1

Temat: Drętwienie palca u ręki

Od jakiegoś czasu zauważam wyraźne drętwienie środkowego palca u lewej ręki. Czasem jest to wyczuwalne jak mrowienie, a czasem jest to dziwne uczucie, którego nawet nie potrafię opisać. Właściwie nie ma znaczenia czy długo piszę na komputerze, gram na gitarze czy też odpoczywam, podobnie jak nie ma znaczenia pora dnia - drętwienie pojawia się nagle, trwa jakiś czas, a potem samoistnie przechodzi. Zastanawiam się jaka może być tego przyczyna i czy przypadkiem nie powinnam zgłosić się do lekarza?

2

Odp: Drętwienie palca u ręki

Drętwienie palców może, aczkolwiek nie musi, oznaczać pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka (ZCN). Choroba ta spowodowana jest długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, najczęściej występuje po 40 roku życia, głównie u kobiet. Przyczyną ZCN jest zwykle przeciążenie ręki, na przykład w wyniku częstego wykonywania precyzyjnych prac ręcznych - gra na instrumentach, pisanie na komputerze, praca przy kasie, szydełkowanie, co powoduje mikrourazy, a te skumulowane doprowadzają do przeciążenia. Niemniej chorobę mogą powodować również zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia lub stan zapalny w obrębie nadgarstka.

Zwróć uwagę czy oprócz drętwienia palca nie pojawiły się u Ciebie inne objawy charakterystyczne dla ZCN, jest to drętwienie (może być słabsze) pozostałych palców, nagłe bóle i/lub obrzęk  ręki, ból promieniujący od przedramienia, ramienia aż do barku, osłabienie chwytu dłoni, zaburzenia czucia, brak precyzji w dłoni. 

W każdym razie problemu nie należy bagatelizować, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wykluczy lub potwierdzi chorobę, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania i leczenie.