przepisze specjalne środki przeciwbólowe skonkretyzowane na bóle migrenowe (np. Cienie ). Jeżeli napady bólu są regularne i dosyć częste musimy zażywać tabletki lub syrop które zminimalizują pojawianie się napadów migrenowych i powinny sprawić, że ból będzie łagodniejszy. Aby sprawdzić czy bóle głowy nie są przyczyną zaburzeń neurologicznych lekarz często wypisuje skierowanie do neurologa.

Warto także wybrać się do dentysty, gdyż to właśnie niezaleczony ząb może być przyczyną uporczywych bólów głowy. Leki oraz dawkowanie dobierane są indywidualnie ze względu na specyfikę migreny. Także sami możemy zastosować kilka sposobów aby złagodzić ból głowy. Niektórym osobą pomaga uciskanie i mocny masaż skroni. Ważne jest także zapewnienie sobie ciszy i rezygnacja z jasnego światła. Pomocne okazują się także ciepłe okłady na głowę. Tak naprawdę każdy chory w miarę obserwacji i leczenia migreny sam wypracowuje sobie sposoby jej łagodzenia.

Profilaktyka przy bólach głowy

Migrena jest chorobą, której nie da się zapobiec oraz, której nie można całkowicie wyleczyć. Jeśli już wiemy, że jesteśmy chorzy na globus możemy jedynie starać się zapobiegać napadom bólu głowy oraz unikać  czynników które je wywołują. Należy co jakiś czas kontrolować przebieg choroby co ułatwi jej opanowanie.

D.Wysocka

2

Odp: Migrena - co zrobić, aby nie bolała nas głowa

Witam. Czy to prawda, ze migrena moze wynikac z wady wzroku? Co porawdzic w takiej sytaucji? Jakies specjalne okulary pomoga?

3

Odp: Migrena - co zrobić, aby nie bolała nas głowa

Migrena może być związana z chorobami praz wadami wzroku( lub źle dobranymi okularami). Jej przyczyną może być także zapalenie nerwu wzrokowego. Dlatego aby znaleźć przyczynę migreny oprócz do lekarza rodzinnego czy neurologa należy udać się także do okulisty(jeśli mamy problemy ze wzrokiem) oraz do dentysty. Jednak zwykle bóle głowy spowodowane wadą wzroku nie są tak silne i obejmują tylko część czołową  i skroniową głowy.

4

Odp: Migrena - co zrobić, aby nie bolała nas głowa

Pamięta, jak nosiłąm soczewki kontaktowe bardzo często bolała mnie głowa. Czułam, ze ten ból promieniuje z oczu. Czasami, jak płakałam i miałam soczewki na oczach to ból był bardzo nieznośny. Myślałam właśnie, że zaraz oczy mi wyjdą a kiedy zamykałam to czułam pod powiekami jakby były twarde i ogólnie je czułam. Ale od kiedy zmieniłam soczewki na okulary to wszystko jest w porządku.