1

Temat: Lęk przed ludźmi

Mam taki problem. Jestem osobą młodą, mam 19 lat. Zauważam u siebie takie zachowania jak banie się ludzi, konkretnie tego co o mnie pomyślą, co o mnie powiedzą. Coraz częściej jestem zamknięta na znajomych, nie chcę mi się wychodzić z domu ani iść do szkoły, boje się też powiedzieć cokolwiek, bo mogę zostać skrytykowana. Co mam zrobić? Ostatnio ten lęk się coraz bardziej nasila hmm

2

Odp: Lęk przed ludźmi

To mogą być początki jakiejś depresji. Może w ostatnim czasie ktoś Cię zranił, albo spotkało Cię coś złego z czyjejś strony np. w szkole? Nie możesz unikać ludzi i się ich bać, bo wszędzie będziesz miała z nimi styczność. Powinnaś porozmawiać ze szkolnym psychologiem o swoim problemie, a ten już podejmie kroki co z tym dalej zrobić. Po prostu powiedz o tym komuś i nie duś w sobie swoich problemów.

3

Odp: Lęk przed ludźmi

To nie tyle będzie depresja, tylko jak już to bardziej nerwica. Miewasz stany lękowe przed ludźmi, więc nie jest to normalna sytuacja, jak najszybciej powiedz o tym komuś, może być właśnie szkolny pedagog, jeśli masz do niego zaufanie. Szybko trzeba coś z tym zrobić, bo będzie tylko gorzej... a jakiś powód być musi, że tak się właśnie dzieje. Powodzenia i szukaj pomocy.

4

Odp: Lęk przed ludźmi

Koniecznie musisz się udać do jakiegoś specjalisty. Takie lęki niczym dobrym się nie skończą, pomoc jest Ci potrzebna. Kiedyś przez to przechodziłam i wiem, że sama sobie z tym nie poradzisz. Ja trafiłam na szczęście do dobrego psychiatry i dzięki rozmowom oraz lekom czuję się dobrze. Aktualnie leków już nie zażywam, ale pod kontrolą psychiatry jestem i szczerze mówiąc rozmowy z nim działają na mnie bardzo kojąco.

5

Odp: Lęk przed ludźmi

Jesteś młoda, dużo ludzi się boi krytyki i oceny innych ludzi.
Jeżeli problem będzie się nasilał, to tak jak wyżej - rozmowa z psychologiem bądź osobą bliską, której możemy zaufać.

6

Odp: Lęk przed ludźmi

W pierwszej kolejności powinnaś udać się do dobrego psychiatry. Nie bój się brać leków psychotropowych - te nowej generacji nie przymulają, pozwalają normalnie funkcjonować i doraźnie na pewno Ci pomogą. W międzyczasie podejmij psychoterapię - znajdź odpowiedni dla siebie nurt - czasami można się szybko zrazić, jeśli trafisz na kompletnie nie współgrający z Twoją osobowością. Nie bez znaczenia jest też sama osoba psychoterapeuty. Nie warto się męczyć z takim, który Ci nie odpowiada. Dlatego pierwsze spotkania z psychoterapeutą to konsultacje, po których możesz podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Gdy umysł pozostaje niezmącony, przychodzi szczęście i podąża za nami jak cień...

7

Odp: Lęk przed ludźmi

Z tym psychiatrą to bym nie przesadzała, ale do psychoterapeuty zawsze warto się wybrać smile No i nie zrażaj się, jeżeli psychoterapeuta Ci nie odpowiada - zawsze można go zmienić.