Temat: Świadectwo energetyczne

Witam,
mam pytanie odnośnie charakterystyki energetycznej i wskaźnika EP.
Jestem w trakcie budowy domu, który pierwotnie planowałem ogrzewać pompą ciepła. Z czasem jednak zmieniłem decyzję o przejściu na ogrzewanie gazowe. Problemem jest to, że przy zmianie pompy ciepła na kocioł gazowy wskaźnik EP dla mojego budynku wyniesie 110kWh(m2 rok), a limit jest do 70kWh(m2 rok). Jednym z rozwiązań tego problemu jest zainstalowanie fotowoltaiki lub solarów do ogrzania CWU, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Z rozmowy z osobą, która taką chrakterystykę energetyczną wykonuje dowiedziałem się, że wiele domów budowanych obecnie nie mieści się w limicie 70kWh przy zastosowaniu ogrzewania gazowego.
Zatem pytanie jest następujące:
Jakie stosujecie rozwiązania, tak aby świadectwo charakterystyki energetycznej mieściło się w obecnych limitach i odbiór budynku przebiegł bez komplikacji?

2

Odp: Świadectwo energetyczne

Śmiem twierdzić że jak uczciwie liczone to ciężko z PC było wyjść poniżej 70kWh/m2. Liczę charakterystyki, to widzę jak to wygląda. Na CWU można dodać PV z PC i będzie grało, lub kolektory cieczowe słoneczne. Sama ciepła woda urzytkowa jest wyliczona na ~24kWh/m2 i to jest jak by fundament x sprawności x współczynnik nakładu i mamy już 40kWh przy gazie lekko, może cyrkulację trzeba zdjąć, - zawyża wynik mocno.
A gdzie jeszcze ogrzewanie domu. Generalnie to są problemy domów jako tako.
W życiu warszawy bym nie budował domu który jest podpięty pod zewnętrzną energetyczną kroplówkę. Dom to jedno z niewielu miejsc, gdzie należy uniknąć wiązania się do postronka energetycznego.
Kolektory cieczowe udział 50% + np 20% udziału w ogrzewaniu, -tak żeby to miało logiczny sens, że faktycznie teraz np jak jest ciut słońca to i dogrzeje C.O

W sprawie montażu pompy ciepła polecam kontakt z nimi: https://wentek.pl/pompy-ciepla.html Mogą dobrać odpowiednie urzadzenie.