1

Temat: Artroskopia kolana

Mam pytanie jak długo goi sie kolano po artroskopi? Niedawno wrocilam z kliniki i niestety lekarz powiedział ze ten zabieg jest konieczny. A dodam ze mam zerwane wiezadla krzyzowe przednie i uszkodzona lekotke i nie moga mi zrekonstruowac wiezadel dopoki nie zrobia artroskopi. Może ktoś mi powie jak długo goi sie kolano po takim zabiegu? Jak ten zabieg wygląda i czy jest bolesny? Może ktoś z Was miał już z tym zabigiem styczność?

2

Odp: Artroskopia kolana

Jestem po artroskopii kolana, miałam ją tydzień temu. Póki co to leże w łóżku, kolano mnie boli nieustannie, pomimo że biorę taletki przeciwbólowe. Mam nadzieje, że to się goi i będzie lepiej, bo chiałabym zacząć normalnie funkcjonować. Myślałam, że to będzie kilka dni i będę na chodzie. We wtorek ściągam szwy i mam rozmowe z lekarzem, oby miał dla mnie dobre wieści i dał porady co zrobić żeby kolano zaczeło normalnie funcjonować.

3

Odp: Artroskopia kolana

Ostatnio też miałam artroskopię - usuwano mi tzw. fałdę maziową, która powodowała ucisk na rzepkę i czasem ból. Wyszłam z lekkim opatrunkiem i 2 szwami. Według lekarza nie muszę chodzić o kulach, mogę robić szystko normalnie. Kolano mam opuchnięte, od paru godzin zaczęło mnie boleć, nie mogę swobodnie się poruszać, na zmianę tylko siedzę i leżę. Niestety trzeba to przeczekać, dojście do sprawności trochę potrwa.

4

Odp: Artroskopia kolana

Ja się tej operacji bardzo obawiałem pomimo, że mam już hmm trochę latek. Też przed zabiegiem naczytałem się róznych wypowiedzi, opracowań itp. Bałem się do tego stopnia, ze zastanawiałem się czy wogóle pojechać do szpitalana wyznaczony dzień.
Artroskopia to nic starsznego. Tak naprawdę mam na kolanie małe, centymetrowe nacięcie po którym teraz jest maluski ślad. W trakcie nic sie nie czuje... godzina zabiegu i po strachu

5

Odp: Artroskopia kolana

Słuchajcie ja mialam artroskopie 2 lata temu i w za 2 miesiace mam kolejny zabieg, tak jak piszecie nie macie sie czego bac, jest to bezbolesny i krotki zabieg a co najwazniejsze teoretycznie mozna na 2 dzien wstac z lozka o lasnych silach no i w gips nogi nie wkladaja. Ja mialam usuwany fald z czesci przysrodkowej kolana lewego a teraz czeka mnie usuniecie peknietej lekotki, niestety jak się rozpoczenie tak się ciągnie.

6

Odp: Artroskopia kolana

Szanowni Państwo,

artroskopia to małoinwazyjna technika, którą wykorzystuje się w ramach diagnozy i leczenia urazów w obrębie niemal wszystkich stawów, najczęściej stawu kolanowego, biodrowego, skokowego i barkowego. Do jej przeprowadzenia wystarczy wykonanie zaledwie kilkumilimetrowego nacięcia na skórze, przez które następnie wprowadza się artroskop. Przebieg tego procesu lekarz cały śledzi na ekranie monitora, na który przekazywany jest obraz z wnętrza stawu. W ten sposób można dokładnie ocenić stan wszystkich struktur wewnątrzstawowych, a w razie potrzeby także wykonać zabieg leczniczy. Dla komfortu pacjenta artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub odcinkowym. Po takim zabiegu nie jest konieczna długa hospitalizacja, a pacjent szybko przechodzi rekonwalescencję.

Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia

7

Odp: Artroskopia kolana

30.04.2014 roku miałam wykonaną artroskopię kolana lewego . Dzisiaj jest 6 dni od zabiegu a noga nadal mnie boli pomimo leków p/ bólowych. Kolano jest opuchnięte. Staram się chodzić i ćwiczyć .ale jest to trochę trudne. Myślę że powrót do zdrowia po takim zabiegu jest indywidualny i nie bardzo chce mi sie wierzyć że można po kilku dniach chodzić normalnie .

Odp: Artroskopia kolana

Pamiętajmy, że "artroskopia" oznacza sposób przeprowadzenia operacji chirurgicznej (wejście w kolano przez małe nacięcia zamiast klasycznego rozkrajania). Sama nazwa nie mówi jednak nic o tym, co w środku kolana jest robione!
Podane przez forumowiczów przykłady są skrajnie odmienne, bowiem rehabilitacja po (artroskopowej) rekonstrukcji więzadła krzyżowego jest o wiele bardziej wymagająca od wygojenia kolana po usunięciu fałdu błony maziowej.

Aby nie być gołosłownym: wspomniane więzadło oznacza co najmniej 3 miesiący intensywnej rehabilitacji, aby dojść do sprawności. I to pod warunkiem, że mamy do czynienia z izolowanym uszkodzeniem, brakiem powikłań, ogólnej dobrej kondycji pacjenta (młody sportowiec). Każda komplikacja tego schematu przedłuża rehabilitację. Te miesiące wynikają z konieczności wygojenia przeszczepu, jego przebudowy, odzyskania utraconej po zerwaniu więzadła krzyżowego stabilności, itd.

Natomiast po "małej" artroskopii, związanej z usunięciem fałdu błony maziowej, jeśli tylko nie przeszkadza stan zapalny i ból, nie ma wielkich ograniczeń - pacjent dochodzi do siebie szybko i często w 3 - 4 tyg po zabiegu chodzi, pracuje i cieszy się większością zwykłych czynności.

Pozdrawiam!

Kornel Mikołajczyk, mgr fizjoterapii

9

Odp: Artroskopia kolana

Artroskopia jest małoinwazyjnym badaniem, przeprowadzonym pod znieczuleniem. Najgorsze było dla mnie wyciąganie drenu z kolana. Na drugi dzień po zabiegu już mogłam wyjść do domu, byle oszczędzać kolano. Miałam kilka rehabilitacji. Dziś mogę  normalnie chodzić, biegać. Badanie robiłam prywatnie w będzińskim intermedzie. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania. Pozdrawiam.

10

Odp: Artroskopia kolana

Witam, artroskopie miałam pod koniec kwietnia i niestety do dzisiaj nie jestem sprawna. Miałam 3 razy rehabilitację po 10 zabiegów, trochę pomogło. Po przyjęciu kwasu hialuronowego po trzecim podaniu
musiałam wrócić na kilka dni do kuli, bo ból był straszny.  Minęło już 5 miesięcy od zabiegu, a ja dalej kuśtykam i powoli tracę nadzieję na poprawę mojego zdrowia. Chroniąc chorą nogę obciążam zdrową a także biodro , które coraz częściej mnie boli. Kolano jest zniszczone w wyniku choroby reumatycznej.
Czy ktoś miał podobną sytuację.

11

Odp: Artroskopia kolana

Jestem po artroskopii kolana w będzińskim intermedzie. Miałam zszywaną łąkotkę boczną. lekarz powiedział, że mogę chodzić o kulach nawet 2 msc, co mi się nie uśmiecha;/ Teraz nie mogę zgiąć kolana. Ile czasu dochodziłyście do siebie po artroskopii? chodziłyście na rehabilitację czy wykonywałyście ćwiczenia w domu.

12

Odp: Artroskopia kolana

02.12.2016 miałem przeprowadzoną artroskopię kolana lewego ,wycięcie fragmentu łąkotki przyśrodkowej  i pod rzepką miałem odszczepiony fragment chrzęstno kostny  o wymiarach 15mm-10mm-5mm który zdążył spowodować jakieś ,w miejscu tym przeprowadzono jakieś mikro złamania ,aby się kość nadlała .Nie będę zanudzał przepisywaniem karty wypisu. Po zabiegu noga bolała jak cholera .cała noc nie przespana mimo kroplówek przeciwbólowych ,podano mi również Morfinę ,ale myślałem że się wykończę z bólu o dziwo ŻOŁĄDKA ,.taka była reakcja mojego organizmu na narkotyk.Dzisiaj mija 7 dzień po zabiegu ,od trzech dni nie biorę leków przeciwbólowych .Ćwiczę sumiennie napinanie mięśnia czwórgłowego ,chyba tak się ten mięsień nad kolanem nazywa i zginanie kolana na łóżku idzie dość dobrze aczkolwieknie do końca ,Popołudniu idę na ściągnięcie szwów ,po zabiegu przez 2 dni nie stawiałem chorej nogi na ziemi ,kicałem o kulach ,trzeciego dnia odstawiłem jedną kulę ,od wczoraj czyli w 6 dobie po zabiegu nie potrzebuję w ogóle kuli mogę chodzić z tym że mam taką psychiczną blokadę aby zginać kolano w trakcie chodzenia ,mimo że mnie nie tak bardzo boli w trakcie lekkiego zginania jakie występuje przy chodzeniu po równej nawierzchni. Może dzisiaj lekarz po ściągnięciu szwów udzieli mi informacji co mogę ,czego nie mogę ,co powinienem ,a czego nie ,aby jak najszybciej wrócić do sprawności ZA DWA MIESIĄCE LECĘ NA KUBĘ I MAM ZAMIAR JĄ ZWIEDZIĆ.

13

Odp: Artroskopia kolana

Karina napisał/a:

Artroskopia jest małoinwazyjnym badaniem, przeprowadzonym pod znieczuleniem. Najgorsze było dla mnie wyciąganie drenu z kolana. Na drugi dzień po zabiegu już mogłam wyjść do domu, byle oszczędzać kolano. Miałam kilka rehabilitacji. Dziś mogę  normalnie chodzić, biegać. Badanie robiłam prywatnie w będzińskim intermedzie. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania. Pozdrawiam.

14

Odp: Artroskopia kolana

W temacie artroskopii to ja polecam gabinet dr Karaczuna, warto u niego podpytać o wolny termin. U mnie robił artroskopię w stawie kolanowym i wyjątkowo szybko po całej operacji zacząłem łapać dawną sprawność. Fakt, że trochę nad rehabilitacją musiałem posiedzieć, trochę tych ćwiczeń porobić, ale nawet mój fizjo był mocno zdziwiony, że tak ładnie mi się kolano goi.

15

Odp: Artroskopia kolana

Jestem pozytywnie zaskoczony tym jak szybko wróciłem do ruchu po rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Dużo się nasłuchałem historii o tym, że taka kontuzja jak moja to już praktycznie po karierze, ale jednak to było tylko takie gadanie. Każdy przypadek jest inny a jak się jeszcze trafi na dobrego lekarza to już w ogóle szanse na powrót zawsze są. Mi taką rekonstrukcję zrobił dr Maciej Karaczun. Świetny fachowiec, ale też człowiek. Podtrzymywał mnie na duchu, wierzył, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku i tak się stało.

16

Odp: Artroskopia kolana

Tak jak wspomniał przedmówca (Kornel Mikołajczyk) artroskopia to tylko sposób przeprowadzenia zabiegu a okres czasu jaki potrzebny jest do powrotu do formy zależy od tego co w kolanie było robione, z jakiego powodu, od ogólnej formy pacjenta jak i czy zabieg przeprowadzony został prawidłowo - bo z  tym też różnie bywa.

Ja 8 dni temu miałem swoją drugą już artroskopię kolana. Pierwszą miałem około 15 lat temu  - uszkodzenie rzepki - dość poważne -i nie pamiętam już dokładnie jak długo dochodziłem do siebie, ale było to około 2 mies. - oczywiście z intensywną rehabilitacją. Teraz miałem artroskopię prawego kolana - usuwanie fałdu błony maziowej, usuwanie narośli(krwiaka) na jednym z troczków rzepki oraz usunięcie części przerośniętego ciała Hoffa. Pierwsze 4 dni chodziłem o kulach, dwa kolejne o jednej, a od dwóch dni chodzę bez. Kolano nadal jest opuchnięte, ale już nie mocno (choć 3 dnia po operacji było jak piłka), mogę nogę zginać - choć nadal jest trochę kołkowata (sztywna w kolanie) i nadal trochę boli pod koniec zgięcia. Chodzę na fizjoterapię 2 x w tygodniu i ćwiczę około 2 godz dziennie sam w domu. Każdego dnia jest widoczna poprawa. Za tydzień mam zamiar zacząć pływać. Ten zabieg wykonany był w Norwegii (bo teraz tu mieszkam) więc mam porównanie do poprzedniego. Kilka rzeczy robione jest tu inaczej - podchodziłem do tego sceptycznie ale teraz widzę że efekty są lepsze - przynajmniej w moim przypadku.
1. Znieczulenie ogólne - poprzednio miałem to w kręgosłup - narkoza jest bez porównania znacznie bardziej komfortowa - a 2h po zabiegu byłem w domu.
2. Nie jest zakładany dren i nie jest też ściągany płyn z kolana, nawet jeżeli kolano jest mocno obrzęknięte. Uważałem że to absurd-ale tutaj twierdzą że kolano dochodzi do siebie tym szybciej im mniej jest w nie ingerencji a płyny regulują się same. I faktycznie od poniedziałku gdy zdjąłem opatrunek do teraz (niedziela) obrzęk sam zniknął w 70% - teraz kolano jest już tylko trochę obrzęknięte.
3. Nie zakłada się szwów - przynajmniej takich co trzeba potem zdejmować

Tak jak powiedziałem na wstępie - wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Mój tata dla przykładu miał artroskopię w renomowanej prywatnej poznańskiej klinice. Wdało się zakażenie i po miesiącu był zmuszony zabieg powtórzyć (po miesiącu potwornego bólu) - jego rehabilitacja trwała 9 miesięcy.

Z rad jakie mogę udzielić z własnego doświadczenia to:
przez 2 - 3 doby po zabiegu trzymać nogę wyżej (tak aby kolano było powyżej serca). Jak najwięcej chłodzić lodem - ja chłodziłem co godzinę przez 20 min - i co jakiś czas zmieniać pozycję nogi i trochę kąt zgięcięcia, tak aby nie zastała się za bardzo. Od trzeciej doby zacząć ćwiczenia izometryczne - napinanie mięśni. Masować dużo kolano (delikatnie) oraz mięśnie i ścięgna wkoło kolana. Mi bardzo dużo ulgi w bólu dał roller (roluję uda i łydki) - samo ćwiczenie jest trochę bolesne ale prowadzi do znacznego rozluźnienia tkanek miękkich w koło kolana co ma duże znaczenie dla stawu i ogólnie każdego następnego dnia po rolowaniu kolano jest mniej sztywne. Poza tym oczywiście dobry fizjoterapeuta - choć i tak najważniejsza jest nasza praca w domu. Pozdrawiam i życzę wytrwałości

17

Odp: Artroskopia kolana

Zerknij  sobie na forum flexiforum tam na pewno Ci cos doradzą jak się chociażby przygotować do tego zabiegu. Piszą tam prawdziwi fizjoterapeuci także forum naprawdę jest zaufane korzystałam z ich pomocy już kilka razy także mogę w 100% polecić

18

Odp: Artroskopia kolana

zgadzam się z madziulak też swojego czasu odwiedzałem FlexiForum by dostać pordy i tak samo jak np. na Adamed Expert wszystkie artykuly sa pisane przez profesjonalistow tak Ci na Flexi doradzą tongue

19

Odp: Artroskopia kolana

Własnie jestem po artroskopii kolana - w środę wypuścili mnie do domu. Ogólne wrażenia ok - kolano trochę pobolewało pierwszą dobę po zabiegu teraz jest już. Jedyne co to boję się na tej nodze normalnie stanąć i zgiąć je mocniej ale to już kwestia nastawienia smile Rehabilitację załatwiłam sobie z medikar home care z dojazdem do domu bo jednak jeszcze nie dałabym rady wyjść z domu sama i na nią jechać. Mam nadzieje, że szybko kolano odzyska swoją sprawność sprzed wypadku.

20

Odp: Artroskopia kolana

Ja miałam robioną artroskopie po zwichnięciu rzepki przez doktora Artura Pisarskiego z Ursynowa. Sam zabieg wcale nie jest taki straszny ważne aby zadbac o kolano po zabiegu. Pan doktor na wizytach kontrolnych zawsze udzielał mi rad jak powinnam o nie dbac po zabiegu i w trakcie rehabilitacji aby znowu nie doprowadzić do kontuzji. Kolano powoli odzyskuje sprawnośc co jest najwazniejsze.