1

Temat: Borelioza - objawy

Cześć ! Chciałabym się spytać czy wiecie może jakie są pierwsze objawy boreliozy ? Na co trzeba zwrócić uwagę ? Czy jakieś symptomy są charakterystyczne dla boreliozy ? I jak skutecznie ją leczyć.

2

Odp: Borelioza - objawy

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Po powrocie z wycieczki do lasu,  możemy znaleźć na swoim ciele niespodziankę w postaci kleszcza. Nie należy jednak wpadać w panikę. Nie każdy kleszcz jest zakażony oraz nie każda osoba mająca kontakt z kleszczem zachoruje. Oznaką, że dzieje się coś niepokojącego może być pojawiający się na ciele rumień - czerwona zmiana o kształcie pierścienia, która często się powiększa lub nawet przesuwa. Tak naprawdę nie ma charakterystycznych objawów boreliozy. Tuż po zakażeniu może dojść do wystąpienia objawów grypopodobnych. W późniejszym okresie, borelioza pozostaje utajniona, by wyjść na jaw nawet po kilkunastu latach. Stosowane leczenie boreliozy to przedłużona antybiotykoterapia. Stosuje się leki z grupy penicylin, cefalosporyn lub tetracyklin.

3

Odp: Borelioza - objawy

Mój mąż miał wędrujący po ciele rumień. Tak naprawdę po tym poznaliśmy, że konieczna jest wizyta u lekarza. Prawie miesiąc był w szpitalu. Na szczęście leczenia się powiodło.