1

Temat: Skręcenie stawu

Na ostatnich szusach na nartach skręciłam sobie staw. Teraz już wszystko jest w porządku, jest rehabilitacja, jednak zastanawiam się czy nie powinnam czegoś jeszcze robić, aby go wzmocnić ?Czy teraz będzie on bardziej podatny na skręcenia ?

2

Odp: Skręcenie stawu

Skręcenie stawu może zdarzyć się niemal każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowna zmiana ustawienia stopy i kontuzja jest prawie nieunikniona. Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej podczas sportów wyczynowych, ale też podczas weekendowej aktywności osób dotychczas nietrenujących. Pierwszym objawem jest gwałtowny ból i narastający obrzęk stawu. Z czasem pojawia się również krwiak w obrębie stawu  jego usztywnienie. Zlekceważenie tych objawów i nieskorzystanie z pomocy medycznej może przedłużyć leczenie.  Stopień skręcenia stawu jest ważny dla ustalenia rokowania oraz oszacowania długości rehabilitacji. Ocenia się go wykonując prześwietlenie kontuzjowanego stawu. Zwykle stosuje się usztywnienie pozwalające wrócić stopie do prawidłowego położenia. Nie jest wymagana żadna specjalna terapia wzmacniająca stawy. Jeśli chce Pani profilaktycznie zadbać o stawy, warto pytać w aptece o preparaty z glukozaminą, kolagenem lub kwasem hialuronowym.

3

Odp: Skręcenie stawu

Z preparatów kolagenowych polecam flexagen-posiada dwa rodzaje kolagenu oraz witaminy i minerały w postaci łatwo przyswajalnej. wzbogać też dietę o potrawy na żeltynie. Dużo wapnia i witaminy C też nie zaszkodzi. Rehabilitację masz rozumiem w porozumieniu z lekarzem?Ja Ja co prawda nigdy nie miałam skręcenia ale często wybijałam sobie stawy i miałam zanik chrząstki stawowej oraz płynu maziowego. Najpierw poszłam na rehabilitację w klinice nowy dwór i tam mnie poinstruowano o diecie. Teraz już nie mam z tym problemów ;D